Google sa vracia medzi svetovú elitu. Po rokoch predstavil prémiový smartfón s unikátnou výbavou
Od predstavenia prvého Google Pixel smartfónu uplynulo už zhruba 5 rokov, no za ten čas spoločnosť priniesla na trh viac modelov strednej triedy, než vlajkových lodí. Tento rok sa však znova vracia do najvyššej ligy s novými smartfónmi Pixel 6 a Pixel 6 Pro, informuje The Verge. Dvojica bola (ne)oficiálne predstavená len pred niekoľkými hodinami, no dostupná bude až neskôr na jeseň.
Výrobcovia smartfónov zvyknú po predstavení nových modelov spustiť pre zákazníkov predobjednávky, aby si stihli svoj vytúžený smartfón v čas rezervovať a získať ho medzi prvými. To ale nie je prípad Googlu, ktorý včera predstavil dve nové vlajkové lode.
Google zrejme už nechcel ďalej čakať, a tak vlastnosti týchto noviniek predstavil v predstihu. Predávať ich ale neplánuje ešte niekoľko mesiacov. Nezvyčajná stratégia nám ale aspoň potvrdila to, o čom sa už dlho šepkalo. Oba nové Pixely dostali kontroverzný dizajn, ktorý však v sebe ukrýva tie najlepšie technológie, aké mal Google po ruke.
Ani samotné odhalenie Pixelu 6 a Pixelu 6 Pro sa nenieslo v tradičnom duchu. Google si na stretnutie síce pozval niekoľkých zahraničných novinárov, no nové smartfóny im zakázal fotografovať. Neskôr ale zverejnil grafiku, ktorá potvrdila dizajn, aký sme videli na počítačových renderoch už pred niekoľkými mesiacmi.
Google sa vracia do najvyššej ligy
Na prvý pohľad upúta pozornosť veľký vystupujúci modul fotoaparátu na zadnej stene, ktorý sa rozprestiera medzi obomi okrajmi konštrukcie. Po dizajnovej stránke Google odlíšil Pixel 6 tromi farebnými variantmi, ktoré kombinujú dve rôzne farby. Pixel 6 Pro príde v o čosi konzervatívnejších farbách (čierna, zlatá, sivá).
Prednú časť smartfónov obsadil v oboch prípadoch veľký displej, ktorý v prípade Pixelu 6 dostal 6,4″ uhlopriečku, FullHD+ rozlíšenie a 90 Hz. Pixel 6 Pro sa potom pýši veľkým 6,7″ QHD+ displejom so 120 Hz obnovovacou frekvenciou a jemne zakrivenými okrajmi. Oba modely majú vstavaný snímač odtlačkov prstov v displeji.
Fotovýbava je takmer rovnaká. Prémiovejší kúsok ponúkne hlavný objektív, spolu s ultraširokouhlým objektívom a teleobjektívom so 4-násobným zoomom, ktorý ale v prípade Pixelu 6 bude chýbať.
Rozlíšenie snímačov je zatiaľ neznáme, no Google prezradil, že hlavný fotoaparát bude s novým senzorom schopný zachytiť o 150 % viac svetla. Vpredu sa umiestni podľa uniknutých informácií 12 Mpx (Pixel 6 Pro) a 8 Mpx (Pixel 6) fotoaparát.
Pixel 6 bude smartfón ako žiaden iný
Spoločnosť sa pri tomto nezvyčajnom odhalení nesústredila na ďalšie technické špecifikácie smartfónov. Ako sa však dalo očakávať, základom v nich bude nový Android 12. Miesto detailov Google pozornosť upriamil na vlastný čipset Google Tensor a bezpečnostný čip Titan M2, ktorý zaistí najvyššiu vrstvu ochrany medzi smartfónmi. Nový procesor tak môžeme vnímať ako konkurenta pre čipy A-série od Apple, no vo viacerých ohľadoch sa líši.
Google Tensor je totiž akousi zmesou technológií, ktoré si vyvinul sám Google, a technológií, ktoré aplikoval v čipe na základe licencií od iných výrobcov. Kto však navrhol finálnu podobu CPU a GPU jednotky nie je známe. Spoločnosť sa netrápila ani odhalením technických detailov čipu, miesto toho sa sústredila na umelú inteligenciu. Práve tá má pri Tensore zohrávať veľkú rolu.
Procesor má byť teda schopný pracovať s umelou inteligenciou, ale aj strojovým učením, ktorým sa podľa Googlu budú smartfóny neustále zlepšovať. Čip totiž obsahuje mobilnú verziu TPU (Tensor Processing Unit), ktorú v plnej forme využíva Google na svojich serverových farmách. Teraz tak túto jednotku vôbec prvýkrát prináša aj do smartfónu.
So excited to share our new custom Google Tensor chip, which has been 4 yrs in the making (📎 for scale)! Tensor builds off of our 2 decades of computing experience and it’s our biggest innovation in Pixel to date. Will be on Pixel 6 + Pixel 6 Pro in fall. https://t.co/N95X6gFxLf pic.twitter.com/wHiEJRHJwy
— Sundar Pichai (@sundarpichai) August 2, 2021
Svoje schopnosti pritom procesor využije napríklad pri fotografiách, ktoré bude schopný spracovať na úplne novej úrovni. Pri videu zasa využije HDRNet, techniku, ktorú aplikuje na každú snímku pri nahrávaní videa. Tensor bude zároveň schopný aj prekladať zvuk z videí v reálnom čase, informuje The Verge.
V jednoduchosti povedané, Google do nových Pixelov 6 priniesol model zo svojich dátových centier, ktorým v čipe Tensor otvára nové možnosti. Smartfóny budú zároveň disponovať technológiou označenou ako „always-on computer“, ktorá bude mať na starosti výkonovo nenáročné operácie a bude zvládať napríklad taký ambientný displej.
Cena a dostupnosť sú neznáme
Napriek všetkému výkonu a náročným výpočtovým úlohám Google sľubuje celodennú výdrž batérie na jedno nabitie. Jej kapacita však opäť nie je stále známa. Ďalšie technické špecifikácie a detaily má spoločnosť predstaviť spolu so samotnými smartfónmi neskôr na jeseň.
Momentálne nie je známy presný dátum ani mesiac, kedy by sa tak malo stať. Ceny oboch noviniek sú taktiež opradené rúškom tajomstva, no môžeme predpokladať, že minimálne pri prémiovom Pixeli 6 Pro cenovka prekročí 4-cifernú sumu.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Samsung predstavil najvyspelejšie mobily sveta. Výkonom ťa dostanú, ale čo tá cena?
Slováci túto značku nepochopiteľne prehliadajú. Predstavila 2 nadupané smartfóny za smiešne ceny
Apple sa uchýli k historickému kroku. Nový iPhone vraj dostane novinku, ktorú Androidy majú už roky
Kvôli EÚ nedostaneš nové funkcie iPhonu. Slovákov čakajú veľké obmedzenia, dôvod ťa prekvapí
AKTUÁLNE: Veľká zmena v USA. Ak im nedáš sociálne siete, nepustia ťa do krajiny
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Známy reťazec stiahol z pultov obľúbené ovocie: Hrozí kontaminácia vírusom žltačky
Ako ísť do dôchodku v 35 rokoch: Investičný byt ti môže zabezpečiť pasívny príjem
Neviditeľná jazva v tvojom mozgu, ktorú zanechala pandémia, mení tvoje správanie, zistili vedci
„Telo má vlastný systém na likvidáciu rakoviny,“ hovorí popredný lekár. Takto ho aktivuješ
„Zatiaľ ide o stovky miliónov eur.“ Zdechovský varuje, že zneužívanie eurofondov na Slovensku je len špička ľadovca
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Televízory Slovákov úmyselne zhoršujú kvalitu obrazu. Je to špinavý marketing, takto ho opravíš
- V spoľahlivosti nemajú konkurenciu. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
- Brusel chce zarezať telekomunikačných operátorov. Proti novému zákonu sú všetky štáty EÚ
- Najlepší akčný film roka po prechode na online trhá rekordy. Aj s dabingom sa dá pozrieť úplne zadarmo
- Totálna nehoráznosť: Čínska vojnová loď použila laser proti lietadlu EÚ, Nemci reagujú tvrdo
-
- V spoľahlivosti nemajú konkurenciu. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
- Televízory Slovákov úmyselne zhoršujú kvalitu obrazu. Je to špinavý marketing, takto ho opravíš
- Totálna nehoráznosť: Čínska vojnová loď použila laser proti lietadlu EÚ, Nemci reagujú tvrdo
- Najlepší akčný film roka po prechode na online trhá rekordy. Aj s dabingom sa dá pozrieť úplne zadarmo
- Brusel chce zarezať telekomunikačných operátorov. Proti novému zákonu sú všetky štáty EÚ
-
- Rusi ani netušili, čo im zlikvidovalo najdrahší systém. Ukrajina použila zbraň, akú svet ešte nevidel
- V Európe sa vylodili tisícky čínskych elektromobilov. Doviezla ich obrovská loď so šokujúcim pohonom a výkonom
- V spoľahlivosti nemajú konkurenciu. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
- Slovensko čaká najväčšia dopravná novela za roky. Nový zákon udrie na cestných pirátov aj e-kolobežky (PREHĽAD)
- Západ nič také nemá. „Spojenec“ Ruska nasadí laser na stíhačky budúcnosti, rakety po ňom „slepnú“
Takto sa zneužíva home office. Odborári odhalili praktiky, ktoré sa ťa môžu týkať
Očkovanie neodmietali nevzdelaní. Nová štúdia odhalila iný faktor
Tržby TSMC prekonali očakávania. Čipy pre AI lámu rekordy
Slovensko má najdrahšie palivá v regióne. Analytici majú vysvetlenie
Ruskí vojaci sa vzdali robotom. Na Ukrajine padol historický moment
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP