Náhlavná súprava Apple Vision Pro je momentálne azda najdiskutovanejšou témou v oblasti technologických vychytávok. Ľudia sú nimi doslova pobláznení a na ulici to niekedy vyzerá, že Zem napadli zombíci. Hoci ešte visí vo vzduchu prvotný boom a senzácia z futuristického gadgetu, túto auru teraz preťal istý študent. Ako informuje Independent, ten hackol tritisícovú hračku.

Doktorand odhalil bezpečnostné riziko

Joseph Ravichandran, ktorý pôsobí na Massachusetts Institute of Technology (MIT) ako doktorand, zdieľal so svetom bezpečnostnú zraniteľnosť Apple Vision Pro. Konkrétne ide o bezpečnostné riziko pre samotný softvér visionOS. Toto riziko sa označuje ako kernel exploit.

Chyba môže viesť k napadnutiu softvéru malwareom, poskytnutiu prístupu k headsetu prakticky hocikomu a tiež k sledovaniu činnosti systému alebo k iným neoprávneným aktivitám.

„Celosvetovo prvý kernel exploit pre Vision Pro – v deň ich spustenia. Keď sa systém zrúti, prepne sa do režimu priechodu a zobrazí varovanie odstrániť zariadenie do tridsiatich sekúnd, takže sa môže reštartovať. Celkom dobré,“ napísal na sociálnej sieti X doktorand.

Apple aktualizoval príručku

Apple už  stihol zareagovať na virálny status a aktualizovať používateľskú príručku. „Neoprávnené úpravy operačného systému Vision obchádzajú bezpečnostné funkcie a môžu spôsobiť množstvo problémov, ako sú bezpečnostné slabiny, nestabilita a skrátená výdrž batérie hacknutého Apple Vision Pro,“ píše sa v používateľskej príručke.

„Apple dôrazne varuje pred inštaláciou akéhokoľvek softvéru, ktorý upravuje visionOS. Je tiež dôležité poznamenať, že neoprávnená modifikácia visionOS je porušením licenčnej zmluvy na softvér visionOS a z tohto dôvodu môže spoločnosť Apple odmietnuť služby pre Apple Vision Pro, ktoré majú nainštalovaný akýkoľvek neoprávnený softvér,“  vyhráža sa príručka.

Ako vyplýva z počinu Apple, pre používateľa sa hacknutá súprava môže stať „trvalo nefunkčnou“. To pri 3000-ovej investícii zákazníka rozhodne poteší.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú