Startup Tachyum pracujúci v oblasti polovodičových čipov dnes oznámil, že v súlade s plánom dosiahol významný míľnik v detailnom fyzickom dizajne svojho univerzálneho procesora Prodigy.

Procesor Prodigy od spoločnosti Tachyum je prvý univerzálny procesor na svete, ktorý kombinuje procesor na všeobecné použitie, čo znamená, že takýto čip sa dá využívať v superpočítačoch s architektúrou HPC, v umelej inteligencii, v hĺbkovom strojovom učení, XAI, bio AI či v ďalších odvetviach umelej inteligencie.

Tachyum

Najnovší míľnik dosiahla slovenská firma integráciou internetového protokolu Tachyum do ich procesoru Prodigy a tiež integráciou kľúčových radičov DDR4/DDR5 DRAM, PCIE 5,0, 112Gb SERDES, USB, GPIO, PLL či rôznych ďalších vstupov a výstupov. V súčasnosti je tak dokončených 90 % plochy čipu s overeným podrobným fyzickým dizajnom.

Výsledky samotného výkonu procesora dokonca dosiahli ešte lepšie hodnoty, než sa očakávalo. Na špičkové CPU systémy pre umelú inteligenciu budú v ďalšej generácii procesorov, do ktorej má spadať aj čip Prodigy, kladené nároky na integráciu vysokovýkonného IP riešenia, ktoré bude spĺňať širokú škálu špecializovaných požiadaviek na spracovanie dát, výkon pamäte a dátové pripojenie v reálnom čase.

„Vďaka dosahovaniu cieľov v oblasti veľkosti a taktovacej frekvencie veríme v svoju schopnosť dodať na trh prvý univerzálny procesor na svete. Tento procesor výrazne zvýši výpočtový výkon a efektivitu pre zaťaženia dátových centier, umelej inteligencie a HPC,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Tachyum Dr. Radoslav Danilák.

HPC, teda „High Performance Computing“, je využívanie superpočítačov alebo počítačových klastrov pre vykonávanie zložitých matematických výpočtov v rôznych odvetviach vedy, ako napríklad medicína, fyzika či chémia.

Sériová výroba 64-jadrového procesora Prodigy, ktorý je vlajkovým produktom spoločnosti, je naplánovaná na rok 2021. Jednotlivé jadrá procesora sú usporiadané v mriežke 8×8 a každé jadro je prepojené so „susedom“ pomocou synchrónnych spojení. Každé jadro pracuje na frekvencii 4 GHz. Ďalšie verzie tohto procesora by mohli disponovať 16 až 128 jadrami, píše EEjournal.

Čip Prodigy je tiež unikátny v tom, že zhromažďuje jednotlivé inštrukcie do zväzkov vytvorených kompilátorom. Jeden zväzok môže obsahovať jednu až štyri 32-bitové inštrukcie a každá inštrukcia môže vykonávať až tri operácie. Procesor disponuje 32 celočíselnými registrami so šírkou 64 bitov pre každý register a 32 vektorovými registrami so šírkou 512 bitov pre každý z nich.

Procesor prekonáva najrýchlejšie procesory Xeon pri 10-krát nižšej spotrebe na jadro pri zaťažení úrovne dátových centier a tiež prekonáva najrýchlejšie GPU od NVIDIE na skúšobných a inferenčných neurónových sieťach pre umelú inteligenciu, píše spoločnosť vo svojej tlačovej správe.

Vďaka svojmu dizajnu a výpočtovému výkonu dokážu siete procesorov Prodigy, ktoré zaberajú fyzický priestor iba 125 HPC stojanov, dodávať kapacitu rádovo v niekoľkých exaflopoch. Trojnásobne nižšie náklady na procesor spolu s 10-násobnou úsporou energie oproti konkurenčným čipom sa premietajú celkovo do štvornásobného zníženia ročných nákladov.

Pri nasadení týchto čipov u zákazníkov ako napríklad Google, Amazon či Facebook, by sa ročné úspory pohybovali rádovo v miliardách dolárov.

Keďže Prodigy sa dokáže hladko a dynamicky prepínať zo záťaží dátových centier na záťaže pre umelú inteligenciu alebo HPC, nevyužité servery sa môžu podľa potreby využívať ako ad hoc AI alebo HPC siete. Spoločnosť Tachyum tiež oznámila, že rozšíri na Slovensku nové európske sídlo a datacentrum. Toto rozšírenie prinesie nové možnosti pre Slovákov pracujúcich v danom odvetví, ako aj príliv inžinierov zo sveta v danom segmente.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom