Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Stále zhoršujúce sa klimatické podmienky sú pre ľudstvo výstrahou, aby sa vydalo ekologickejším smerom. Vážnosť situácie si uvedomuje aj jeden z najväčších svetových gigantov, ktorý sa nadobro rozhodol fungovať v „eco“ režime. Všetky budovy, dátové centrá či kancelárie spoločnosti Google budú už do konca tohto roka využívať energiu vetra či slnka. 

Svoju ekologickú cestu Google započal ešte pred niekoľkými rokmi, keď podpísal prvú zmluvu o dodávke elektriny zo solárnej farmy schopnej vyrobiť až 114 MW energie. To však ani zďaleka nestačilo, aby klesla uhlíková stopa, ktorú tento gigant za sebou zanecháva využívaním energie z elektrární. Postupom času inžinieri pracovali na čoraz ekologickejších riešeniach. Spoločnosti sa tak podarilo znížiť spotrebu o ďalších 50 %.

100 % ekologický Google

Stále ale bolo potrebné pre zasýtenie spotreby veľké množstvo energie, ktorá poháňa mnohé dátové centrá, ale aj kancelárie Googlu po celom svete. Veď každoročne vo vyhľadávači spoločnosti hľadajú používatelia trilióny výrazov a každú minútu zverejnia na YouTube až 400 hodín videozáznamov. Ide však len o zlomok toho, čo musí Google udržať v behu, aby dokázal zákazníkom poskytovať nastavený štandard. Zo svojich elektromerov spoločnosť zrejme videla, že neekologická energia ju stojí poriadny balík.

Nenechaj si ujsť
Týchto 21 zamestnancov pomáhalo v roku 1999 založiť Google. Kde sú dnes a čo robia?

Zato alternatívne zdroje elektriny ako veterné elektrárne či solárne farmy teraz ponúkajú energiu o 60 – 80 % lacnejšie ako pred časom. Google sa tak rozhodol naplno využiť možnosti a svoji budovám po celom svete dopraje len 100 % čistej prírodnej elektriny. Rovnako však chce spoločnosť zlepšovať aj celú infraštruktúru, do ktorej po celom svete investovala až 3,5 miliardy dolárov. Ekologická cesta, po ktorej sa Google vydáva, je rozhodne tým správnym spôsobom ukázať ostatným, ako sa stať ekologickým.

Konečným cieľom tohto technologického giganta je využívať alternatívne zdroje energií nielen vo svojich budovách. Google chce dosiahnuť, aby mal k tejto ekologickej elektrine prístup každý. Nateraz sa môže tento cieľ zdať poriadne odvážny, no malé spoločnosti si vždy brali príklad od svetových lídrov. Budúcnosť predsa bude taká, akú si ju ľudstvo zariadi a Google sa už teraz stará o to, aby sme aj o niekoľko rokov neboli závislí na fosílnych palivách, ktoré našej prírode vôbec neprospievajú.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú