V Prahe prebehla začiatkom tohto týždňa razia, ktorej cieľom boli podľa denníka MF Dnes spoločnosť Platon Life a jej zakladatelia – manželia Daniel a Júlia Tannerovi. Dôvodom je podozrenie tamojšej polície, že v prípade tejto spoločnosti obchodujúcej s kryptomenami vrátane svojej vlastnej, ide o Ponziho schému. Platon Life je známy aj na Slovensku a jej kryptomenu PlatonCoin môže vlastniť množstvo Slovákov.

Platon Life a jej kryptomenu PlatonCoin totiž propagoval nielen uzbecký zápasník MMA Makhmud Muradov patriaci medzi české i slovenské športové celebrity, reklamu jej robila aj jedna z našich najvplyvnejších tvári na sociálnej sieti Instagram, Zuzana Plačková.

Zuzanu Plačkovú, ktorá sama na Instagrame sleduje aj Júliu Tanner (@juliatanner.official), „followuje“ 860-tisíc sledovateľov. Je taktiež tvárou mnohých firiem, ktoré jej platia za to, že úspešne propaguje ich produkty. Podľa zverejnených informácií si mesačne vďaka takýmto spoluprácam vie zarobiť až 50-tisíc eur.

Kryptomenu spoločnosti Platon Life však mohlo propagovať oveľa viac známych tvári, nielen Zuzana Plačková.

„Vyšetrovanie spoločnosti Platon Life je ďalšou ranou kryptosvetu, kde v poslednom období vychádza na povrch čoraz viac podvodov. Samozrejme, je potrebné počkať na výsledky vyšetrovania, faktom však je, že manželia Tannerovci radi ukazovali svoj luxusný život a ten mohli financovať aj z klientskych peňazí,“ tvrdí  Radoslav Valko, generálny riaditeľ poradenskej spoločnosti SOPHISTIC Pro finance a skúsený investor.

Dodáva, že ak sa podvod preukáže, negatívne sa to podpíše nielen na kryptosvete. Spoločnosť totiž dosť výrazne využívala zdroje aj na svoj marketing, pričom manželom Tannerovcom sa na jeseň 2021 podarilo dostať aj k pápežovi Františkovi. Tomu mali predstaviť svoj vzdelávací projekt, zameraný na finančnú gramotnosť v réžií ich firmy a informáciu o tomto stretnutí šírili aj prostredníctvom platených PR článkov.

Binance špinavé peniaze

Reuters v rozsiahlej správe upozorňuje, že Binance predstavuje populárny nástroj na pranie špinavých peňazí.

Vyšetrovanie malo odhaliť, že v rokoch 2017 až 2021 sa prostredníctvom známej burzy prepralo približne 2,35 miliardy dolárov, ktoré pochádzali z nelegálnej činnosti. Binance mala na pranie špinavých peňazí používať napríklad severokórejská hackerská skupina Lazarus alebo ruská kriminálna organizácia známa pod menom Hydra.

Binance v oficiálnom stanovisku podobné obvinenia odmieta, zdôrazňuje naopak, že používa vysoko sofistikované mechanizmy, ktoré majú zneužitiu burzy na podobné účely zabrániť.

Čaká sa na kľúčový verdikt

Binance coin však nie je jedinou kryptomenou, ktorá sa ocitla v hľadáčiku komisie pre cenné papiere. SEC na čele s predsedom Garym Genslerom totiž zastáva názor, že prakticky všetky kryptoaktíva s výnimkou bitcoinu sú cennými papiermi a mali by byť regulované.

Aj preto SEC v decembri 2020 formálne obvinil Ripple Labs Inc s ich natívnym tokenom ripple (XRP) z predaja neregistrovaných cenných papierov. Súdny spor je v kryptosvete pozorne sledovanou udalosťou, verdikt totiž vo veľkom napovie o ďalšom smerovaní digitálnych mien, prinajmenšom na trhu Spojených štátov.

Čítajte viac z kategórie: Krypto

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú