Pevné HDD disky sú v dnešných dňoch určené skôr pre veľké spoločnosti a dátové úložiská, ktoré využívajú celé RAID polia takýto pamätí pre ukladanie dát. Bežní používatelia pritom môžu v počítačoch a notebookoch uprednostňovať modernejšie SSD disky. Podľa Seagate však má pred sebou skvelú budúcnosť aj pevný disk HDD. Firma ukázala, ako môže dosahovať ešte vyššie kapacity, informuje Tom’s Hardware.

Veľké firmy využívajúce veľa úložísk musia svoje dátové centrá neustále vylepšovať a rozširovať. Pritom sa chcú spoľahnúť na kvalitné pamäťové média, ktoré by aj pri veľkej záťaži vydržali fungovať bez poruchy čo najdlhšie. Napriek tomu, že sú na trhu aj veľkokapacitné SSD pamäte, mnohé spoločnosti stále uprednostňujú cenovo výhodnejšie pevné disky.

Pevné disky čaká veľká „revolúcia“

V praxi bývajú využívané HDD s kapacitami rádovo niekoľko terabajtov. Hoci sa mnohé modely pevných diskov od rôznych výrobcov líšia svojou spoľahlivosťou, čo môže v konečnom dôsledku ovplyvniť aj fungovanie dátových centier a pod., jedna z najznámejších spoločností ukázala spôsob, akým chce ponúknuť s HDD ešte vyššie kapacity presahujúce aj 100 TB.

K dosiahnutiu takýchto veľkých kapacít je však potrebných viacero kľúčových vylepšení, ktoré sa týkajú spôsobu čítania dát, ako aj spôsobu výroby a hustoty zápisu.

Doteraz sa kapacita HDD menila v závislosti od počtu diskov a hustejšieho zápisu, no výrobcovia tu postupom času narazili na limity, ktoré obmedzujú ďalšie zvyšovanie ich kapacity.

Podľa produktovej mapy na najbližšie roky si však s týmto problémom podaril Seagate, ktorý plánuje priniesť v najbližších rokoch HDD disky s kapacitou 100 TB, neskôr aj 120 TB. K tomu si však musí výrobca adoptovať novú výrobnú technológiu a spôsob zapisovania dát. Doterajšie technológie už nestačia, a tak chce Seagate siahnuť po inovatívnom zápise HAMR (heat-assisted magnetic recording).

Seagate využije novú technológiu zápisu a upraví spôsob čítania dát

Zatiaľ čo pri doterajšej technológií PMR (Perpendicular magnetic recording) bolo možné navyšovať kapacity HDD diskov skokovo o 1 – 2 TB, s novým laserovým zápisom bude možné zvyšovať kapacitu diskov rádovo o 4 – 10 TB. Seagate už teraz poskytuje HDD s PMR technológiou s kapacitou 20 TB, no budúcnosťou má byť práve HMR zápis dát.

Pre výrobu veľkokapacitných HDD s novou technológiou Seagate zvýši aj počet samotných diskov, ktorých by malo byť 9, no zároveň bude potrebné zvýšiť aj hustotu zápisu na približne 2,65 TB/6,5 cm2 (ekvivalent pre 2,65 TB/1 inch2). K dosiahnutiu takejto hustoty zápisu však bude spoločnosť potrebovať ešte ďalších 3 až 5 rokov vývoja.

NEPREHLIADNI
Veľký prehľad: Toto boli najporuchovejšie pevné disky v roku 2020

Popri zvyšovaní hustoty zápisu a kapacity diskov, ktoré majú s HAMR technológiou dosahovať 80 – 100 TB, musí Seagate vyriešiť aj otázku rýchlosti zápisu a čítania, spolu s počtom operácií na TB kapacity. Zatiaľ čo rýchlosť zápisu a čítania sa zvyšuje s vyššou hustotou, počet IOPS (input/output operations) na jednotku terabajtu sa znižuje so zvyšovaním kapacity disku.

To chce Seagate vyriešiť pridaním druhého aktuátora, ktorý umožní nielen zvýšenie výkonu IOPS na 1 TB, ale tiež kontrolu samotných diskov pri výrobe. S dvomi takýmito ovládacími prvkami totiž dokáže výrobca rýchlejšie overiť vlastnosti vyrábaných diskov, čo sa má pozitívne odraziť na cene výroby.

Táto technológia, pomenovaná ako MACH.2, ktorú Seagate vyvinul ešte v roku 2017, je zatiaľ dostupná pre experimentálne použitie a otestovať ju doteraz mohlo len pár vybraných firiem.

V budúcnosti sa má stať bežnou súčasťou HAMR HDD diskov. Hoci to vyzerá tak, že sa pevné disky stávajú stále komplexnejšie a cenovo náročnejšie, Seagate očakáva opak, a síce, že HDD budú cenovo výhodnejšie ako SSD disky pri porovnaní ceny na 1 GB kapacity.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom