Svet zachvátil nový seriálový fenomén a The Last of Us od HBO je nesmiernym úspechom, hovorí sa dokonca o seriáli roka 2023. Rastúca popularita medzi ľuďmi rozprúdila debatu, ako realistická je jeho príbehová premisa. V seriáli totiž ľudí ovládli „zombie huby“.

Tieto parazitické huby prebrali všetku kontrolu nad svojimi hostiteľmi a doslova ich premenili na zombie. Možno si povieš, že ide o sci-fi výmysel, ktorý sa nemôže nikdy stať realitou, odborníci však nesúhlasia. V prírode už existujú parazitické huby, ktoré vedia ovládať svojho hostiteľa, a vedci hovoria, že riziko takejto pandémie sa vôbec nedá vylúčiť. Viaceré z nich už teraz ohrozujú aj ľudí a sú medzi hlavnými prioritami zdravotníckych organizácií.

Svetová zdravotnícka organizácia je na pozore

Svetové hubové infekcie sú na vzostupe. Tento fakt si uvedomuje aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá zverejnila zoznam pre ľudí najnebezpečnejších húb. „Nové dôkazy naznačujú, že výskyt a geografický rozsah hubových ochorení sa celosvetovo rozširuje v dôsledku globálneho otepľovania a nárastu medzinárodného cestovania a obchodu,“ upozorňuje vo svojej správe z októbra 2022 WHO.

Podľa WHO zatiaľ nejde o prioritu číslo jeden, no musíme túto hrozbu začať riešiť. Podľa správy aj napriek svojej nebezpečnej povahe a vysokému nárastu zaznamenaných prípadov tento typ ochorenia nedostáva dostatočnú pozornosť ani financovanie.

Unsplash/ANIRUDH/user7350813/freepik

Hubové infekcie, ktoré sa vynárajú z tieňa pandémie bakteriálnej antimikrobiálnej rezistencie, rastú a sú stále odolnejšie voči liečbe, čím sa stávajú celosvetovým problémom verejného zdravia,“ povedala doktorka Hanan Balkhy, zástupkyňa generálneho riaditeľa, antimikrobiálnej rezistencie WHO (AMR).

Aj napriek tomu, že WHO zatiaľ nevie o hube, ktorá by dokázala posadnúť ľudí tak, ako to zobrazuje The Last of Us, je vidieť, že huby sa aktívne vyvíjajú a prechádzajú kľúčovými zmenami. Zhodujú sa na tom aj viacerí experti.

Riziko je vážnejšie, než kedykoľvek
Čítaj 10 dní zadarmo PREMIUM články

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP