Sledovanie činnosti používateľov je dnes široko využívaným prostriedkom v internetových prehliadačoch. Známa nezisková organizácia Mozilla však s ďalšou aktualizáciou pre Firefox, opäť umožní ľuďom prezerať web vo väčšom súkromí. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Chystané zmeny sa dotýkajú funkcie, respektíve procesu, s názvom „canvas fingerprinting“, ktorý slúži na pozorovanie činnosti používateľov naprieč navštevovanými stránkami. Zlou správou je, že takéto sledovanie môže prebiehať bez vedomia návštevníkov, keďže nevyžaduje ani povolenie cookies či iné potvrdenie. Proces môže bežať na každom z významnejších prehliadačov, avšak Firefox si teraz berie príklad z anonymizačnej siete Tor.

Mozilla Firefox

Tor slúži na prehliadanie „dark webu“ a kvôli bezpečnosti už príslušný prehliadač služby blokuje proces canvas fingerprinting. S najnovšou aktualizáciou rovnakú funkciu uvedie aj Firefox. K používateľom má vylepšená verzia doraziť v priebehu januára.

Nemajú zisk z reklám, bojujú za lepšie súkromie

Aj najnovšie kroky Mozilly tak dokazujú, že spoločnosť príliš netrápia zárobky inzerentov alebo to, či sociálne siete môžu prispôsobovať reklamy používateľom na základe ich činnosti. Pre lepšiu predstavu ohľadom množstva informácií, ktoré o nás napríklad Facebook vie, je vhodné využiť plugin Data Selfie. Pomocou tohto nástroja uvidíš rozsiahle údaje, ktoré sociálna sieť k našim účtom priraďuje.

DataSelfieNenechaj si ujsť
Pozri, ako ťa sleduje umelá inteligencia Facebooku

Aj tento nástroj vytvoril člen neziskovej organizácie Mozilla, Hang Do Thi Duc. Jeho zámerom bolo hlavne upozorniť a vzdelať používateľov ohľadom toho, koľko informácií na internete vlastne odovzdávame. On, ale aj ďalší zamestnanci spoločnosti Mozilla, nám novou aktualizáciou Firefoxu znova pomáhajú posilniť kontrolu nad súkromnými dátami, a za to ich treba pochváliť.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
20%
Páči sa mi to
80%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Pavol Lupták
Už počas štúdia na vysokej škole bol môj záujem pomerne neustále upriamený na najnovšie novinky zo sveta moderných technológií a vedy. S radosťou ich teraz testujem a najmä odhaľujem ich nedostatky. Zaujímam sa aj o témy ohľadom bezpečnosti dát a ochrany súkromia na internete. Moje postrehy a niečo zo súkromia môžeš sledovať aj na Instagrame a Twitteri (@l_u_p_t_i). E-mail: [email protected]