Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Prípad spred niekoľkých mesiacov, kedy bol výrobca Western Digital prichytený pri používaní a predávaní pevných diskov so SMR zápisom, bol pohnaný až pred súd. Aktuálne súdne konanie naberá na obrátkach.

Portál ArsTechnica priniesol nové informácie z pozadia „ságy Western Digital vs. SMR pevné disky“. Prvýkrát sme o tejto téme informovali ešte v apríli, keď bola spoločnosť Western Digital prichytená, ako potajomky predáva pevné disky s technológiou zápisu SMR (Shingled Magnetic Recording) namiesto  CMR (Conventional Magnetic Recording) pevných diskov.

 Technológia zápisu, ktorá je schopná výrobcom diskov ušetriť náklady

Problém tejto nenápadnej zmeny technológie sa prejavil hlavne v prípade diskov s technológiu SMR, ktoré výrobca predával ako určené pre NAS servery, prípadne RAIDy bez toho, aby na to kupujúcich upozornil. SMR disky využívajú technológiu, ktorá umožňuje výrobcom zvýšiť hustotu úložného priestoru pri väčšej kapacite na rovnakom počte platní, respektíve použiť menej platní pri zachovaní rovnakej kapacity.

Výrobcom automaticky klesajú náklady na výrobu diskov, no okrem vyšších kapacít je však SMR technológia diskov spojená aj s oveľa nižším výkonom v rámci rýchlosti náhodného I/O prístupu voči CMR diskom. Až donedávna bola preto SMR technológia využívaná hlavne v prípade diskov s vyššími kapacitami, ktoré sa používali prevažne ako archívne jednotky.

Vyššia kapacita a hustota úložného priestoru SMR diskov má svoje následky

Problém pomalšieho zápisu spočíva v tom, že ak prebieha zápis na miesto, kde sa na susednej vrstve zápisu nachádzajú sále platné dáta, SMR disky musia na pozadí vykonávať rutiny známe ako „garbage collection“. To znamená, že uložia prichádzajúce zápisy do malej zapisovacej cache oblasti na disku, ktorá je kódovaná ako CMR pred ich presunutím do hlavného úložiska kódovaného ako SMR.

Spomalený zápis SMR diskov tak spôsoboval, že disky neboli schopné správne pracovať v ZFS poliach, čo viedlo dokonca až k strate údajov. Iným používateľom naopak SMR pevné disky od WD nefungovali po nasadení do RAID slotov NAS serverov. Spočiatku Western Digital predaj SMR diskov popieral.

Zobraziť celú galériu (2)
Western Digital Blog

Neskôr však prostredníctvom oficiálneho vyhlásenia uviedol, že disky WD RED v kapacitách od 2 do 6 TB naozaj využívali technológiu Drive-managed SMR (DMSMR) na maximalizáciu plošnej hustoty a kapacity. Svoje rozhodnutie pre implementáciu SMR technológie do pevných diskov spočiatku obhajoval, no neskôr zmenil svoj postoj a zverejnil modely všetkých dotknutých diskov, ktoré môžeš vidieť v tabuľke vyššie.

Žalobcovia pritvrdili

To všetko tak vyvrcholilo hromadnou žalobou, ktorú voči spoločnosti Western Digital vzniesla právnická firma Hattis Law za zavádzanie zákazníkov. Najnovšie správy ale uvádzajú, že žaloba nabrala na obrátkach a pribudlo ďalších 5 žalobcov, pričom doplnená bola aj o ďalšie podstatné technické detaily.

Žalobcovia zároveň pritvrdili a požadujú permanentný zákaz spoločnosti v propagovaní SMR diskov ako vhodných pre RAID a NAS servery. Čo však robí túto žalobu zaujímavou, je fakt, žalobcovia nežiadajú žiadnu náhradu škody okrem náhrady výdavkov na honoráre advokátov.

Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot/Malone et al

Portál Tom´s Hardware totižto priniesol správy o tom, že spoločnosť Western Digital potvrdila informácie o postupných výmenách pevných diskov poškodených zákazníkov, no ani to nezabránilo právnickej firme Hattis Law v podaní žaloby. Môže tak ísť o odstrašujúci prípad, nakoľko sa objavili informácie, že SMR disky začali obdobným spôsobom používať aj výrobcovia ako Seagate a Toshiba.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú