Teraz čítate
Corning vysvetľuje, prečo sa Gorilla Glass 5 v Galaxy Note 7 jednoducho poškriabe

banner-note-7
Odolnosť zariadenia je pre mnohých z nás jeden z kľúčových faktorov výberu nového zariadenia. Samsung to vie a preto sa snaží aj v tomto smere ponúknuť to najlepšie. Inak to nie je ani s Galaxy Note 7, ktorý bol osadený najnovším odolným sklom Gorilla Glass 5. Tentokrát ale prišla „zrada“ od spoločnosti Corning.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Nová vlajková loď Samsungu prešla cez test youtubera, ktorý testuje odolnosť a kvalitu vlajkových lodí. Jeho zistenie, ako jednoducho sa dá doškriabať sklo Note 7-mičky viacerých zdesilo. Podľa videa je jasne viditeľné, že na novom Corning Gorilla Glass 5 zanechalo rýpadlo s tvrdosťou 3 permanentné poškodenie. Pre porovnanie, predchodcu dokázalo poškodiť rýpadlo s tvrdosťou 5 až 6.

Samsung Galaxy Note 7 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Corning vydal niekoľko dní po uploadnutí videa ustanovenie, že ide o nekontrolovaný test. Podľa nich je otázne, aký tlak bol na rýpadlo od testera vyvíjaný. Rýpadlo tvrdosti má byť podľa Corningu mäkšie ako samotné sklo, teda došlo k oteru materiálu z rýpadla na sklo. Youtuber sa však snažil škrabance vyleštiť, no neúspešne. Podľa odpovede Corningu je odstránenie kovu z povrchu skla veľmi obtiažne. Otázne ale je, prečo pri Gorilla Glass 4 tento problém nenastáva.

Note7_CGG5

Corning tiež dodal, že je nemožné doškriabať Gorilla Glass 5 s rýpadlom tvrdosti 3, kedže bez permanentného poškodenia vydrží až do tvrdosti 5 až 6 ako jeho predchodca. Teda aspoň podľa laboratórnych testov spoločnosti Corning. Nemyslíme si však, že vaše kľúče vo vrecku sa budú pýtať, akou silou na sklo vášho smartfónu môžu tlačiť. Youtuber týmto testom netestuje prvé zariadenie. Predošlé s Gorilla Glass 4 vydržali do piateho až šiesteho stupňa tvrdosti. Musel by byť teda zaujatý voči Samsungu, aby na Note 7 tlačil väčšou silou v záujme rýchlejšieho poškodenia skla.

Celé to vyzerá tak, ako keby to chce Corning zúfalo zahrať na neodborný test, no podľa histórie youtubera nebude jeho test na tom až tak zle a zjavne vie čo robí. Ak plánujete kúpu najnovšieho Galaxy Note 7, určite oplatí investovať pár drobných do ochrannej fólie alebo skla.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
6%
Páči sa mi to
56%
Chcem to
0%
Mám to
6%
Nepáči sa mi to
33%
Neznášam to
0%
O autorovi
Tobiáš Bakoš
Som študent strednej priemyselnej školy v Dubnici. O operačný systém Android som sa začal zaujímať v okamihu, keď som s ním prišiel do kontaktu v mojom prvom smartfóne. Kúpou Xiaomi Mi3 som začal venovať pozornosť aj čínskym značkám smartfónov. Vo voľnom čase rád počúvam hudbu alebo čítam knihy.
 • Kubo102030

  Nadpis by som skôr zmenil na: „Corning sa vyhovára, prečo sa Gorilla Glass 5 v Galaxy Note 7 jednoducho poškriabe“

 • Michal Zwiržina

  Čiže Corning nič nevysvetľuje, ale naopak to odmieta.

 • Jay

  Ide o to, že samotné sklo môže vydržať udávaný stupeň tvrdosti bez problémov, ale už povrchová vrstva/úprava skla môže byť problém (či je tento problém Samsungu alebo GG sa môžeme len domnievať…osobne očakávam, že ďalší telefón čo príde s GG5 bude bez problémov do stupnice 5-6). Pri Note7 je oleofóbna vrstva, ktorá sa poškodila a poškodenie je viditeľné ľudským okom. Bežnému človeku je jedno, či to je poškriabanie skla alebo niečo čo sa môže časom aj stratiť…proste je to tam. Ja som kvôli tomu zrušil svoju predobjednávku Note 7, lebo pre mňa je toto fail spraviť na vlajkovej lodi a najlepšom telefóne súčastnosti. Nemienim používať telefón s milión ochrannými prvkami, ktoré si musím dokúpiť. A myslím, že nie som sám.

 • Michal Baška

  Od toho youtubera rom videl asi 15 videí na testy odolnosti zariadení. A všetky sú rovnako prevedené. A je jedno akou silou človek tlačí. Ak je raz udávané že sklo má tvrdosť xy tak aj xy musí vydržať. A pochybujem že by niekto rukou vyvinul presne špecifický tlak aby sa vyrovnal laboratórnym testom. Čistý fail od Corning (možno aj samsungu). Teraz sa snažia zachrániť si povesť, ale neskoro…
  OT: po sklamaní zo strany Samsungu už nikdy viac mobil od tohoto výrobcu

 • Милош Мимон Кучера

  uz by sa mohli zacat pouzivat zafirove skla …