Mesiac Mimas, ktorý svojim jedinečným vzhľadom pripomína Hviezdu smrti z fiktívneho sveta Star Wars,  v sebe skrýva oveľa viac, než sme si doposiaľ mysleli, odhalila nová štúdia. Najnovšie zistenia totiž ukazujú, že tento nenápadný mesiac planéty Saturn by mohol mať pod svojím ľadovým povrchom obrovský oceán.

Ak sa tieto zistenia podarí potvrdiť, pôjde nielen o vedeckú senzáciu, ale aj významný objav, ktorý poodhalí čosi viac o našej slnečnej sústave. Na tému upozornil portál Futurism.

„Hviezda smrti“ ukrýva oceán

Od roku 2014, kedy vedci vďaka dátam z misie Cassini začali analyzovať túto „Hviezdu smrti“, vieme, že mesiac Mimas sa na svojej dráhe jemne kolíše. Táto librácia (malá periodická oscilácia polohy obiehajúceho vesmírneho telesa) znepokojila vedcov.

Ak je tento mesiac len pevný kus ľadu, nemal by sa „kývať“ rovnakým spôsobom ako telesá, ktoré pod svojim povrchom ukrývajú značné množstvo vody v kvapalnom skupenstve.

Táto hypotéza sa však stretla s vlnou kritiky. Skeptici tvrdili, že na povrchu mesiaca Mimas sa nenachádzajú žiadne trhliny, ktoré by prítomnosť oceánu naznačovali. Jednou z týchto skeptičiek bola aj planetárna vedkyňa Alyssa Rhoden. Tá však po dlhých rokoch štúdie tohto fascinujúceho objektu zmenila svoj názor.

Rhoden spolu s kolegami zo Southwest Research Institute v Boulder, publikovala v minulosti štúdiu v žurnále Earth and Planetary Science Letters, ktorá naznačuje, že pod ľadovým povrchom mesiaca Mimas sa skutočne môže skrývať relatívne mladý oceán. Ako sme ťa informovali aj v samostatnom článku, podľa jej prvotných zistení by mala mať ľadová škrupina mesiaca hrúbku 24 až 31 km, čo vzhľadom na objekt s priemerom len 396 km je naozaj hrubá vrstva ľadu.

Najnovší výskum publikovaný v prestížnom žurnále Nature teraz priniesol ďalšie dôkazy, ktoré podporujú vyššie zmieňovanú hypotézu o oceáne, ukrytom pod hrubou vrstvou ľadu.

Chýba teplo

Jedným z hlavných problémov bola doposiaľ absencia tepla na tomto mesiaci, ktorá by umožnila existenciu vody v kvapalnom skupenstve. Vedci však teraz prišli s elegantným riešením v podobe slapového ohrevu, ktorý je spôsobený deformáciou astronomického telesa v dôsledku vzájomnej gravitačnej interakcie s ďalšími telesami.

Päť mesiacov Saturnu odfotených sondou Cassini. Na obrázku je možné vidieť mesiace Rhee, Mimas, Enceladus, Pandora a Janus v rôznych vzdialenostiach od Saturnu. Zdroj: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Inak povedané, mesiace ako Mimas môžu vďaka eliptickej dráhe a gravitačným silám zažívať dostatočné vnútorné trenie, ktoré topí ľad a udržuje vodu v kvapalnom stave. Príkladom je Jupiterov mesiac Europa, kde podobný proces umožňuje existenciu obrovského oceánu pod povrchom.

Rhoden však varuje, že ak Mimas skutočne ukrýva oceán, nemusí tam zostať navždy. V priebehu času, ako Mimas stráca svoje vnútorné teplo, môže tento oceán zmiznúť.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú