Európska komisia začala vyšetrovanie amerického giganta Google, od ktorého vyžaduje informácie o zhromažďovaní údajov. Cieľom je zistiť, či spoločnosť nezneužíva svoje dominantné postavenia na trhu a ako narába so zhromaždenými údajmi – píše Engadget. 

So službami a produktami spoločnosti Google sa dnes stretávame dennodenne a takmer neustále ich využívame. Či už je to pri prehliadaní internetu, používaní smartfónu s Androidom alebo práci s mailom. Počas týchto činností sú od používateľov získavané rôzne údaje, ktoré aj keď nevedomky, ale dobrovoľne odovzdávame.

To sa ale nepáči Európskej komisii, ktorá začala s prešetrovaním týchto praktík. Začala preto s vlastným vyšetrovaním, ktorého cieľom je zistiť, či je všetko v súlade s právnymi predpismi EÚ.

Miliardové pokuty

Hoci je Google americkou spoločnosťou, tak musí dodržiavať nariadenia krajiny, v ktorej pôsobí. Aj preto už v minulosti jej bolo uložených niekoľko pokút, ktorých celková výška presiahla 8 miliárd. Navyše musela upraviť viaceré svoje praktiky, ktoré sa nepáčili Európskej komisii (EK). Len nedávno sa museli povinne na území štátov EÚ zobrazovať alternatívne aplikácie k tým, ktoré sú od spoločnosti Google ako predvolené v systéme Android. Cieľom je predísť príliš dominantnému postaveniu spoločnosti Google na trhu.

Qualcomm
Pixabay

Ako ďalej píše portál Phonearena, najnovšie EK odoslala spoločnosti dotazník, ktorý má preveriť zhromažďovanie údajov vo vzťahu k vyhľadávacím službám, online reklame, cielenej reklame či webovým prehliadačom. EK taktiež zaujíma, ako sa s týmito údajmi ďalej pracuje, ako sa speňažujú a či je všetko v súlade s aktuálne platnými právnymi predpismi EÚ.

Prečítaj si tiež
Google celosvetovo obmedzí politickú reklamu

Ak by sa ukázalo pochybenie zo strany amerického giganta, tak okrem vysokej pokuty ju čaká aj úprava postupom pri narábaní s údajmi. Takéto zmeny by však musela učiniť len v rámci Európy. To však nič nebráni tomu, aby na základe zistení EK mohli vlastné vyšetrovanie začať aj iné štáty. Téma ochrany osobných údajov je dnes veľmi dôležitá a minimálne v tomto smere je pre nás členstvo v EÚ prínosom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP