Po tom, čo IBM v novembri 2017 predstavilo 50-qubitový kvantový počítač, posunulo hranice ešte ďalej. Ako informuje portál TechCrunch, spoločnosť čoskoro predstaví 53-qubitový počítač, ktorý sprístupní klientom svojej siete IBM Q Network

Pôjde o doposiaľ najvýkonnejšie zariadenie svojho druhu, ktoré je schopné spracovávať až 53 qubitov (kvantových bitov). Ide o jednotku, ktorá dokáže uchovávať informácie nielen v binárnych bitoch 0 a 1, ale dokáže nadobudnúť stav 1 a 0 zároveň. Zvyšujú sa tým nielen možnosti, ale aj výkon takéhoto počítača. Nový systém by sa do prevádzky mal dostať už v polovici budúceho mesiaca a bude doteraz najväčším univerzálnym kvantovým počítačom.

Spoločne s kvantovým centrom v New Yorku

Spoločne s kvantovým počítačom bude predstavené aj nové kvantové centrum, ktoré sa bude nachádzať v New Yorku. Dátové centrum bude okrem nového 53-qubitového kvantového počítača obsahovať aj päť ďalších, s výkonom 20 qubitov. O mesiac na to sa ma ich počet navýšiť až na 14. A v čom je 53-qubitový počítač iný? Podľa IBM ide o oveľa spoľahlivejší systém, ktorý znižuje chybovosť výpočtov, čo je v prípade kvantových počítačoch stále veľký problém.

IBM kvantový počítač
IBM Research / Flickr

Aj napriek tomu, že ide v poradí o 14. kvantový počítač od IBM, ich výpočty sú stále len v experimentálnej rovine. Navyše je nutné počítače udržiavať v poriadnom chlade (ideálne v absolútnej nule), aby pri výpočtoch nedošlo k vonkajším narušeniam. Vedci však veria, že im kvantové počítače pomôžu vyriešiť problém, ktoré dnešné počítače a superpočítače nezvládajú – informuje Cnet.

IBM

K tomuto cieľu napomáha aj široká komunita, v ktorej je zaregistrovaných viac ako 150 000 používateľov a spoločne uskutočnili od roku 2014 viac ako 14 miliónov experimentov. Väčšinou však nešlo o experimenty, ktoré by zásadne riešili súčasné problémy.

V najbližších rokoch však môžme aj v tomto smere očakávať výraznejší pokrok, nakoľko IBM rozšírilo spoluprácu aj s akademickými inštitúciami. V súčasnosti má partnerstvo s 80 komerčnými subjektmi, medzi ktorými sú bežné podniky, ale aj výskumné laboratóriá z celého sveta.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú