Na satelitných snímkach známej platformy Google Maps sa opäť raz objavil prototyp armádneho stroja USA. Ako upozorňuje Futurism, tentoraz satelity zreteľne zachytili bezpilotnú ponorku alebo dron známy ako Manta Ray, ktorého existencia je síce priznaná a DARPA sa ňou chváli aj na svojej webovej stránke, avšak detaily o jeho technike ostávajú utajené.

Posúva vpred kľúčové technológie

Manta Ray podľa expertov oficiálne spadá do kategórie bezpilotných podvodných plavidiel (UUV), pričom cieľom je podľa agentúry DARPA posunúť vpred technológie potrebné pre ďalší vývoj a konštrukciu takýchto zariadení. Manta Ray tak s najväčšou pravdepodobnosťou nebude strojom, ktorý sa dostane do väčšej výroby ako napríklad plánovaný neviditeľný bombardér B-21 Raider.

Satelitné snímky služby Google Mapy tento stroj zachytili zakotvený v armádnej námornej základni v Kalifornii, severne od Los Angeles. Za konštrukciou tohto prototypu stojí americká spoločnosť Northrop Grumman, ktorá vyrába aj najnovší bombardér B-21, vyrobila niekoľko kusov legendárneho B-2 Spirit a stojí aj za špičkovými stíhačkami F-35.

Google/Úprava redakcie

Manta Ray má pomôcť napríklad s vývojom vysoko efektívnych pohonných technológií s nízkym výkonom či nových spôsobov detekcii nepriateľských hrozieb za pomoci menšieho výkonu.

Dôležité totiž je, aby bol takýto dron čo najmenej viditeľný a dokázal nepozorovane sledovať situáciu v rôznych oblastiach. Manta Ray má pomôcť hľadať spôsoby získavania energie pod vodou a to aj v hĺbkach, v ktorých potrebujú UUV operovať.

Neprekonaný bombardér

B-21 Raider, za ktorým takisto stojí spoločnosť Northrop Grumman, je momentálne nástupcom doteraz neprekonaného bombardéra B-2 Spirit. B-21 sa má stať chrbtovou kosťou letectva a okrem konvenčných zbraní dokáže niesť aj jadrové. USA chcú aspoň 100 týchto bombardérov, pričom cena programu sa vyšplhá na približne 203 miliárd amerických dolárov.

Obrovská výhoda na mori

Aj keď USA už dlhšie väčšiu námornú bitku neviedli, situácia okolo Taiwanu sa neprestáva vyostrovať a armáda tejto veľmoci preto hľadá spôsoby, ktoré jej umožnia získať na bojisku zásadné výhody.

V prípade Manta Ray je to pre veliteľov možnosť posilniť kapacity flotily bez toho, aby museli byť závislí od iných lodí s posádkou či od prístavov a námorných základní.

Výhodou Manta Ray je, že bez posádky dokáže ostať v prevádzke oveľa dlhšie aj bez potreby prepravy množstva zásob a bez toho, aby sa vo vnútri stroja nachádzali „veľké“ priestory pre ľudí. Morský dron je tak v porovnaní s klasickými ponorkami oveľa kompaktnejší, vďaka čomu je efektívnejší, menej nápadný a navyše aj oveľa lacnejší na prevádzku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú