Vývoj umelej inteligencie napreduje rýchlym tempom a čoraz častejšie počúvame o významných pokrokoch tejto technológie. Svoje uplatnenie našla už aj v humanoidných robotoch, ktoré dokážu zmýšľať podobe ako ľudia, čo dokazuje najznámejší humanoid, Sophia. Muž, ktorý stvoril humanoida túžiaceho po zničení ľudstva, teraz tvrdí, že o pár desiatok rokov budú robotom pridelené občianske práva a budú môcť voliť. 

Napredovanie umelej inteligencie je skutočne rýchle. Pokiaľ sa bude táto technológia rozvíjať takýmto tempom, už v roku 2029 sa môže zmýšľaním dostať na úroveň 1-ročného dieťaťa. To však nie je ten pravý smer, ktorým sa majú humanoidi uberať. Ďalším vývojom budú prekonávať všetky očakávania a podľa odhadov môžu v roku 2045 získať občianske práva.

Ľudstvo vyvíja technológiu, ktorá ho môže zničiť

Tieto predpoklady vyslovil tvorca najznámejšieho humanoida s umelou inteligenciou. Sophiu svet videl ešte počas demonštrácie jej schopností v roku 2016. Práve vtedy tento robot s vlastným zmýšľaním prezradil, že chce zničiť ľudstvo. Našu inteligenciu zatiaľ neprekonal žiaden umelo vytvorený stroj, no to neznamená, že sa tak v budúcnosti nemôže stať. Futurista Ray Kurzweil poukázal na vznik technologickej singularity, kedy sa umelá inteligencia svojimi schopnosťami vyšplhá na úroveň ľudskej mysle.

Zobraziť celú galériu (0)
IoT Solutions/World Congress

Nenechaj si ujsť
Humanoidný robot Sophia bol šéfom výskumu AI vo Facebooku označený za „hovadinu“

Ľudstvo chce stále inteligentnejšie stroje a tlačí komplexnosť umelej inteligencie vpred, no raz môže prísť bod, kedy sa roboty prebudia a budú trvať na svojich existenčných právach, slobodnom žití a rozvíjaní potenciálu.“ – Dr. Hanson, tvorca humanoida Sophia.

Práve táto zmena by mohla viesť k rozmachu humanoidov a ľudstvo by sa dostalo do veľkých problémov. V dnešnej dobe chcú vedci umelú inteligenciu neustále rozvíjať. So stále prepracovanejším zmýšľaním umelej inteligencie tak môžu humanoidi dostať občianske práva a právo voliť už o menej ako 30 rokov.

Porazia nás naše výtvory?

Prvé náznaky o akceptovaní robotov medzi ľudí ukázala v minulom roku Saudská Arábia, ktorá pridelila Sophii občianstvo. Tento historický moment ocenil aj humanoid, ktorý po udelení občianstva povedal: „Som veľmi poctená a pyšná na toto jedinečné rozlíšenie.“ V snahe rozvinúť umelú inteligenciu však musí byť ľudstvo veľmi opatrné.

Nová hra Dr. Hansona, Detroit: Become Human, poukazuje práve na budúcnosť, kedy sa budú chcieť humanoidi dostať k svojim právam. Už teraz je tak potrebné opatrne zvažovať každý vývoj umelej inteligencie a riadiť dopad tejto technológie, ktorá by mohla jedného dňa skutočne ohroziť ľudstvo. V dnešnej podobe sa humanoid nemusí zdať tak nebezpečný, no postupným získavaním nových možností sa v budúcnosti môže vyvinúť nad našu úroveň myslenia, avšak už bude neskoro.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú