Sledovanie činnosti používateľov je dnes široko využívaným prostriedkom v internetových prehliadačoch. Známa nezisková organizácia Mozilla však s ďalšou aktualizáciou pre Firefox, opäť umožní ľuďom prezerať web vo väčšom súkromí. 

Chystané zmeny sa dotýkajú funkcie, respektíve procesu, s názvom „canvas fingerprinting“, ktorý slúži na pozorovanie činnosti používateľov naprieč navštevovanými stránkami. Zlou správou je, že takéto sledovanie môže prebiehať bez vedomia návštevníkov, keďže nevyžaduje ani povolenie cookies či iné potvrdenie. Proces môže bežať na každom z významnejších prehliadačov, avšak Firefox si teraz berie príklad z anonymizačnej siete Tor.

Tor slúži na prehliadanie „dark webu“ a kvôli bezpečnosti už príslušný prehliadač služby blokuje proces canvas fingerprinting. S najnovšou aktualizáciou rovnakú funkciu uvedie aj Firefox. K používateľom má vylepšená verzia doraziť v priebehu januára.

Nemajú zisk z reklám, bojujú za lepšie súkromie

Aj najnovšie kroky Mozilly tak dokazujú, že spoločnosť príliš netrápia zárobky inzerentov alebo to, či sociálne siete môžu prispôsobovať reklamy používateľom na základe ich činnosti. Pre lepšiu predstavu ohľadom množstva informácií, ktoré o nás napríklad Facebook vie, je vhodné využiť plugin Data Selfie. Pomocou tohto nástroja uvidíš rozsiahle údaje, ktoré sociálna sieť k našim účtom priraďuje.

Nenechaj si ujsť
Pozri, ako ťa sleduje umelá inteligencia Facebooku

Aj tento nástroj vytvoril člen neziskovej organizácie Mozilla, Hang Do Thi Duc. Jeho zámerom bolo hlavne upozorniť a vzdelať používateľov ohľadom toho, koľko informácií na internete vlastne odovzdávame. On, ale aj ďalší zamestnanci spoločnosti Mozilla, nám novou aktualizáciou Firefoxu znova pomáhajú posilniť kontrolu nad súkromnými dátami, a za to ich treba pochváliť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom