Jeden z najväčších softvérových gigantov sveta ponúka používateľom mnoho služieb, s ktorých pomocou môžu nahliadnuť na vzdialené miesta. Drvivá väčšina obyvateľov Zeme sa do vesmíru počas svojho života nikdy nedostane, no Google im to teraz umožní. Do Google Máp pribudli planéty, mesiace, exoplanéty a ďalší vesmírni giganti, ktorých môžeš preskúmať aj ty. 

Čiastočné skúmanie vesmíru Google umožnil ešte pred niekoľkými rokmi pomocou aplikácie Google Earth. Teraz prichádza omnoho rozsiahlejšia mapa, ktorú je možné skúmať aj prostredníctvom webového prehliadača. Jej obsahom sú mnohé planéty, ich mesiace, trpasličie planéty, no nezabudlo sa ani na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS. Vyhľadávanie jednotlivých miest v tomto prípade neexistuje.

Nájsť napríklad na našom Mesiaci pristávaciu plochu z misie Apollo tak teda môže byť náročnou úlohou. Google ale taktiež obmedzil aj pohľady na rôzne miesta planét, čím sa značne orezali možnosti ich skúmania. Napriek malým nedostatkom poskytuje mapa „Planéty“ v Google Mapách nový pohľad do nášho vesmíru, ktorý by si mal rozhodne preskúmať aj ty. Spomedzi všetkých objektov však vyniká táto šestica, ktorá zaujme každého milovníka nekonečného priestoru vôkol nás.

Medzinárodná vesmírna stanica ISS

Cesta vesmírom sa začína v kupole Medzinárodnej vesmírnej stanice, ktorú otáčaním myši môžeme taktiež do detailov preskúmať. Dokonca je v kupole označený aj Node 3, teda odpadový systém.

Neďaleko toalety sa nachádza takmer nový systém na recykláciu vody.

Toto zariadenie zbiera moč, pot, ale aj dych astronautov na stanici. Všetok nazbieraný materiál dokáže až z 93 % premeniť na čistú, pitnú vodu.

Pri prechádzke vesmírnou stanicou môžeš naraziť aj na vesmírne obleky kozmonautov, ktoré si obliekajú pri výstupe do otvoreného priestoru.

Pohľad na náš Mesiac.

Tie podivné pruhy vznikli spojením fotografií rôznych kvalít, od záberov NASA s vysokým rozlíšením, až po snímky s nižšou kvalitou z iných zdrojov.

Skúmaním povrchu mesiaca môžeš odhaliť spomínanú pristávaciu plochu, kde kedysi dosadla raketa z misie Apollo 15.

Toto je Mars. Planéta, kam majú o pár rokov naplánované cesty mnohé vesmírne spoločnosti.

Nenechaj si ujsť
Zachytili sme 15 signálov z ďalekého vesmíru. Nepodobajú sa však na žiaden z doteraz známych

Ide o jeden z najkrajších objektov v Google Mapách. Jeho povrch tvoria mnohé sopky, kaňony, ale aj robotické sondy, ktoré zbierajú a analyzujú rôzne údaje.

Vďaka snímkam zachytených počas posledných desaťročí sa ti naskytne nádherný pohľad, ako by si práve prelietal tesne nad povrchom Marsu.

Kaňony na Marse sú najhlbšie v našej vesmírnej sústave a detailne ich môže čoskoro preskúmať napríklad misia spoločnosti SpaceX.

Enceladus

Ohromný kus ľadu obiehajúci okolo Saturnu nemusí na prvý pohľad zaujať každého, no rozhodne by si mal svoju pozornosť pri skúmaní vesmíru venovať aj jemu.
NASA taktiež odfotografovala systém tečúcej vody, ktorá na Encelade vytvorila takýto povrch.

Enceladus skrýva teplú, slanú vodu, ktorá by mohla byť prísľubom existencie mimozemského života.

Ceres

Trpasličia planéta Ceres sa nachádza v páse asteroidov, kde spomedzi všetkých vyniká svojou veľkosťou.

Povrch tejto planéty je poriadne podivný a plný rôznych nezvyčajných miest ako sú napríklad tieto biele škvrny v krátere Occator.

Biele škvrny sú zrejme miesta plné soli, ktoré po sebe zanechali roztopené ľadovce.

Pluto

Nenechaj si ujsť
Astronómovia zrejme práve zistili, odkiaľ pochádza všetko zlato, platina a striebro vo vesmíre

Tento odpadlík našej vesmírnej sústavy bol dlho nepozorovaným objektom, ktorý však v roku 2015 preskúmala misia New Horizon. Výsledky boli prekvapivé a odhalili ľadový svet, ktorý pod svojim povrchom zrejme skrýva aj oceán.

Nová mapa planét a mesiacov síce neobsahuje detailné vyobrazenie terénu, no napriek tomu je rozhodne fantastické nazrieť do ďalekých kútov nášho vesmíru.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú