Plusy

+ Nižšia hmotnosť mobilu oproti konkurentom
+ Skvelé fotoaparáty (širokouhlý až 10x zoom)
+ Rýchle nabíjanie
+ Obal v balení
+ Krásne verné farby výsledných fotografií

Mínusy

- Chýbajú Google služby (aj Chromecast a Android Auto)
- Prichádza bez 5G
- Fólia na displeji sa rýchlo poškriabe
- Nepodporuje bezkontaktné platby v obchodoch

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
9.5
7.3
Displej
9.0
7.3
Výkon
10
7.0
Operačný systém
6.0
4.6
Fotoaparát
9.0
7.4
Výdrž batérie
9.0
6.6
8.8
Hodnotenie redakcie
6.7
Užívateľské hodnotenie
11 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Čínsky Huawei prišiel do segmentu mobilných telefónov ako veľká voda. Značka sa vďaka spanilej jazde dokázala etablovať na pozícii najväčšieho konkurenta pre Samsung a Apple, ktorí si už roky delia celosvetové predaje najväčším dielom.

Známa kauza, ktorá firme znemožnila vo svojich smartfónoch používať služby Google a prístup k obchodu Google Play, však priniesla veľkú ranu a Huawei vďaka nej za minulý rok hlási až tretinový pokles tržieb, ktorý ide ruka v ruke so stratou doterajšieho trhového podielu. Zariadenia s týmto logom skrátka svet kupuje menej.

Nie však Slovensko. Pohľad do akciových ponúk našich operátorov vyzerá, ako by Google zákazníkom nechýbal a bez zmeny pokračuje aj ofenzíva Huaweiu na poli tých najlepšie vybavených high-endov vôbec. Najnovším zástupcom tam je práve Huawei P50 Pro, ktorý môže vo všetkých disciplínach smelo vyzvať akékoľvek iné zariadenie.

Vyzerá parádne a nebudeš o ňom vedieť

Po prvom vybalení z krabice ma okamžite prekvapilo, ako ľahúčko pôsobí. Číňania dokázali hmotnosť tohto 6,6-palcového smartfónu stlačiť na 195 gramov, čo je oproti podobne veľkému (6,7″) iPhonu 13 Pro Max s 240 gramami šialený rozdiel.

Užšie telo sa výborne drží aj vďaka efektným zaobleným okrajom displeja, hoci sám k fanúšikom takéhoto riešenia nepatrím, pretože v týchto miestach občas dochádza k nechceným dotykom a problém býva aj s lepením ochranného skla, ktoré nevyhnutne musí končiť pár milimetrov od okraja.

V prípade P50 Pro ho nahrádza od výroby nalepená fólia, ktorá však paradoxne schytáva škrabance rýchlejšie, ako by tomu bolo v prípade samotného displeja. Na pár miestach sa mi dokonca trochu odlepuje.

Chválim aj hrúbku len 8,5 milimetra či extrovertnú „zlatú“ farbu Cocoa Gold. Špeciálny 3D efekt navyše aspoň trochu ombedzuje viditeľnosť nečistôt a odtlačkov na zrkadlovom povrchu, no pokiaľ ti ich objem stále prekáža, môžeš siahnuť po čiernej verzii, ktorá sa na Slovensku bude predávať tiež.

Alternatívou je tiež silikónový ochranný kryt v balení, no pri takto krásnom zariadení by bola škoda dizajn do čohokoľvek skrývať.

Huawei P50 s prívlastkom „Pro“ ako sa patrí

Od modelu s označením Pro sa očakáva špičková výbava navyše. Displej v tomto prípade ponúka superjemné rozlíšenie 1 228 x 2 700 bodov, čo je viac ako v prípade Galaxy S21+. Do najvyššej kategórie sa okrem parádnych farieb hlási aj obnovovacou frekvenciou na úrovni 120 Hz.

Vďaka nej je pohyb obrazu pri skrolovaní či v mobilných hrách oveľa plynulejší, no zážitok z tejto funkcie ide ruka v ruke aj s 300 Hz obnovovacou frekvenciou pri samotnom snímaní dotykovej plochy – teda časti, ktorá registruje každé položenie prsta pri zadávaní príkazov predtým, než sa po spracovaní premietnu na displej.

Okrem fotoaparátov predstavuje ultimátnu top výbavu aj podpora rýchlej 66 W USB-C nabíjačky v balení, ktorá dokáže úplne vybitý mobil za 30 minút „natlačiť“ na vyše 70 % kapacity batérie.

Jej alternatívou je pochopiteľne bezdrôtové nabíjanie (s výkonom 50 W), pričom celé zariadenie zostáva neustále chránené proti vode a prachu vďaka certifikácii IP68.

Na výber dostaneš aj pri každom odomykaní smartfónu. K svojim dátam a aplikáciam sa totiž môžeš dostať po naskenovaní tváre, alebo zosnímaní klasického odtlačku prsta vďaka čítačke integrovanej priamo do displeja. Z praxe odporúčam nastaviť si obe tieto funkcie – nebudeš ani riešiť, čo zareagovalo ako prvé, no budeš mať istotu, že sa autorizácia podarí vždy prakticky okamžite.

Niekto si ho nevšimne, pre iného vážna chyba

Pozitívne hodnotím aj prechod z vlastných procesorov Kirin na známejší špičkový Qualcomm Snapdragon 888 doplnený grafickým jadrom Adreno 660.

Nemusíš tak špekulovať s porovnaniami a skrátka vieš, že v tomto smartfóne dostaneš to najlepšie, čo najznámejší výrobca čipov vlani uviedol na trh a používa aj „Android“ konkurencia z iných krajín. Úplne v poriadku je aj integrácia 8 GB RAM a zlatej strednej cesty v podobe 256 GB úložiska (nerozšíriteľného microSD kartou).

Upozorniť však musím na absenciu 5G konektivity. CNBC už vlani, pri predstavení mobilu na čínskom trhu, vinilo sankcie a globálnu čipovú krízu, konkurencia však 5G ponúka.

Jasné, stále sa stretávame hlavne s názormi, že „rýchlejší internet zatiaľ nepotrebuješ“, pravdou však je, že slovenskí operátori už 5G, hlavne v okolí Bratislavy, ponúkajú a mobil v tejto cenovej kategórii si kupujeme aj na dva či viac rokov. Nová generácia sietí nie je len o navýšení rýchlostí downloadu.

Každý si však určite dokáže vyhodnoť sám, či mu 5G v Huawei P50 Pro bude chýbať, alebo si obmedzenie ani nevšimne.

Fotoaparáty posúva na úroveň, aká tu ešte nebola

Huawei tvrdí, že fotografické schopnosti boli vždy jedným z najdôžitejších prvkov v jeho špičkových smartfónoch. Niet sa čo čudovať, predchádzajúce série pred P50-tkou sa chválili aj brandingom známeho výrobcu fotoaparátov a objektívov Leica.

Tento názov tu teraz nenájdeme, no firma naďalej experimentuje s viacerými objektívmi a snímačmi, ktoré potom vyskladajú čo najlepší výsledný záber.

Fotoaparáty v Huawei P50 Pro:

  • 50 Mpix True-Chroma (farebný) svetelnosť optiky f/1.8, optická stabilizácia
  • 40 Mpix True-Chroma (čierno-biely), f/1.6
  • 13 Mpix širokouhlý fotoaparát, f/2.2
  • 64 Mpix tele-fotoaparát (zoom), f/3.5, optická stabilizácia

Nájdeme tu hneď dvojicu hlavných objektívov s unikátnym rozdelením úloh – primárny 50-megapixelový čip s optickou stabilizáciou využíva pomoc podobne veľkého 40 Mpix snímača, ktorý však zachytáva len čierno-biele spektrum tvojich záberov.

Fontech

Takáto kombinácia má jedinú úlohu – dva veľké objektívy namiesto jedného a čiernobiele aj farebné spektrum zachytené zvlášť – to znamená 2x viac (v tomto prípade vraj o 103 % viac) svetla oproti predchádzajúcemu P40 Pro.

Záber sa potom v rámci postprocesingu spojí, pričom Huawei tvrdí, že riešenie zároveň zvyšuje silu obrazu preklopeného do digitálneho signálu o 25 %. Všetko však smeruje hlavne k tomu, aby boli výsledné farby v akýchkoľvek podmienkach čo najpodobnejšie situácii, ktorú v danom momente videlo oko fotografa.

Fontech

Treba priznať, že sa to mimoriadne darí. V minulosti boli vlajkové lode Huawei charakteristické dofarbovaním záberov do „ľúbivých“ farieb, ktoré by však skúsenejší fotograf neváhal označiť za presaturované. Teraz je všetko naozaj veľmi blízko neutrálnym farbám. Známy portál DxOmark neváhal a Huawei P50 Pro vyhlásil za mobil s najlepšími fotoaparátmi na trhu vôbec.

Smartfón zaostruje rýchlo vďaka laserovému autofokusu, no podobne ako pri dynamickom rozsahu záberov, v tomto prípade už nebadám žiadnu drastickú zmenu alebo posun oproti starším modelom.

Trochu viac sa mení pri ďalšom ťaháku, ktorým je „zoomovanie“ vďaka 64-megapixelovému snímaču a teleobjektívu. Obraz sa zároveň orezáva – výsledný záber teda nemá 64 Mpix, ale len približne 12 Mpix – zvyšné megapixely sú využité na zväčšenie objektov bez straty kvality. A čo je mimoriadne, aj bez straty optických vlastností ako je vernosť farieb či počet detailov.

Fontech

Samozrejme, pokiaľ nejdeš do extrému a nepoužiješ digitálne 100x priblíženie, ktoré ti rozhranie fotoaparátu ponúka. Do 10-násobku je možné hovoriť o dobrej možnosti na skutočné fotenie, vyššia „stovka“ je už skôr na to, aby si sa pozrel, čo sa deje v diaľke. Ale aj to sa hodí.

Výborne pracujúca digitálna stabilizácia ti umožní objekty v centre hľadáčika udržať aj z ruky bez statívu, takže odhadneš, čo sa stovky metrov pred tebou deje. Výsledný 100x záber by však nebol veľmi publikovateľný na sociálne siete, pochopiteľne.

Skvelý v noci aj pri fotení naplno

Nechýba tu ani širokouhlý objektív, ktorý ničím extra neprekvapí. Je vhodný na fotografovanie krajiniek a interiérov miestností, keďže ti umožní do záberu vtlačiť viac objektov. Málokto však tuší, že dokáže zaostrovať už od 2,5 cm, takže sa hodí aj na fotenie makrozáberov kvetov alebo iných objektov. Skús s ním prísť k niečomu veľmi blízko a zistíš, že predmet je krásne ostrý.

Foťáku nechýba plne manuálny režim a režim Clona pre digitálne rozostrovanie pozadia (napríklad pri portrétoch). Mojím víťazom je však režim, ktorý ti umožní cvaknúť záber v plnom 50-megapixelovom rozlíšení farebného snímača.

Nečakal som od neho veľa, no ako ukazuje záber nižšie, rozdiel v detailoch je napr. pri približovaní alebo zväčšovaní fotky naozaj zásadný. Záber vo Vysokom rozlíšení má pritom len približne dvojnásobnú veľkosť (asi 16 MB).

Fontech

Ešte častejšie som používal nočný režim. Oproti nočným fotografiám v klasickom AUTO režime nie je rozdiel v svetelnosti záberov nijak zásadný. Opäť ti však prinesie trochu vernejšie farby.

Kvitujem, že neosvetlené časti zostávajú tmavé – nejde teda o zbytočnú ukážku schopností techniky „rozsvietiť“ takmer úplne čiernu miestnosť tak, že výsledok vyzerá ako záber cez deň – presne takto totiž nočné režimy v smartfónoch fungovali, keď sa objavili prvýkrát.

Nie, tu je všetko takmer ako v realite. Nočný režim nemá byť Night Vision, ale dostatočne svetlá fotka bez zbytočného šumu.

Fontech

Doťahuje sa na ostatných

Samotný softvér smartfónu tentokrát, na rozdiel od hardvéru, nič úplne nové neprináša. Za zmienku ale stojí aspoň funkcia Device+, ktorá dokáže obraz z displeja mobilu prenášať do počítača s operačným systémom Windows.

Rovnako rýchlo a hlavne bezdrôtovo môžu putovať aj súbory, avšak funkcia pracuje len v prípade, že má tvoj notebook taktiež logo Huawei.

Počítať môžeš so stereo reproduktormi alebo prednou selfie kamerou, ktorá sa vďaka 100-stupňovému uhlu záberu dokáže až dvojnásobne oddialiť pre skupinové fotografie. Videá nahráš v maximálne 4K rozlíšení pri 60 fps.

Vďaka posunu vyššej energetickej náročnosti vďaka 120 Hz displeju je výdrž 4 360 mAh batérie približne rovnaká ako v prípade P40 Pro, počítaj teda jeden a pol dňom klasickej prevádzky, prípadne každodenným nabíjaním večer. Pri rýchlostiach, ktoré produkuje dodávaná nabíjačka však nič neriešiš a energiu na celý deň získaš, aj keď si sa domov prišiel len prezliecť a občerstviť.

Bez Googlu a v pohode, alebo s trochou práce

Ako vždy, nová generácia smartfónov Huawei v Európe stojí na operačnom systéme Android, nad ktorým tróni známa nadstavba EMUI 12.

Vďaka nej všetko vyzerá ako na predchádzajúcich zariadeniach značky – len s tým rozdielom, že obchod Google Play tu nenájdeš a chýbajú aj ostatné „Google služby“.

Čo s tým? Drtivú väčšinu bežných obľúbených aplikácií už nájdeš v natívnom obchode App Gallery, ktorý sa rozrastá do podoby plnohodnotnej konkurencie pre Google Play a App Store. Sú tu slovenské aplikácie našich bánk, operátorov, cestovné poriadky a veľa veľa ďalšieho. App Gallery sa tiež postará o automatické aktualizácie stiahnutých apiek na nové verzie.

Kde stiahnuť aplikácie? Porovnanie Huawei App Gallery, vyhľadávania Petal a "neoficiálneho" Aurora Store

Zúfať nemusíš ani nad aplikáciami, ktoré v App Gallery nie sú. Keďže všetko beží na Androide, stiahnuť si ich môžeš v podobe bežného .apk súboru s čo najbezpečnejších úložísk ako je napr. portál APKPure. V EMUI je zabudované vyhľadávanie Petal Search, ktoré dokonca v databázach APKPure priamo vyhľadáva.

Len budeš musieť odklikať pár okien navyše a zmieriť sa s tým, že aplikácia sa sama neaktualizuje – občas teda treba proces opakovať a preinštalovať .apk s novou verziou apky.

Najlepšie riešenie (a áno, na úvod najprácnejšie) je však stiahnutie obchodu Aurora Store, ktorý je akousi štvrtou alternatívou ku Google Play, App Store a App Gallery, ale od tretích strán, takže aplikáciu ponúka, aj keď Huawei vývojára dostatočne nenamotivoval, aby ju do jeho obchodu prihlásil.

Niečo skrátka nespustíš. Prekáža to?

Takto sa mi podarilo v telefóne „rozbehať“ prakticky všetky aplikácie, ktoré používam. Jedinou výnimkou sú tie životne závislé na Google službách – Gmail, YouTube (treba prehliadač tretích strán alebo pristupovať cez web) či Google Disk.

Moja rada je jasná. Huawei P50 Pro bez GMS služieb neber ako priamu alternatívu a nepredstavuj si prechod z tvojho Xiaomi, Samsungu alebo OnePlus naň. Nebude to príliš fungovať a narazíš na ombedzenia. Namiesto toho v každodennom živote presedlaj na iných poskytovateľov podobných služieb a odpútaj sa od najznámejšieho internetového giganta úplne.

Nikde sa nepíše, že musíš používať Gmail aplikáciu ako jediný e-mail alebo uchovávať všetky svoje súbory na cloude od Googlu a snažiť sa ich napasovať aj sem. E-mailový klient v EMUI 12 zvládne vyberať tvoje pracovné konto a vlastne aj Gmail. OneDrive alebo Outlook od Microsoftu nainštaluješ bez problémov a Huawei dokonca ponúka vlastné cloudové úložisko, od bezplatných 5 GB priestoru až po luxusné 2 TB.

S takýmto „mindsetom“ bude život bez Google služieb ľahší – nehovoriac o tom, že pokiaľ ti prílišná závislosť na jednej technologickej firme uchovávajúcej všetky tvoje dáta prekáža, nakoniec aj výhodný.

Musím však priznať, že takýto postup si ľahšie dokážem predstaviť pri „bežnom“ nenáročnom používateľovi, ktorý zrejme cieli po lacnejších zariadeniach z portfólia Huaweiu. Cenovku P50 Pro si spájam skôr s „power-userom“, ktorý sí skrátka bude chcieť z postele poslať YouTube video na domácu TV, svoj mobil pripojiť k systému Android Auto počas cesty do práce (nepomôže ti ani inštalácia Android Auto.apk, lebo chýbajú Google služby), prípadne zaplatiť v obchode bezkontaktne (túto možnosť na Huaweioch ponúka klientom aplikácia Curve a šepká sa aj o Revolute, do ktorého pribudne čoskoro).

Nukleárnou možnosťou pre najskúsenejších je tiež vrhnúť sa na fóra a nájsť spôsob, ako si Google služby do telefónu nainštalovať, v tom však pre bežného používateľa s limitovaným časom na hranie sa s technikou veľký význam nevidím.

Skvelý mobil, ale nie pre každého

Vo výsledku tak platí, že Huawei P50 Pro ponúka hardvér, ktorý sa smelo môže porovnávať s vlajkovými loďami od akejkoľvek konkurencie s plnohodnotným Androidom alebo iPhonami.

Skvelý dizajn, možno vôbec najlepšie fotoaparáty, výborná výdrž na jedno nabitie a parádny displej. Avšak s operačným systémom, ktorý stále prináša niekoľko obmedzení. Netráviš čas na YouTube, v aute sa nenaviguješ z mobilu a v obchode platíš fyzickou kartou? Dokážeš s nimi žiť. Nechceš sa pustiť Googlu ani za svet? Bude to výrazne ťažšie.

Aj preto predpokladáme, že skôr než za oficiálnu cenu v bežných e-shopoch u nás si Huawei P50 Pro nájde zákazníkov prostredníctvom dotovaných ponúk od operátorov, ktorý si tento skvele vybavený high-end zoberú k niektorému z paušálov.

Huawei P50 Pro a bude na Slovensku dostupný v predpredaji v zvýhodnených balíčkoch u vybraných predajcov od 26. januára, ostrý štart predaja je naplánovaný na 7. februára 2022. Odporúčaná maloobchodná cena je 1 199 eur.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú