Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Facebook je najväčšou sociálnou sieťou sveta a zároveň aj jedným z najrýchlejších prostriedkov pre šírenie nových informácií. Práve tento fakt využívajú aj záškodníci, ktorí s obľubou do sveta vysielajú nepravdivé a dezinformačné správy, ktoré dokážu ovplyvniť dianie. Spoločnosť Marka Zuckerberga aktuálne v Messengeri niekoľkých ľudí testuje funkciu, ktorá má takéto falošné novinky rozoznať. 

Rozoznať pravdivosť noviniek na Facebooku je mnohokrát ťažkým orieškom, ktorý však nerozlúskne každý. Správy sa cez túto sociálnu sieť šíria rýchlosťou blesku a už takmer behom okamihu vie o najaktuálnejšej udalosti celý svet. Pri prezeraní sa však často objavujú aj informácie, ktoré majú od pravdivosti poriadne ďaleko. Tieto správy do sveta zväčša prichádzajú zo zahraničných krajín, ktoré sa týmto spôsobom snažia ovplyvniť dianie v inej krajine.

Začalo to Ruskom

Jednou z najviac diskutovaných udalostí boli pred časom prezidentské voľby v USA, ktoré podľa mnohých odborníkov chcelo ovplyvniť Rusko. Na to mal byť využitý práve Facebook, prostredníctvom ktorého sa šírili dezinformácie z ruských falošných účtov. Kvôli tomu začala táto sociálna sieť odstraňovať účty súvisiace s propagandou z Kremľa a doteraz skúma, aký mali nepravdivé správy medzi Novinkami na nástenke dopad na prezidentské voľby. Odpoveďou a nástrojom na boj proti falošným novinkám má byť teraz testovaná funkcia v Messengeri, ktorú Facebook aktuálne sprístupnil malému množstvu testerov.

Nenechaj si ujsť
Facebook opäť skúša ľudí. Messenger bude zobrazovať ešte viac reklám

Táto možnosť nemá byť podľa spoločnosti namierená proti Rusku, ale má vo všeobecnosti zabrániť šíreniu dezinformačných správ. Používatelia tak po prijatí falošnej novinky budú môcť vidieť, kedy bol daný účet založený, či je spárovaný s účtom na Facebooku, ale aj či je k nemu pridelené ruské telefónne číslo.

Pokiaľ bude inkriminovaný účet na Messengeri čerstvo založený, bude v konverzáciách označený ako „nedávno vytvorený“. Prvú snímku obrazovky s týmito zmenami zdieľal s portálom Motherboard umelec Erin Gallagher, ktorý si tieto možnosti našiel vo svojom Messengeri.

Pomocnú ruku podá aj umelá inteligencia

Odstrániť a zamedziť šíreniu takéhoto druhu informácií chce najväčšia sociálna sieť aj pomocou umelej inteligencie. Táto technológia je už teraz vyvíjaná, aby dokázala rozoznať pravdivú správu od tej falošnej, čím sa zmenší množstvo ľudí, moderátorov, ktorí tieto novinky triedia. Zatiaľ však túto novinku Facebook do svojho Messengera nezavedie globálne. Po testovacej fáze by ale mohla skutočne prísť aktualizácia, ktorá toto vylepšenie prinesie všetkým.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú