OpenAI má v pláne už v najbližších týždňoch predstaviť ďalšiu generáciu svojho AI modelu, ktorá má podľa viacerých zdrojov zásadne vylepšiť schopnosti ChatGPT. Podľa informácií portálu Futurism má spoločnosť nový model GPT-5 oficiálne vydať v priebehu augusta 2025.

Prvé testovanie už prebieha

OpenAI už podľa dostupných informácií začala GPT-5 ukazovať vybraným podnikom v rámci interného testovania. Cieľom je získať spätnú väzbu ešte pred spustením modelu pre širšiu verejnosť a vychytať prípadné nedostatky. Model údajne výrazne prekonáva GPT-4 Turbo v parametroch ako je kapacita kontextového okna, presnosť odpovedí, schopnosť logickej dedukcie a komplexná syntéza informácií.

Pre bežného používateľa môže byť príchod GPT-5 zlomovým bodom. Znamená to nielen omnoho spoľahlivejšie odpovede v bežných konverzáciách, ale aj reálne uplatnenie v pracovných úlohách, ako je tvorba prezentácií, analýza dát, príprava zmlúv či výskum. V študentskom prostredí môžu modely ako GPT-5 asistovať pri písaní seminárok, sumarizovaní kníh, prekladoch alebo riešení zložitých úloh s vyššou presnosťou ako kedykoľvek predtým.

Hoci spoločnosť zatiaľ žiadne podrobnosti verejne neoznámila, očakáva sa, že GPT-5 prinesie výrazné zlepšenia v oblasti chápania kontextu, generovania presnejších výstupov, ale aj schopností plánovať a riešiť komplexnejšie úlohy. Mnohé firmy, ktoré už mali možnosť novú verziu testovať, hovoria o citeľne vyššej presnosti a konzistencii v odpovediach.

Rozšírenie „pamäte“ a presnejšia analytika

Hoci technické detaily zatiaľ nie sú oficiálne potvrdené, GPT-5 by mal nadviazať na pokrok GPT-4 Turbo, ktorý zaviedol dlhodobú pamäť a kontextové okná až do 128 000 tokenov. Očakáva sa, že GPT-5 zvýši túto hranicu ešte ďalej a zároveň prinesie lepšiu kontrolu nad tzv. „attention mechanism“, čím sa model bude vedieť lepšie sústrediť na relevantné časti vstupného textu. Spresniť sa majú aj numerické výpočty a jazyková koherencia pri dlhších generovaných výstupoch.

GPT-5 by mohol byť prvým krokom k tomu, čo by sa dalo označiť za „umelú všeobecnú inteligenciu“ – teda model, ktorý sa dokáže učiť a adaptovať naprieč rôznymi doménami bez nutnosti špeciálneho tréningu.

ChatGPT AI mozog
Unsplash/Freepik (Úprava redakcie)

Otázky bezpečnosti

So zvyšujúcou sa výkonnosťou sa však zvyšuje aj obava o bezpečnosť. OpenAI v minulosti deklarovala, že pracuje na posilnení bezpečnostných opatrení vrátane tzv. „alignmentu“, teda zosúladenia správania AI s ľudskými hodnotami a cieľmi. Zatiaľ však nie je jasné, aké konkrétne opatrenia budú súčasťou GPT-5.

Spoločnosť na čele so Samom Altmanom zároveň čelí rastúcej kritike zo strany niektorých odborníkov, ktorí tvrdia, že vývoj ide prirýchlo a bez dostatočnej verejnej kontroly.

Očakávania sú vysoké

OpenAI doteraz vydávala nové generácie GPT modelov pomerne nepredvídateľne. GPT-3 prišiel v roku 2020, GPT-4 začiatkom roka 2023 a jeho verzia GPT-4 Turbo bola uvedená koncom toho istého roka. GPT-5 by tak mohol opäť posunúť latku vyššie – v oblasti prirodzeného jazyka, generovania kódu, analýz a dokonca aj vizuálnych výstupov.

Zatiaľ nevieme, či bude GPT-5 dostupný len pre predplatiteľov ChatGPT Plus a Enterprise, alebo príde aj bezplatná verzia s obmedzeným výkonom. Všetko naznačuje, že OpenAI chce nový model prezentovať ako plnohodnotného nástupcu, nie len ako cyklické vylepšenie.

OpenAI sa k celej veci oficiálne nevyjadrila, no ak sa termíny potvrdia, o GPT-5 sa viac dozvieme už počas augusta.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP