Hackeri vymysleli nový spôsob, ako nalákať ľudí na inštaláciu malvéru. Menej skúsený používateľ pritom nemá žiadnu šancu rozpoznať, že sa jedná o podvod.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Infekcia bola nahlásená pracovníkom spoločnosti NeoSmart Technologies, ktorá sa zaoberá práve kyber ochranou. Čudné správanie si všimol počas prehliadania nemenovanej WordPress stránky. Hackeri využili JavaScript, aby spravili text na stránke nečitateľným. Pre korektné zobrazenie textu potom navádzajú používateľa na aktualizáciu takzvaného „Chrome Font Pack“, ktorý by mal doplniť chýbajúci font. Zobrazené dialógové okno pritom vyzerá veľmi dôveryhodne, pretože používa logo Chromu a pravý odtieň modrého tlačidla „Aktualizovať“.

google chrome
zdroj fotografie: The Next Web

NeoSmart Technologies poskytlo pár tipov, vďaka ktorým spoznáš, že dialógové okno je podvodné. Prvým je to, že zobrazuje aktuálnu verziu Chromu 53, aj keď reálna verzia je odlišná. Po druhé, keď používateľ klikne na tlačidlo „Aktualizovať“, začne sa mu sťahovať súbor pod názvom „Chrome Font v7.5.1.exe“. V inštruktážnom obrázku je ale napísané, že súbor sa volá iba „Chrome_Font.exe“.
google chrome
zdroj fotografie: The Next Web

Nenechaj si ujsť
Nový malware ohrozuje viac ako milión zariadení! Automaticky inštaluje aplikácie

Najhoršie na tom ale je to, že Chrome tento súbor nevyhodnotí ako malware a zobrazí iba upozornenie, že súbor nie je sťahovaný často. Podobne je na tom aj program Windows Defender, ktorý malvér tiež obchádza. Podľa informácií z webu VirusTotaliba 9 z 59 antivírusových skenerov vyhodnotí súbor ako hrozbu. Medzi nimi je napríklad Malwarebytes a Symantec, no pre ďalšie antivírusy, ako AVG, Avast, Eset či Kaspersky je tento súbor bezpečný. Odporúčame ti teda, aby si sa akýmkoľvek podozrivým žiadostiam o inštaláciu údajne „potrebného“ softvéru vyvaroval.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
100%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.