Viac ako rok a pol je vo vesmíre prvá slovenská družica skCube, jej kontrolovaná časť misie však zrejme nadobro končí. Družica totiž prestala komunikovať s pozemnou stanicou.

Strata kontaktu s skCube nastala v noci z 12. na 13. januára. Informuje o tom Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity (SOSA), predpokladá pritom, že výpadok nastal po polnoci 13.1. 2019 pravdepodobne v oblasti juhoamerickej anomálie. Práve v tejto oblasti organizácia už dlhodobo pozorovala nadmerné prehrievanie satelitu a priestor je známy negatívnym vplyvom na elektronické zariadenia veľmi silným prúdom nabitých častíc.

SOSA

Už dlhodobé merania naznačovali, že elektronika satelitu postupne degraduje. Pracovníci SOSA sa počas uplynulých dní opakovane snažili zachytiť signál z družice, avšak neúspešne. Predpokladajú pritom, že daná situácia sa už nezmení a skCube tak zrejme definitívne končí svoju misiu. Napriek tejto situácii však projekt označujú za úspešný.

skCube vyštartovala do vesmíru 23. júna 2017 na palube indickej nosnej rakety. Aj keď sa hneď v úvode objavili problémy s elektronikou, družica vydržala v kozme pracovať 569 dní a splnila 19 misií z celkového počtu 21 naplánovaných experimentov. Prínos skCube pre vedeckú komunitu na Slovensku je okrem oficiálnych výskumov aj v inej oblasti:

„skCUBE obsahuje celý rad technologických inovácií, experimentálnych technológií a dala možnosť mnohým talentovaným ľuďom zažiť vesmírne technológie v praxi. Do projektu sa zapojilo množstvo študentov, vznikli bakalárske a diplomové práce. Družica sa stala inšpiráciou pre deti a mladých ľudí, ktorých zaujíma vesmír,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení SOSA.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú