India sa pripojila k elitnej skupine krajín s pokročilými vojenskými technológiami, keď úspešne otestovala hypersonickú strelu s dlhým doletom. Tento míľnik posilňuje jej obranné kapacity a potvrdzuje ambíciu byť lídrom v moderných zbrojných technológiách. O ich úspechu informoval portál Interesting Engineering.

Historický test pri pobreží Odishi

Hypersonická strela, ktorú vyvinula indická organizácia pre vývoj obranných technológií (DRDO) v spolupráci s domácim priemyslom, má schopnosť niesť bojové hlavice na vzdialenosť viac ako 1 500 km. Testovanie prebehlo 16. novembra 2024 z ostrova Dr. APJ Abdul Kalam, ktorý sa nachádza pri východnom pobreží Indie.

Podľa oficiálneho vyhlásenia bola strela vybavená systémami na sledovanie cez viacero domén, pričom údaje z monitorovacích staníc na lodiach potvrdili presný zásah cieľa a úspešné vykonanie terminálnych manévrov.

Minister obrany Rajnath Singh označil tento úspech za historický. „Tento významný míľnik zaradil našu krajinu medzi niekoľko vybraných národov s pokročilými vojenskými technológiami. Gratulujem tímu DRDO, našim ozbrojeným silám a celému priemyslu k tomuto úžasnému úspechu,“ uviedol na sociálnej sieti X.

Výzva pre globálnu bezpečnosť

Hypersonické zbrane patria k najmodernejším technológiám súčasnosti, pričom dosahujú rýchlosti až 25-násobku rýchlosti zvuku (viac ako 6 200 km/h). Ich hlavnou výhodou je schopnosť vykonávať manévre počas letu, čo im umožňuje meniť trajektóriu a unikať protiraketovým systémom.

strela Irán
DARPA.mil

Existujú dva hlavné typy hypersonických zbraní:

Hypersonické klzné vozidlá (HGV): Sú vynášané na vysokú obežnú dráhu raketovým nosičom a následne kĺžu k cieľu, pričom môžu manévrovať.

Hypersonické riadené strely: Poháňané scramjetovým motorom, ktorý im umožňuje udržiavať hypersonickú rýchlosť počas celého letu v nižších vrstvách atmosféry.

Vďaka týmto vlastnostiam sú hypersonické zbrane mimoriadne ťažké na detekciu a zneškodnenie, čo ich robí významným faktorom v globálnych pretekoch v zbrojení. Krajiny ako Čína, Rusko a USA investujú značné prostriedky do vývoja týchto technológií.

Pokrok nielen vo vojenskej, ale aj vesmírnej technológii

Tento úspech nadväzuje na indické úspechy vo vesmírnych misiách, ako napríklad historické pristátie na južnom póle Mesiaca v rámci misie Chandrayaan-3. Misia bola výnimočná nielen svojím výsledkom, ale aj nízkym rozpočtom, čo dokazuje schopnosť Indie dosahovať výsledky s obmedzenými zdrojmi.

India svojím pokrokom ukazuje, že je pripravená konkurovať technologickým lídrom na globálnej scéne, a to nielen v oblasti obrany, ale aj v iných strategických odvetviach.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP