Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ľudia už od nepamäti využívajú živé organizmy, aby z nich mali čo najväčší úžitok. Či už sú to klasické hospodárske zvieratá, alebo druhy, ktoré sa využívajú na pokusy či genetické úpravy. Pracovníci z Univerzity vo Vermonte však túto hranicu posunuli na novú úroveň, keď sa im pomocou embryonálnych buniek žiab podarilo vytvoriť programovateľných robotov.

Takto vytvorení roboti sa nazývajú Xenoboti, čo je odvodený názov africkej žeby Xenopus laevis, ktorej kmeňové bunky boli pre tento experiment využité. Za bežných okolností by sa tieto bunky vyvinuli v rôzne orgány či kožu, no namiesto toho sa v tomto prípade pomocou vedy a algoritmov podarilo vytvoriť prvých robotov, ktorí sú vytvorení zo živých buniek.

Živé systémy na mieru

Nejedná sa o však tradične vyzerajúcich robotov zo sci-fi filmov. Ide o úplne malé organizmy, ktoré sú plne programovateľné a obsahujú približne 500 – 1000 živých buniek. Dokážu sa pohybovať a dokonca prenášať aj určité zaťaženie. Uplatniť by sa mohli v medicíne a tele pacienta (prenášanie liečiv priamo na dané miesto alebo čistenie ciev) či napríklad na zhromažďovanie mikroplastov v oceánoch.

Xenoboti
Naľavo je návrh organizmu. Na pravej strane sa nachádza živý xenobot, ktorý je vytvorený zo žabích buniek (zelene sú kožné bunky slúžiace ako "konštrukcia" a červené srdcové bunky slúžiace na pohyb) Zdroj: Sam Kriegman, UVM

Výhodou týchto xenobotov je, že v prípade „smrti“ dôjde k ich úplnému biologickému rozpadu. Dokonca aj pri násilnom rozdelení organizmu na polovicu fungoval bez problémov ďalej. Jednoducho sa sám opravil, ako to bežne v prípade zdravých a živých buniek funguje.

Ide o niečo, čo sa zrejme nikdy nepodarí s typickými strojmi. Bunky sa pritom dokážu asociovať do rôznych foriem, ktoré sú úplne odlišné od tých, ktoré sú pre ne typické.

Poháňané vlastnou energiou

Počas testov dokázali xenoboti fungovať vo vodnom prostredí až týždeň bez toho, aby si vyžadovali nejaké živiny. Vystačili si z vlastných zásob energie, ktoré boli vo forme tukov a bielkovín.

Po ich minutí sa ich životný cyklus ukončí a ako bolo už povedané vyššie, stanú sa z nich odumreté bunky, ktoré sa biologicky rozložia – píše Science Alert.

A hoci sú tieto organizmy zatiaľ neškodné, hrozí riziko zneužitia technológie napríklad na tvorbu biologických zbraní. Aj preto je nutné vypracovať a uplatňovať určitú formu regulácie, ktorá by podobnému konaniu a zmýšľaniu dokázala aspoň z časti zabrániť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú