Najmä v minulosti platilo, že Apple so svojimi iPhonami určoval trendy v oblasti smartfónovej fotografie. V priebehu rokov sa však významní Android výrobcovia dotiahli a dnes ide o horúci súboj v technologickom svete. Môže však veľmi lacný Android konkurovať jednému z najdrahších telefónov na trhu?

Po nedávnom teste fotoaparátov Huawei P20 Pro vs. Samsung Galaxy S9+ a slepom hodnotení Xiaomi Mi 8 so Samsung Galaxy Note 9, máme na stole ďalšie dva zaujímavé kúsky smartfónového trhu. Len pred pár týždňami predstavilo čínske Xiaomi model Pocophone F1. Telefón s marketingovým označením najlacnejšia vlajková loď na svete, ponúka výkonný procesor Snapdragon 845 aj duálny fotoaparát so slušnými špecifikáciami.

No a proti nemu sme postavili konkurenta so zvučným menom. iPhone X je síce vlajková loď Apple už z minulého roka, no kvalitou patrí aj dnes k vôbec najlepším kúskom na trhu. Samozrejme, kontroverzná je jeho cena. Aj keď ho z predaja postupne vytláčajú jeho nástupcovia, dnes sa dá stále kúpiť v rozmedzí od 900 € až po vyše 1000 €. Čo presne teda oba smartfóny v oblasti fotoaparátov prinášajú?

Pocophone F1

Dátum predstavenia: august 2018

Zadný fotoaparát:

  • duálny, nemá optickú stabilizáciu obrazu, Dual Pixel PDAF zaostrovanie, funkcia umelej inteligencie, ktorá deteguje scénu
  • primárny snímač: 12 MPx, clona f/1.9, ekvivalent ohniskovej vzdialenosti výrobca neudáva, veľkosť senzora 1/2.55″, veľkosť pixelov 1.4µm
  • sekundárny snímač: 5 MPx, clona f/2.0, veľkosť pixelov 1,12µm, slúži pre vytvorenie bokeh efektu

Predný fotoaparát:

  • 20 MPx, clona f/2.0, 0.9µm

iPhone X

Dátum predstavenia: september 2017

Zadný fotoaparát:

  • duálny, optická stabilizácia obrazu, 2x bezstratový zoom
  • primárny snímač: 12 MPx, clona f/1.8, ohnisková vzdialenosť 28mm, veľkosť senzoru 1/3″, veľkosť pixelov 1.22µm, stabilizácia OIS, PDAF
  • sekundárny snímač: 12 MPx telefoto senzor, clona f/2.4, ohnisková vzdialenosť 52mm, veľkosť senzoru 1/3.4″, veľkosť pixelu 1µm, OIS, PDAF

Predný fotoaparát:

  • 7 MPx, clona f/2.2, ohnisková vzdialenosť 32mm

Špecifikácie zohrajú vo fototeste kľúčovú úlohu, avšak okrem nich do konečných výsledkov veľkou mierou prehovorí aj systém a optimalizácia fotovýkonu. S Poco aj s iPhonom X sme vytvorili sériu, čo najviac identických fotografií v rovnakých svetelných podmienkach. Väčšinu času boli fotoaparáty v nastaveniach stanovených výrobcom, avšak pri smartfóne Xiaomi sme niekedy vypli funkciu umelej inteligencie pre dosiahnutie uveriteľnejších farieb. Vždy sme fotili z rovnakého miesta, pričom trochu rozdielnu perspektívu vytvárajú snímače s odlišnými ekvivalentmi ohniskovej vzdialenosti. Ak sme pri fotení zaostrovali, tak obe snímky sú zaostrené na rovnaké miesto. Už vopred je nutné potvrdiť, že Android s cenou na hranici 300 € stále nemôže pri kvalite snímok súperiť s trojnásobne drahšími protivníkmi. Poďme sa však pozrieť, aký veľký rozdiel medzi týmito svetmi je.

Denné fotografie

Scéna: Ostré jesenné slnko; jasná obloha a výrazne osvetlené biele budovy, výrazné tiene;

Xiaomi Pocophone F1 (vždy vľavo) vs. Apple iPhone X (vždy vpravo)

Scéna 2: Fotka z tieňa, silný prechod do osvetlenej časti, budovy sprava osvetľuje slnko, zatienené na druhej strane;

Dané fotografie vznikli pri defaultných nastaveniach smartfónov. V prípade Poco to znamená aj zapnutú funkciu umelej inteligencie pre detegovanie scény. V praxi sa AI prejavuje saturovanejšími farbami, čo vidíme aj v tomto prípade. Zatiaľ čo iPhone ponúka veľmi realistický výsledok, Pocophone farby výrazne umelo prikrášľuje. Snímka Apple tak pri vzájomnom porovnaní vyzerá fádnejšie, avšak viac sa približuje skutočnosti. Pre fanúšikov sociálnych sietí môže za určitých okolností viac vyhovovať saturovanejší záber.

Najväčší rozdiel pri daných snímkach však tvorí dynamický režim. iPhone je v tomto smere výrazne lepší. Na prvej fotografii sú na oboch snímkach prepálené biele budovy, avšak Xiaomi horšie zvláda vykreslenie zelene. Aj tá je prepálená a výrazne stráca detaily. iPhone si lepšie poradil aj pri druhej fotografii, čo vidieť najmä pri zatienenej časti budovy vľavo. Ponechal jej omnoho viac detailov. Na snímke od Apple sú výrazne lepšie vyvážené svetlé a tmavé časti.

Makro

Scéna: Kvetina s mnohými detailami, v pozadí prechod z tieňa do svetla;

Orez fotografie

Makro fotka sa nesie v podobnom duchu ako denné snímky. Xiaomi opäť ponúka saturovanejšie farby, ktoré však tentoraz nepôsobia až tak rušivo ako v predchádzajúcich prípadoch. Oba primárne snímače fotoaparátov ponúkajú rozlíšenie 12 MPx a množstvo detailov je pomerne vyrovnané. Žlté lupene od Poco sú však opäť jemne prepálené a aj pre chýbajúcu stabilizáciu sa jemne zlievajú. Lepší HDR režim iPhone dokazuje aj v pozadí fotky, pri prechode z tieňu do svetla.

Portrétový režim

Pri portrétovom režime majú oba fotoaparáty výrazne odlišnú ohniskovú vzdialenosť, čo vytvára rozdielnu perspektívu. V tomto prípade mali zariadenia pred sebou náročnú úlohu pri vykresľovaní hĺbky poľa. V pozadí sa nachádza množstvo objektov v odlišnej vzdialenosti, rôzne odlesky a listy stromov robia všetkým smartfónom taktiež veľké komplikácie. Rozostrenie v prípade Pocophone F1 nie je dobré. Pôsobí umelo, navyše prechod medzi ostrým objektom a pozadím nie je jemný. Okraje pôsobia trhane a problémom sú aj nereálne farby. Súčasťou fotiek sú tradične prepálené miesta, ktorým sa nevyhol ani Apple. Na druhej strane rozostrenie pozadia v iPhone X je oveľa prirodzenejšie a jemnejšie. Pohľadné sú realistické farby, ale tiež sa smartfón nevyhol strate detailov v tvári.

Silné umelé osvetlenie

Scéna: Rôzne farby, pomerne silné osvetlenie umelým svetlom, odrazy;

Scéna: Nákupné centrum, striedanie silne osvetlených a tmavších miest, nápisy;

Orez fotografie

Pri snímke v obchode s rôznymi farbami mohol vyniknúť Poco so saturovanejším režimom, avšak iPhone napriek realistickosti tentoraz pôsobí aj živšie. Opäť sa ukazuje významný rozdiel v HDR, kde Poco horšie zvláda bielu aj odrazy svetla. V tomto prípade sme dynamicky režim na Xiaomi zapínali manuálne, pretože pri automatickom nastavení ho systéme nespustil.

Fotografie vnútri nákupného centra sú vyrovnanejšie. Rozdiel je vo svetelnosti, ale oba smartfóny ponúkajú porovnateľné množstvo detailov aj pri priblížení na vzdialený nápis. Vysvietený obchod v pozadí tentoraz (ne)zvládajú oba smartfóny takmer rovnako. Druhá fotografia vyplýva jednoznačne pre Apple. Poco si neporadilo so silným svetlom, stratilo detaily v tvári a pozadie je pritom prepálené.

Predný fotoaparát:

Scéna: Selfie fotografia v režime portrét pri umelom osvetlení;

Scéna 2: Selfie fotografia v režime portrét pri prirodzenom svetle;

Pri prednom fotoaparáte má Poco výhodu 20 MPx rozlíšenia v porovnaní so 7 MPx, ktoré má k dispozícii kamera iPhone X. Lenže Xiaomi nedokáže túto výhodu využiť. Pri prvej fotografii ešte ponúka viac detailov, avšak opäť stráca v podaní farieb a pri vykreslení pozadia. Dynamický rozsah na iPhone X je opäť rozhodujúcim faktorom.

Nočné fotky

Scéna: Dobre osvetlená budova v noci;

Scéna 2: Nočná foto pri umelom osvetlení, cieľom je čo najostrejšie vykreslenie textu;

Scéna 3: Foto za výraznej tmy, zaostrenie na svietiacu tabuľu, cieľom bolo zaznamenať text;

Prvé dve nočné scény hovoria jasnou rečou. iPhone je v zlých svetelných podmienkach ďaleko lepší v ostrosti, farbách aj dynamickom rozsahu. Pocophone sa však aspoň dobre predviedol v poslednej scéne. Zaostrenie na vysvietenú tabuľu iPhonu veľmi nešlo a nedokázali sme z neho dostať čitateľný text. Za to Xiaomi spravilo presne to, čo sme potrebovali.

Cenu je cítiť

Z celkového pohľadu tak bolo už viacmenej vopred jasné, kto sa stane víťazom fotoporovnania medzi Pocophone F1 a iPhone X. Lacný Android sa ani v súčasnosti ešte nemôže rovnať ďaleko drahším prémiovým modelom. Väčší konkurenti ale už nie sú tak ďaleko a Xiaomi Mi 8 či OnePlus 6 stoja približne o stovku viac než Poco.

Na druhej strane je nutné povedať, že Poco síce pri vzájomnom porovnaní s iPhone vyzerá ako veľký outsider, v cenovej kategórii do 300 € patrí jeho výkon k najlepším vôbec. Napriek rozdielu vo fotografickom výkone sa teda aj s takýmto zariadením dá pracovať. Je to však zložitejšie a vyžaduje si to trochu trpezlivosti. Veľká škoda chýbajúcej stabilizácie obrazu a HDR režimu, ktoré môžu byť u Xiaomi návrhom k zlepšeniu.

No a iPhone X síce potvrdil vysoké kvality, jeho súperi z prémiovejšieho radu Androidov však nespia. Samsung, Google, LG, Huawei, ale aj ďalší najmä čínski výrobcovia na fotoaparátoch intenzívne pracujú a Apple sa musí mať na pozore. Dobre sa ukazujú noví nástupcovia iPhonu X, pričom kvality iPhone XS a iPhone XS Max sa taktiež chystáme otestovať. To už bude ale úplne iné porovnanie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú