Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Spojeným štátom sa podarilo dostať do oficiálnej prevádzky najväčšiu vojnovú loď nielen na svete, ale tiež najväčšiu v celej histórii. Je ňou lietadlová loď USS Gerald R. Ford, ktorá je plná špičkovej techniky a slúži ako prenosné letisko letectva USA, ktoré momentálne vo svete nemá obdoby.

Samotná veľkosť nie je jediná zaujímavosť a prednosť tohto stroja, ktorý musia poháňať jadrové reaktory a unesie desiatky stíhačiek či iných lietadiel. Lode Gerald R. Ford majú nielen prekonať legendárny Nimitz, ale ho aj kompletne nahradiť. Rovnako ako USA vyrobili desiatku lodí Nimitz, chcú vyrobiť aj desať ich nástupcov, ktoré ich už začali nahrádzať. Keďže však ide o stavbu plávajúcich malých miest, vývoj a konštrukcia sa nezaobišli bez problémov – ani bez enormných nákladov.

Trvalo to takmer desaťročie

Prvý kontrakt na vývoj týchto lodí a zároveň stavbu prvej z nich bol podpísaný ešte v roku 2008, USS Gerald R. Ford však vošiel do oficiálnej a plnohodnotnej prevádzky až v roku 2017 počas Trumpovej administratívy. Za tak dlhou dobou nestojí len komplikovaný vývoj a konštrukcia, ale tiež niekoľko problémov, na ktoré stroj narazil.

US Navy

Loď bola už takmer hotová, keď vyplávali na povrch problémy so štyrmi letovými systémami, kvôli ktorým bolo uvedenie do prevádzky odložené z roku 2016 na rok 2017, spomína CNN. Výsledkom je však rekordná vojnová loď s výtlakom až 100 000 ton, dĺžkou do 337 metrov a posádkou približne 2 600 ľudí, vrátane letectva dokonca cez 4 500 ľudí, píše Military.com.

Ako býva pri podobných lodiach zvykom, aj Gerald R. Ford je po zuby ozbrojená a i keď potrebuje poriadne veľkú eskortu, keďže je zbytočné riskovanie tak obrovskej lode neprípustné a moderné armády považujú potopenie čo i len jednej z nich za potupujúcu porážku, sama zvláda do značnej miery chrániť vyše 70 lietadiel, ktoré dokáže na svojej palube niesť.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú