Technológia 3D tlače nie je vo svete technológií žiadnou novinkou a v posledných rokoch sa rozmohla do nevídaných rozmerov. Za jej pomoci bol vytvorený dom vytvorený na 3D tlačiarni, v ktorom si svoj domov našla francúzska rodina ako prvá na svete.

3D tlač je technológiou budúcnosti. Je medzi nami už nejaký ten čas a rozhodne nie je žiadnou novinkou. Tou sú skôr spôsoby, akými ju dokážeme používať. Za pomoci 3D tlače sa dá dnes vytvoriť takmer všetko, dokonca aj jedlo či domy. Práve posledný menovaný spôsob 3D tlače zažil v posledných rokov obrovský rozmach, čoho dôkazom je aj to, že v takto tlačenom dome si našla svoje teplo domova prvá rodina na svete pochádzajúca z Francúzka.

Francúzka rodina je prvou na svete

Inžinieri a výrobcovia mnohých spoločností už roky pracujú na automatizácii procesu výstavb a niektoré začínajúce podniky už vydali aj prototypy svojich návrhov. Do teraz však nikto v žiadnom z týchto domov reálne nežil. Toto leto sa tak 5 členná rodina vo francúzskom meste Nantes stala prvou na svete, ktorá začala plnohodnotne bývať v 3D tlačenom dome o rozlohe 95 m2.

Dom postavený za neuveriteľných 54 hodín

Dom z projektu „Yhnova“ bol navrhnutý výskumníkmi na Univerzite v Nantes. Celková dĺžka realizácie hrubej stavby trvala 54 hodín a dodávatelia strávili ďalšie štyri mesiace montážou okien, dverí a strechy. Výskumníci však veria, že ďalší dom dokážu zvládnuť vytlačiť za 33 hodín. Stavba 3D tlačeného domu Yhnova vyšla na približne 200 000 €, čo je podľa výskumníkov o 20 % lacnejšie ako klasická realizácia podobného domu.

Inteligentný a šetrný

Špeciálne navrhnutá 3D tlačiareň s robotickým ramenom bola dopravená na miesto realizácie projektu po tom, čo tím architektov a vedcov dokončil celkový dizajn a návrh domu. Tlačiareň tlačí dom podobne ako domáce tlačiarne po vrstvách od základov. Každá stena v dome je vyrobená z dvoch vrstiev polyuretánu, ktorý je zároveň izolátorom.

Priestor medzi vrstvami je potom naplnený cementom a vytvára tak pevnú stenu. Samotný dom je navrhnutý s prístupom pre invalidný vozík a je dokonca inteligentný. Všetky jeho zariadenia môžu byť ovládané pomocou smartfónu. Okrem toho je vybavený snímačmi, ktoré monitorujú vlhkosť, kvalitu vzduchu a teplotu, čo všetko prispieva k zníženiu nákladov na energiu.

Technológia bude o 5 rokov lačnejšia

Univerzita v Nantes sa už spojila s mestskou radou v Nantes a plánujú viaceré projekty. Franky Trichet, vedúci technológie a inovácie v mestskej rade Nantes, pre BBC povedal, že sa zaujíma o 3D tlač viac ako len o tlačenie domovov. Jeho cieľom je 3D tlač väčších budov, ako je napríklad športová hala. Profesorka Univerzity v Nantes, Benoit Furet, ktorá bola vedúcim projektu, povedala, že očakáva v najbližších rokoch pokles ceny celkového procesu 3D tlače domov. Furet dokonca konštatovala, že očakáva 25 % pokles ceny. Vďaka tomu chce postaviť v budúcnosti celú štvrť 3D tlačených domov. Aktuálne sa pracuje na projekte 18 domov v Paríži s rozlohou približne 696 m2.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú