Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V noci zo štvrtka na piatok vstúpilo do ostrého štrajku viac než 160-tisíc amerických hercov, informuje Deadline. Továreň na filmovú zábavu je tak kompletne ochromená, keďže bojkot zo strany umelcov prichádza v čase už prebiehajúceho štrajku viac než 11-tisíc scenáristov.

Hollywood zamrzne

Americká odborová organizácia Screen Actors Guild (SAG), ktorá pod sebou združuje viac než 160-tisíc televíznych a filmových hercov, oznámila, že sa nedohodla so zástupcami filmových štúdií a streamovacích služieb na férových podmienkach a vstupuje do štrajku.

Pre filmové štúdiá to znamená okamžité zastavenie takmer všetkých rozbehnutých projektov, ktoré sa aktuálne natáčajú, kompletne sa rušia aj všetky eventy ako premiéry na červených kobercoch či účasť hercov na promo akciách filmov.

Mission Impossible
TMDB

Odbory trvajú na vyššom platovom ohodnotení umelcov, špeciálne sa spomínajú lepšie podmienky zo strany streamovacích služieb, kde sú odmeny dlhodobo podhodnotené. Sektor streamovacích služieb je kameňom úrazu aj v prípade prebiehajúceho štrajku scenáristov, pričom obe skupiny trvajú na lepších podmienkach aj zvýšení transparentnosti.

Podľa starého modelu umelci dostávajú odmeny na základe komerčného úspechu“ hovorí pre BBC Kim Mastersová, šéfredaktorka Hollywood Reporter. „V novom modeli nemajú možnosť zistiť, čo sa deje v zákulisí, pretože streamovacie služby tieto informácie nezdieľajú.“

Dôvodom aj umelá inteligencia
Ďalším dôvodom štrajku je obava umelcov z použitia umelej inteligencie. Herci sa obávajú, že ich podobizeň môže byť vo filmoch použitá skrz technológie bez náležitej odmeny. Filmové štúdiá a organizácia AMPTP, ktorá ich zastupuje, síce hovorí, že v prípade AI bol prijatý „prelomový návrh“, ktorý bude chrániť digitálnu podobizeň hercov a bude vyžadovať ich súhlas pri použití digitálnych replík, odbory sa však z vyjadrenia smejú a hovoria o fraške.

Navrhujú, aby naši umelci mohli byť naskenovaní, dostali zaplatené za jeden deň práce a filmová spoločnosť by následne vlastnila tento sken obrazu s ich podobizňou a mohla ho používať naveky. Ak si myslíte, že toto je prelomový návrh, navrhujem, aby ste sa zamysleli znova,“ povedal hlavný vyjednávač SAG, Duncan Crabtree-Ireland.

Necháme ich vyhladovať, tvrdia štúdiá

Hollywood tak aktuálne čelí dvom veľkým prebiehajúcim štrajkom, čo sa stalo naposledy v roku 1980. Na jednej strane stoja nespokojní herci a scenáristi, ktorí z veľkej časti požadujú férovejšie ohodnotenie zo strany streamovacích služieb a chcú v zmluvách jasne definovať použitie umelej inteligencie, na druhej strane zasa veľké filmové štúdiá, ktoré však podľa zákulisných zdrojov nemajú záujem dohodnúť sa na lepších podmienkach.

Práve naopak. Portál Deadline hovorí, že plánom hollywoodskych gigantov je preťahovať rokovania so scenáristami čo najdlhšie a nechať ich finančne vykrvácať. „Finálnym plánom je pokračovať v nezmyselných dialógoch, až kým členovia odborov nezačnú strácať ich byty a domy,“ hovorí jeden zo zdrojov, ktorý má podľa Deadline k rokovaniam blízko.

Rovnaký zdroj približuje, že filmové štúdiá sú skalopevne presvedčené presadiť si v rokovaniach so scenáristami svoje podmienky a dohodu by radi uzatvorili až na konci októbra, päť mesiacov po ohlásení štrajku.

Chladnokrvný prístup v USA vyvolal veľké ohlasy a na sociálnych sieťach nasledovala masívna vlna kritiky proti organizácii AMPTP, ktorá sa v neskoršom prehlásení od podobných praktík dištancovala a označila ich za klamstvo.

Faktom zostáva, že diváci sa môžu pripraviť na ďalšiu vlnu odkladov filmov a seriálov. Prebiehajúci štrajk scenáristov stihol ochromiť prípravy seriálových megahitov ako The Last of Us, Cobra Kai či finále Stranger Things, ktoré po novom uvidíme najskôr v roku 2025. S aktuálne začatým štrajkom zo strany hercov sa vlna odkladov ešte výrazne znásobí.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú