Už o pár dní môžu nočnú oblohu nad Slovenskom rozžiariť stovky takzvaných padajúcich hviezd, teda meteorov horiacich v atmosfére počas vysokorýchlostného vstupu. Ich vrchol môžeme očakávať v noci zo 14. na 15. decembra, pričom meteorický roj Geminidy tentoraz prinesie za jedinú noc až tisícku meteorov.

Vhodné podmienky

Každoročný meteorický roj Geminidy bude tentoraz o niečo lepší, keďže podľa Fyzikálneho ústavu Sliezskej univerzity v Opave sa máme prichystať na veľmi dobré pozorovacie podmienky. Zo 14. na 15. decembra totiž pozorovanie nebude komplikovať mesačný svit, potrebné je preto už len vhodné počasie s nízkou oblačnosťou, ktoré však môže byť v tomto období pomerne vzácne.

Radiant roja Geminidy sa nachádza v súhvezdí Blíženci, teda padajúce meteory sa budú javiť, ako keby vstupovali do atmosféry z tohto miesta. Konkrétne sa radiant nachádza východne od dvoch najjasnejších hviezd súhvezdia Blíženci – Castor a Pollux. Keďže toto súhvezdie v decembri vychádza nad obzor už počas súmraku, je pozorovateľné celú noc a najvyššie sa nachádza okolo druhej rannej hodiny.

Petr Horálek

Očakáva sa, že bude za hodinu možné pozorovať 120 meteorov a celkovo až 1 000 meteorov za celú noc. V porovnaní s mnohými inými meteorickými rojmi sú pritom meteory v tomto prípade pomerne pomalé, keďže vstupujú do atmosféry rýchlosťou 35 km/s. Pozorovanie je tak o niečo jednoduchšie.

Ohromné rýchlosti

Kým Geminidy sú pomerne pomalé, meteory niektorých iných rojov sú oveľa rýchlejšie a môžu dosahovať bez problémov až 66 km/s, vysvetľuje NASA.

Gigantický asteroid

Ľadovo-prachové častice tohto meteorického roju pochádzajú z asteroidu 3200 Phaethon triedy Apollo, ktorý je kategorizovaný ako potenciálne nebezpečný kvôli svojej obežnej dráhe.

Zatiaľ však od neho žiadne priame riziko nehrozí, čo je pre Zem dobre, keďže dosahuje priemer takmer 6 km – zrážka s tak veľkým objektom by znamenala globálnu katastrofu.

Maximum meteorického roja je predpovedané na 20:00, kedy sa ešte bude nachádzať súhvezdie Blížencov pomerne nízko nad obzorom, kvôli čomu môže byť pozorovanie spočiatku o niečo komplikovanejšie, obzvlášť v hornatejších oblastiach. Postupom noci však vystúpi vyššie a s ním aj radiant meteorického roja.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP