V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Šéf americkej automobilky Ford, Jim Farley, vyjadril vážne obavy, že nové clá prezidenta Donalda Trumpa môžu zasiahnuť zisky automobilového priemyslu a ohroziť pracovné miesta v Spojených štátoch. Ak clá zostanú v platnosti dlhší čas, môžu podľa neho vymazať miliardy dolárov zo ziskov firiem a výrazne narušiť celý dodávateľský reťazec odvetvia.

„Clá na úrovni 25 % na dovoz z Kanady a Mexika budú mať obrovský dopad na náš priemysel. Znížia zisky o miliardy dolárov, ohrozia pracovné miesta v USA a nepriaznivo ovplyvnia celý hodnotový systém nášho odvetvia. Navyše, clá zvýšia ceny pre zákazníkov,“ varoval Farley.

Americký prezident Donald Trump v pondelok odložil platnosť ciel na dovoz automobilov z Kanady a Mexika o 30 dní, no clo vo výške 10 % na dovoz z Číny už nadobudlo platnosť od utorka.

Trumpove clá a ich dopad na automobilky

Podľa analytikov banky UBS predstavuje automobilový sektor až 26 % celkového dovozu z Mexika a 12 % z Kanady. To znamená, že clá môžu narušiť zabehnuté dodávateľské reťazce a zvýšiť náklady na výrobu vozidiel v USA.

Farley si myslí, že ak by clá platili len niekoľko týždňov, automobilky by ich dokázali zvládnuť. Ak by sa však predĺžili, mohli by bolestivo zasiahnuť tržby a zisky firiem v celom automobilovom priemysle.

Ford a ďalší predstavitelia amerického automobilového priemyslu už vedú rokovania s Bielym domom a Kongresom, aby zmiernili dopady ciel. Farley verí, že vláda chápe dôležitosť automobilového sektora pre zamestnanosť, ekonomiku a národnú bezpečnosť USA.

„Sme presvedčení, že Trumpova administratíva chce náš priemysel posilniť, nie oslabiť. Preto sa tešíme na spoluprácu s našimi lídrami, aby sa táto vízia stala realitou,“ dodal šéf Fordu.

Ford Indonézia
Ford

Americký automobilový priemysel

Automobilový priemysel v USA je kľúčovým odvetvím, ktoré zamestnáva státisíce ľudí a podieľa sa na výraznej časti HDP krajiny. Ak by clá zostali v platnosti dlhodobo, mohli by automobilky presunúť výrobu inam alebo zvýšiť ceny vozidiel, čo by mohlo poškodiť amerických spotrebiteľov.

Výrobcovia automobilov teraz čakajú na ďalšie kroky Trumpovej administratívy a dúfajú, že clá nebudú mať dlhodobé negatívne dopady na sektor, ktorý je kľúčový pre ekonomiku USA.

Čítajte viac z kategórie: Tech

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP