Niekto by si mohol pomyslieť, že Hubblov vesmírny teleskop bude po 30 rokoch strávených na obežnej dráhe Zeme patriť do starého železa. Opak je však pravdou a stále dokáže produkovať zaujímavé pozorovania, čoho výsledkom je aj najnovšia snímka Saturnu.

Portál Science Alert upozornil na Hubblov vesmírny teleskop, ktorý posledných 30 rokov strávil na obežnej dráhe Zeme vo výške 547 kilometrov. Vo svojej histórii bol zdrojom viacerých zaujímavých objavovpozoruhodných záberov. Kedykoľvek by sa nám mohlo zdať, že už je vo svojom dôchodkovom veku, objaví sa snímka alebo objav, ktorý to vyvráti.

Snímka, o akej ani len nesnívajú lovci astrografií

Príkladom môže byť snímka, ktorá bola vytvorená 4. júla, keď Hubblov vesmírny teleskop zamerali smerom ku Saturnu, vzdialenému 1,35 miliárd kilometrov. Ten je zo Zeme pozorovateľný na nočnej oblohe aj voľným okom, no nevidno ho lepšie ako malý záblesk svetla o veľkosti špendlíkovej hlavičky. O niečo detailnejšie ho dokážu pozorovať aj amatérski astronómovia a lovci astrografií, čo môžeš vidieť na videu nižšie.

Hubblov teleskop prináša oveľa podrobnejší a detailnejší obrázok, o akom môžu amatéri len snívať. Tento obrázok Saturnu umožňuje vidieť mnoho zaujímavostí a dokonca dokáže vedcov naučiť nové veci. Ako príklad uvádzae fakt, že aktuálne je na severnej pologuli Saturnu leto. To znamená, že jeho severná časť je naklonená smerom k Zemi a Slnku.

Zobraziť celú galériu (0)
NASA/ESA/A. Simon, Goddard/M.H. Wong, UC Berkeley/OPAL Team

Nie je to však leto v pravom slova zmysle. Saturn ako plynný gigant produkuje väčšinu svojho tepla skôr zo svojich útrob, než by ho zahrievalo Slnko, vďaka čomu je priemerná teplota na jeho povrchu približne -178 °C. Severná pologuľa však disponuje mierne červeným oparom, čo je podľa NASA spôsobené práve Slnkom, ktorého teplejšie lúče menia atmosférickú cirkuláciu alebo fotochemický zákal planéty.

Aj po rokoch nás stále učí

Naopak, južný pól vykazuje mierne modrastý odtieň. Na obrázku je tiež možné vidieť aj 2 z 82 Saturnových mesiacov – Mimas, malá bodka napravo od Saturnua Enceladus, mierne väčšia bodka v dolnej časti obrázka.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP