Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Podpredseda vlády a minister obrany Slovenskej republiky Robert Kaliňák sa spolu s delegátmi zo Spojených štátov amerických zúčastnil na slávnostnom odovzdávaní prvých dvoch stíhačiek F-16 Block 70. Odovzdanie prebehlo v továrni spoločnosti Lockheed Martin v Greenville, ktorá stojí výrobou týchto stíhačiek – nie sú pritom rovnaké a líšia sa v jednom zásadnom parametri.

Nová éra slovenského letectva

Do slovenských rúk boli odovzdané stíhačky F-16 Block 70 v podobe jednomiestneho modelu C a dvojmiestneho modelu D. Tie zostávajú v americkom Greenville kvôli výcviku technikov, ktorý je potrebný pre zabezpečenie bezproblémovej integrácie a efektívnej prevádzky letky F-16. Prvá skupina stíhačiek F-16 má doraziť na Slovensku už do polovice tohto roka, pričom dokončenie ďalších objednaných stíhačiek je naplánované do roku 2025.

„Slovensko je na čele nasadenia najmodernejšieho stíhacieho lietadla 4. generácie v Európe, F-16 Block 70. Tieto stíhačky nielenže predstavujú silnejšie spojenectvo medzi Slovenskom, Spojenými štátmi a spojencami v NATO, ale zároveň poskytujú slovenským vzdušným silám pokročilé spôsobilosti na riešenie bezpečnostných výziev 21. storočia,“ vyhlásil O. J. Sanchez, viceprezident a generálny riaditeľ skupiny Integrated Fighter Group spoločnosti Lockheed Martin.

Ministerstvo obrany SR

Stíhačky F-16 Block 70 sú vybavené radarom Northrop Grumman APG-83 AESA, pokročilou avionikou, predĺženou konštrukčnou životnosťou na 12 000 hodín a kritickými bezpečnostnými prvkami, ako je automatický systém predchádzania zrážkam so zemou (Auto GCAS). Od jeho zaradenia do výzbroje amerického letectva koncom roka 2014 sa systém Auto GCAS podieľal na záchrane 13 pilotov pri 12 incidentoch s lietadlami F-16, čo je príkladom bezkonkurenčných bezpečnostných a výkonnostných štandardov tohto lietadla.

V prevádzke sú ich tisíce

V súčasnosti je v prevádzke viac ako 3 100 lietadiel F-16 v 25 krajinách. Lietadlá F-16 nalietali podľa odhadov 19,5 milióna letových hodín a uskutočnili najmenej 13 miliónov vzletov. Dnešná najnovšia verzia Block 70/72 ponúka jedinečné schopnosti a bude ju používať najmenej šesť krajín.

Náhrada za ruské MiGy

Stíhačky F-16 majú na Slovensku nahradiť staré stroje MiG-29 sovietskej výroby, ktoré slúžili takmer 40 rokov a kedysi vynikali napríklad v manévrovateľnosti. Nové F-16 americkej výroby ich však vďaka intenzívnemu pokroku technológií a vylepšeniam prekonávajú v prakticky všetkých smeroch a sú hodné nasadenia v modernej armáde.

Stíhačky MiG-29 sa dostali do oficiálnej prevádzky už v auguste roku 1983, teda nedávno oslávili 40 rokov. Vyrábajú sa pritom od roku 1981 a dodnes sa podarilo vyprodukovať už vyše 1 600 kusov. Slovensko na Ukrajinu poslalo 13 kusov týchto strojov, pričom všetky zdedilo po Československu, ktoré malo pôvodne až šesť stíhačiek MiG-29 so schopnosťou niesť jadrové zbrane.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú