Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vybral ako svoju snímku dňa fotografiu zachytávajúcu kométu C/2024 G3 ATLAS. Autorom tejto unikátnej snímky je český fotograf a popularizátor astronómie Petr Horálek.

Fotografia, nazvaná Comet ATLAS Before Sunrise (Kométa ATLAS pred východom Slnka), vznikla len deň pred zverejnením – 12. januára 2025 – v malebnom prostredí Gemera na juhu Slovenska. Horálek sa za týmto záberom vydal na náročnú cestu, aby našiel miesto s optimálnymi svetelnými podmienkami. Táto námaha sa však vyplatila, keďže výsledná fotografia nielenže zachytila vzácny jav, ale aj vzbudila celosvetovú pozornosť.

„Snímku som odfotil včera (12. januára 2025) pri obci Gemer neďaleko Tornaľy na juhu Slovenska, kde som s nervami naháňal miesto s jasnejším nebom. Prešiel som kvôli tomu cez 300 km. Kométa je očami kvôli jasu svitania veľmi ťažko pozorovateľná očami, ale aparáty – pokiaľ sú zamierené správnym smerom – ju zachytia,“ poznamenal Horálek.

Petr Horálek/Fyzikální ústav v Opavě/Unsplash
Vidno ju na oblohe počas dňa

Na pohľad obyčajný úsvit ukrýva fascinujúci príbeh kométy C/2024 G3 ATLAS, ktorá je v týchto dňoch na svojej ceste vesmírom taká jasná, že ju možno zaznamenať dokonca aj na dennej oblohe. Jej súčasná poloha je extrémne blízko Slnka – len 14 miliónov kilometrov, čo je jedným z dôvodov, prečo vyniká svojou jasnosťou.

>Podrobnejšie sme sa kométe venovali v samostatnom článku<

Práve tento moment je pre astronómov mimoriadne významný. Podobná udalosť sa odohrala takmer presne pred 18 rokmi, keď kométa McNaught (C/2006 P1) dosiahla podobnú viditeľnosť v januári 2007. To, že ATLAS dosiahla túto jasnosť, je podľa odborníkov aj dôsledkom nedávnej fragmentácie jej jadra. Unikátne zábery z Japonska naznačujú, že jadro kométy je pravdepodobne podvojné, čo môže súvisieť so zvýšením jej jasnosti. Avšak práve tento proces fragmentácie môže znamenať, že kométa nemusí prežiť svoj prelet okolo Slnka.

Krátky, ale vzácny čas

Pre amatérskych aj profesionálnych fotografov je tento úkaz nesmierne vzrušujúci, no zároveň náročný na zachytenie. Kométu je totiž voľným okom veľmi ťažké pozorovať, pretože jej viditeľnosť výrazne ovplyvňuje svetlo vychádzajúceho alebo zapadajúceho Slnka. Avšak dobre nastavený fotoaparát ju dokáže zachytiť aj v týchto podmienkach, ako to dokazuje práve fotografia uznávaného fotografa.

„Ak kométa prežije v pondelok 13. januára svoj prelet prísluním, kedy bude najjasnejší a tiež uhlovo najbližšie k Slnku, ešte sa ponúkne na večernej oblohe za súmraku. V ďalších dňoch, cca do 17. januára, bude možné – ale opäť veľmi ťažko – kométu vyhľadať 20 minút po západe Slnka extrémne nízko nad juhozápadným obzorom,“ konštatoval astrofotograf.

Ak kométa ATLAS prežije svoj najbližší kontakt so Slnkom – jej viditeľnosť sa môže ešte na krátky čas zachovať. V dňoch od 13. do 17. januára ju bude možné hľadať po západe Slnka, približne 20 minút nad juhozápadným obzorom. Jej pozorovanie však zostane výzvou, keďže bude umiestnená veľmi nízko nad horizontom.

Skúsení fotografi by však mohli zachytiť jej chvost aj v momente, keď už hlava kométy zmizne pod obzorom. Po 17. januári sa tento vesmírny návštevník presunie na južnú nebeskú pologuľu, odkiaľ už nebude na severnej pologuli viditeľný.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP