Kybernetickí aktivisti z Ukrajiny tvrdia, že sa im podarilo preniknúť do systémov jednej z najvýznamnejších ruských spoločností vyrábajúcich bezpilotné lietadlá. Skupina hackerov vystupujúca pod názvom BO Team, ktorá je súčasťou širšej Ukrajinskej kyberaliancie, oznámila, že v spolupráci s vojenskou rozviedkou HUR napadla firmu Gaskar Group.

Táto spoločnosť patrí medzi hlavných dodávateľov dronov pre ruské ozbrojené sily a podľa dostupných informácií má na starosti vývoj aj výrobu viacerých kľúčových modelov používaných počas vojny na Ukrajine. Útok sa mal odohrať 14. júla a jeho dôsledky údajne paralyzovali značnú časť infraštruktúry Gaskaru. Na tému upozornil portál Techcrunch.

Gigabajty dát a výrobný kolaps

Hackeri tvrdia, že získali prístup k 47 terabajtom dát vrátane plánov, technickej dokumentácie a informácií o vývoji nových dronov. Zároveň mali úplne vymazať zálohovacie servery s ďalšími 10 terabajtmi dát. Podľa ich vyhlásenia sa podarilo vyradiť produkčné aj podporné systémy, čím došlo k zastaveniu výroby.

Výrobný proces bol prerušený. Gaskar nebude schopný dodávať nové drony ruským silám minimálne niekoľko mesiacov,“ uviedla skupina BO Team vo vyhlásení pre Kyiv Post.

Kyberútok podľa ukrajinských zdrojov zasiahol aj budovu spoločnosti. Po tom, čo boli systémy paralyzované, mali byť všetky interné dvere zablokované na diaľku. Zamestnanci tak museli odísť cez núdzové východy. Útočníci údajne získali aj osobné údaje zamestnancov, vrátane domácich adries, telefónnych čísel a údajov o ich rodinách.

Ukrajina ponúka civilistom peniaze za ničenie ruských dronov.
Alex Beltyukov/Wikimedia/Pixabay

Ruská reakcia: nič sa nestalo

Spoločnosť Gaskar Group útok popiera. Tvrdí, že systémy sú v prevádzke a výroba pokračuje bez prerušenia. K oficiálnej reakcii sa pridali aj ruské médiá, ktoré označili správy o kyberútoku za „informačnú diverziu“.

Napriek tomu sa viaceré zahraničné médiá prikláňajú k ukrajinskej verzii udalostí. Portály ako Tom’s Hardware, že objem kompromitovaných dát a výpadok viacerých systémov naznačuje minimálne čiastočný úspech útoku.

Dronová vojna pokračuje aj v kyberpriestore

Ukrajina dlhodobo vedie okrem klasických vojenských operácií aj kybernetickú vojnu proti ruskej infraštruktúre. Podobné útoky sa v minulosti zamerali napríklad na ruských poskytovateľov internetu, železničnú dopravu alebo výrobcu satelitov.

Ak sa informácie o aktuálnom útoku potvrdia, ide o významný zásah do schopnosti Ruska pokračovať v intenzívnom nasadzovaní bezpilotných lietadiel. Tie zohrávajú kľúčovú úlohu na viacerých frontoch a ich výpadok by mohol mať reálne následky na bojaschopnosť ruských síl.

Čítajte viac z kategórie: Cyber

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP