Trhu so smartfónmi už dlhšiu dobu kraľujú dvaja výrobcovia – Apple a Samsung. Ich pozícia sa však z roka na rok oslabuje a to na úkor čínskych výrobcov, ktorí zažívajú zlaté obdobie.

Spoločnosť Huawei patrí k tým známejším, pričom jej zariadenia sú vo veľkom zastúpení aj v našich obchodoch a u mobilných operátoroch patria medzi najpredávanejšie. Jej CEO Richard Yun ešte dávnejšie vyjadril cieľ spoločnosti, ktorým je predbehnúť Apple a Samsung a stať sa tak výrobcom číslo 1.

Podozrenia o špehovaní

Aby sa ním stalo, spoločne s predstavením Huawei Mate 10 Pro, oznámila spoločnosť expanziu na americký trh. Jej zariadenia sa mali predávať prostredníctvom operátorov AT&T a Verizon. Z tejto dohody sa však ustúpilo a výrobca tak bol nútený hľadať iné riešenie, ktoré prišlo v podobe najväčšieho predajcu elektroniky v krajine, sieti obchodov Best Buy. No ako sme ti písali aj v tomto článku, obchod zastavil všetky ďalšie objednávky telefónov a po dopredaji zásob ich už nemá záujem ďalej ponúkať zákazníkom.

Zobraziť celú galériu (1)
Dávid Igaz / FonTech

Nenechaj si ujsť!
Huawei vo veľkých problémoch. Na kľúčovom trhu stratil dôležitého partnera

Všetko to spôsobilo vyhlásenie bezpečnostných agentúr, ktoré upozorňovali na rôznych výrobcov, medzi nimi aj Huawei a ZTE, ktorí mali zneužívať smartfóny na špehovanie ľudí. Vychádzali pritom zo správy z roku 2012. To bolo hlavným dôvodom, prečo predajcovia dali od spoločnosti Huawei ruky preč. Na americkom trhu sa neukáže ani najnovší model P20 Pro s troma kamerami.

Obvinenia sú nedôvodné

Na margo týchto obvinení zareagoval aj Richard Yu, ktorý sa voči nim ohradil a tvrdí, že tieto obvinenia sú neopodstatnené a nespravodlivé. Nebráni sa preto ani otvorenej a transparentnej diskusii na túto tému. Tým že v USA nie je Huawei známa značka, musí si dobré meno budovať úplne od začiatku a postupne si tak získavať dôveru spotrebiteľov. A akékoľvek správy takéhoto typu tomu určite nepomôžu.

Zobraziť celú galériu (1)
lawyermonthly/Instagram

Aj napriek problémom v USA sa Yu domnieva, že môže získať  titul najväčšieho výrobcu smartfónov. Za rok 2017 spoločnosť predala 153 miliónov smartfónov (vrátane značky Honor) a jej príjmy z predaja vzrástli o 32 %. Pre porovnanie, za minulý rok predal Samsung 317,1 milióna smartfónov a Apple 215,8  milióna. Ak to teda Huawei myslí vážne, má ešte čo doháňať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú