Na práve prebiehajúcom technologickom veľtrhu CES 2019 majú zastúpenie všetky veľké spoločnosti, medzi ktorými nemôže chýbať ani Google. Spoločnosť na konferencii zdieľala mnoho noviniek, ktoré plánuje v roku 2019 odhaliť a väčšina z nich je zameraná na Google Asistenta. Ten získa množstvo nových funkcií či niekoľkonásobné zvýšenie využitia.

Čo sa týka jazykových schopností Asistenta, tie sa počas minulého roka výrazne zlepšili, čo potvrdzujú aj najnovšie čísla. Hlasová služba je v súčasnosti dostupná v 30 jazykoch, 80 krajinách a disponuje novými typmi prízvukov. Na technologickom veľtrhu však spoločnosť predstavila ďalšiu vychytávku v podobe funkcie, ktorá dokáže prekladať hovorené slová v reálnom čase.

Prečítajte si tiež!
FonTech na CES 2019: Prehľad najzaujímavejších noviniek z úvodných dní

Jazykové bariéry sú minulosťou

Komunikácia s ľuďmi, ktorí nezdieľajú spoločný materinský jazyk tak bude omnoho jednoduchšia. Vďaka novej službe, ktorú môžeme označiť aj ako takzvaný tlmočnícky režim bude Asistent Google vystupovať ako prekladateľ v reálnom čase a to hneď v 27 svetových jazykoch. Skvelou správou je aj to, že spomedzi 27 jazykov bude k dispozícii aj slovenčina.

Používanie v praxi bude úplne jednoduché, nakoľko stačí Asistenta osloviť napríklad slovami ako Hej Google, pomôž mi rozprávať francúzsky alebo Hej Google, buď mojím tlmočníkom pre francúzštinuGoogle pomocník následné začne pozorne počúvať a preložený text zobrazí na inteligentnom displeji a následne ich znova prečíta. Potrebné nie je ani hovoriť to, v akom jazyku sa chystáš rozprávať, nakoľko je k dispozícii automatické rozpoznanie reči z jazykov, ktoré sú podporované. Poďme sa však pozrieť, ako to funguje v praxi.

Už aj vo vyššie priloženom videu je možné vidieť, že služba na prvý pohľad nefunguje ako švajčiarske hodinky. Má to svoje drobné chyby. Pri rozprávaní je potrebné počkať, kým svoj prejav skončí prvá osoba, nakoľko pri hovorení oboch či viacerých osôb naraz Asistent neidentifikuje viacero viet. Trocha zdĺhavá je aj čakacia doba, počas ktorej Google pomocník prekladá daný text, takže na zdĺhavé rozhovory to pravdepodobne nebude najlepšie riešenie.

Aj napriek týmto nedostatkom sa však môžeme tešiť na šikovného pomocníka. V rámci dostupnosti bude táto služba postupne zavádzaná hneď do viacerých zariadení, akými sú napríklad Google Home Hub, Google Home reproduktor či inteligentné displeje Lenovo, JBL a LG.

Zoznam podporovaných jazykov

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú