Britský McMurtry Spéirling sa stal prvým automobilom na svete, ktorý dokázal poraziť gravitáciu a úspešne predviedol jazdu hore nohami. Kaskadérsky výkon sa podaril vďaka unikátnemu systému ventilátorov, ktorý dokáže vytvoriť obrovskú aerodynamickú silu aj pri nulovej rýchlosti. O téme informoval portál Interesting Engineering.

Jazda hore nohami

Scéna ako z akčného sci-fi sa odohrala v priestoroch automobilky kde spoluzakladateľ spoločnosti Thomas Yates nasadol do kokpitu. Samotný test prebiehal na špeciálnom rotačnom zariadení, ktorá bola skonštruovaná práve pre túto ukážku.

Thomas Yates
McMurtry Spéirling

Spéirling najprv vyrazil po nájazdovej rampe, kde sa pripevnil k rotujúcej plošine len pomocou svojho aerodynamického systému. Potom sa celá konštrukcia otočila o 180 stupňov, no vozidlo ostalo „prilepené“ k povrchu, akoby nefungoval zákon gravitácie. Pôsobivým dojmom pôsobila aj samotná prevrátená jazda.

Špeciálne rotačné zariadenie

Základom úspechu Spéirlingu je špeciálny systém Downforce-on-Demand™, ktorý využíva výkonné ventilátory na generovanie aerodynamickej priľnavosti. Hyperauto je tak schopné vygenerovať viac než 2 000 kg nasávacej sily pri nulovej rýchlosti.

Rovnaká technológia, ktorá mu pred časom priniesla svetové rekordy na pretekoch Goodwood Festival of Speed či legendárnom okruhu Laguna Seca, tentokrát ukázala svoj plný potenciál vo vzduchu.

Úspech tohto experimentu tím McMurtry náležite oslávil a hoci šlo o test, ktorý trval len pár minút, jeho výpovedná hodnota je obrovská.

„Táto ukážka bola vzrušujúcim dôkazom konceptu, použitím malého, účelovo postaveného zariadenia, ale možno je to len začiatok toho, čo je možné. S dlhšou prevrátenou dráhou alebo vhodným tunelom by sme mohli ísť ešte ďalej,“ povedal Thomas Yates, spoluzakladateľ & výkonný riaditeľ spoločnosti McMurtry Automotive.

McMurtry Spéirling auto hore nohami
McMurtry

„Obrovské blahoželanie a vďaka celému tímu McMurtry Automotive, najmä inžinierom, ktorí sa podieľali na dizajne auta a ventilátorového systému, oni sú dnes hrdinami,” poďakoval sa Yates.

McMurtry Spéirling je ukážkou toho, ako ďaleko sa môže dostať automobilový dizajn, ak sa inžinieri neboja myslieť mimo rámec fyzikálnych „pravidiel“. Jednosedadlový elektromobil váži menej než 1 000 kg, na mieste vyprodukuje viac než dvojnásobok svojej hmotnosti v prítlaku a jeho zrýchlenie z nuly na 100 km/h zvládne za 2,66 sekundy.

McMurtry Spéirling
McMurtry

V McMurtry tak doslova prepisujú učebnice automobilového dizajnu a je viac než jasné, že Spéirling neprišiel len lámať rekordy, ale rovno zmeniť samotnú predstavu o tom, čo všetko je na štyroch kolesách vôbec možné.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP