V súčasnom svete využíva internet vyše štyri miliardy ľudí. S nárastom počtu používateľov a viacerých aplikácií či služieb narastajú aj riziká spojené s internetovým prístupom. Hrozieb je viacero, avšak najčastejšie sa skloňuje problém ochrany osobných údajov. 

Svet sociálnych sietí dnes už pozná a aktívne využíva takmer každý. Facebook, Instagram, Twitter či iné aplikácie sú známe tým, že sa na nich delíme o svoje osobné údaje. Rôzne spoločnosti však údaje zverejnené na internete zneužívajú a zhromažďujú o používateľov aj tie údaje, ktoré by nemuseli, resp. nemali.  Samotný Facebook za posledné roky čelil nejednému obvineniu či žalobe práve kvôli zneužitiu údajov o užívateľoch. Podľa najnovšej štúdie čelí problému so zhromažďovaním dát aj spoločnosť Google.

Google zhromažďuje ešte viac než sme si mysleli

Túto informáciu obsahuje najnovšia štúdia profesora Douglasa C. Schmidta, v ktorej sa hovorí o zneužívaní dát zo strany Google. Nad výskumom dohliadala spoločnosť Digital Content Next, združujúca digitálnych vydavateľov. Hlavným produktom Google je vyhľadávač, ktorý predstavuje najpoužívanejší vyhľadávač na svete. Súčasťou spoločnosti je operačný systém Android, ktorý využíva väčšina užívateľov smartfónov, alebo inteligentných hodiniek. Gmail, YouTube, Google Prekladač a mnohé ďalšie patria spoločnosti Google. Všetky tieto aplikácie a webové stránky obsahujú naše osobné údaje.

Technologický gigant zhromažďuje o používateľoch všetky druhy informácií počas celého dňa. Profesor zodpovedný za 55 stranovú štúdiu dodáva, že informácie sa zhromažďujú aj keď ľudia nepoužívajú svoje smartfóny s Androidom, alebo Chrome prehliadače.

Informácie o polohe odoslané 28 krát za hodinu

Približne takýto počet, ktorý na konci dňa predstavoval vyše 340 zistení o polohe používateľa, bol odoslaný spoločnosti Google. Vďaka tomu dokázala spoločnosť identifikovať so slušnou presnosťou záujmy užívateľa na základe miest, ktoré počas dňa navštívil.

Prípadom sa začal zaujímať legislatívny Výbor Snemovne reprezentantov pre energetiku a obchod, ktorý od spoločnosti žiadal vyjadrenie. Výbor sa však odpovede na otázku „ako je možné, že firma zhromažďuje údaje prostredníctvom služieb na určovanie polohy, WiFi či Bluetooth pripojenia aj v prípade, ak je zariadenie offline?“ nedočkal.

V mailovom vyhlásení poskytnutým hovorcom Google boli tieto vyjadrenia označené za zavádzajúce. Autor štúdie je totiž spojený so spoločnosťou Oracle, s ktorou Google dlhšiu dobu vedie súdny spor. Spoločnosti sa súdia o 9 miliárd dolárov pre autorské práva týkajúce sa použitia systému Java v operačnom systéme Android.

Google čelil kritike v súvislosti so zbieraním dát aj po správach z minulého týždňa. Portál Associated Press vtedy odhalil zber dát o polohe používateľov aj v prípade vypnutia príslušnej funkcie v nastaveniach.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú