Hubblov vesmírny ďalekohľad prekvapivo dokázal to, čo sa nedarilo špičkovému observatóriu TESS zameriavajúceho sa primárne na exoplanéty. Ako totiž upozorňuje portál Universe Today, Hubblov teleskop zvládol zmerať neďalekú exoplanétu, ktorá obiehala okolo svojej hviezdy tak, že sa dostávala medzi nás a samotnú hviezdu – takzvaná prechodná planéta. Výsledok prekvapil.

Veľkosť podobná Zemi

Táto exoplanéta nesie označenie LTT 1445Ac a v roku 2022 ju objavila NASA pomocou observatória TESS, ktoré vyniesla do vesmíru raketa Falcon 9 americkej spoločnosti SpaceX. TESS však nedokázal určiť veľkosť tejto pomerne malej exoplanéty, ktorá sa od nás nachádza „len“ 22 svetelných rokov, čo je na galaktické a kozmické pomery neďaleko.

Na zmeranie veľkosti planéty počas prechodu medzi observatóriom a hviezdou je nutné, aby boli podmienky dostatočne presné. Veľkosť je následne vypočítaná podľa zmeny zaznamenaného svetla z hviezdy, čo sa však v tomto prípade nepodarilo. LTT 1445Ac je totiž len mierne vychýlená, kvôli čomu TESS exoplanétu zaznamenal, avšak bez možnosti zmerania jej veľkosti.

NASA/ESA/E. Wheatley (STScI)

Podľa následných meraní pomocou Hubblovho teleskopu však astronómovia zistili, že má táto exoplanéta rozmery podobné Zemi. Jej priemer je len o 7 % väčší, avšak hmotnosť je v porovnaní so Zemou väčšia až o približne 37 %. Ak by sa nachádzala v správnej vzdialenosti od hviezdy, mohla poskytovať aj vhodné podmienky pre život, avšak podľa Science Alert je príliš horúca.

Z niektorých sú vodné svety

Kým pustých, spálených či ľadových svetov už astronómovia identifikovali množstvo, podarilo sa im nájsť aj niekoľko oceánskych svetov. Našli totiž špecifický typ exoplanét, ktoré môžu mať až 100-násobne viac vody, než naša Zem. Celkový počet exoplanét v našej galaxii známy nie je, avšak podľa doterajších pozorovaní vedci predpokladajú, že sa ich tu nachádza najmenej 800 miliárd.

Pre nás exotický systém

Na tejto exoplanéte nie je zaujímavá len jej veľkosť a malá vzdialenosť, ale tiež systém, v akom sa nachádza. Obieha totiž okolo červeného trpaslíka, ktorý je súčasťou trojitého systému, teda sa v ňom nachádzajú hneď tri hviezdy, vysvetľuje Európska vesmírna agentúra. Vedcom sa vďaka hmotnosti a veľkosti podarilo určiť aj hustotu exoplanéty, ktorá je podľa všetkého podobná Zemi aj z hľadiska svojho zloženia.

Okolo materskej hviezdy obehne táto exoplanéta raz za približne 3 dni a aj keď je červený trpaslík pomerne chladnou hviezdou, na povrchu LTT 1445Ac prevláda teplota na úrovni 260 °C. Napriek tomu ide o nesmierne dôležitý objav a nazretie do atmosféry tohto objektu môže priniesť viac odpovedí na otázku, ako vlastne planéty podobné Zemi vznikajú a koľko ich v našej galaxii môžeme očakávať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú