Už začiatkom augusta ruský amatérsky astronóm Gennady Borisov spozoroval v našej slnečnej sústave neznámy objekt, ktorý bol predmetom ďalšieho skúmania. Ako sme ťa už dávnejšie informovali, podľa odborníkov sa malo jednať o kométu mimo našej slnečnej sústavy, čo dnes oficiálne potvrdila aj Medzinárodná Astronomická únia, informuje ScienceAlert.

Predchádzajúce dohady sa tak naplnili a objekt, ktorý niesol pracovný názov C/2019 Q4, no teraz je pomenovaný po svojom objaviteľovi ako 2I/Borisov, je skutočne kométa, ktorá nepochádza z našej slnečnej sústavy. Po dôkladnom pozorovaní tak poznáme historicky iba druhý objekt, ktorý nepochádza z našej slnečnej sústavy a ktorý bol zároveň identifikovaný. Tomu prislúcha aj názov, kde písmeno „I“ značí, že sa jedná o „interstelárny“, čiže medzihviezdny objekt a číslica 2 znamená, že je zatiaľ iba druhým objektom takéhoto druhu.

Prvým takýmto objektom, ako sme ťa už informovali v predchádzajúcom článku, bola kométa Oumuamua, ktorá sa u nás objavila ešte v roku 2017, no vedcom nedala príliš veľa času na jej preskúmanie. Ako píše CBSnews, astronómovia ju zbadali tesne pred tým, ako opúšťala náš solárny systém. 2I/Borisov so svojou hyperbolickou trajektóriou letu astronómom poskytne trocha viac času na to, aby mohli „záhadný“ objekt preskúmať detailnejšie.

Na svojej ceste sa totižto kométa 2I/Borisov priblíži k Slnku na 300 miliónov kilometrov okolo 8. decembra. Gravitácia Slnka následne mierne zmení trajektóriu kométy a tá bude potom putovať smerom von z našej slnečnej sústavy. Jej rýchlosť momentálne dosahuje až 150 000 kilometrov za hodinu.

Doterajšie skúmania o kométe už prezrádzajú niektoré informácie. Kométa sa svojím sfarbením a chemickým zložením podobá na kométy pochádzajúce zo vzdialeného Oortovho oblaku, ktorý sa nachádza na úplnom okraji našej Slnečnej sústavy. Skupine poľských astronómov sa dokonca podarilo zistiť predpokladanú dráhu príletu.

Podľa ich doterajších výpočtov odhadujú, že kométa približne pred miliónom rokov preletela okolo binárnej hviezdy Kruger 60, ktorá je od nás vzdialená 13 svetelných rokov. Jej rýchlosť pritom mala byť v tom čase asi 10-krát nižšia ako teraz.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP