Sledovanie činnosti používateľov je dnes široko využívaným prostriedkom v internetových prehliadačoch. Známa nezisková organizácia Mozilla však s ďalšou aktualizáciou pre Firefox, opäť umožní ľuďom prezerať web vo väčšom súkromí.
Chystané zmeny sa dotýkajú funkcie, respektíve procesu, s názvom „canvas fingerprinting“, ktorý slúži na pozorovanie činnosti používateľov naprieč navštevovanými stránkami. Zlou správou je, že takéto sledovanie môže prebiehať bez vedomia návštevníkov, keďže nevyžaduje ani povolenie cookies či iné potvrdenie. Proces môže bežať na každom z významnejších prehliadačov, avšak Firefox si teraz berie príklad z anonymizačnej siete Tor.

Tor slúži na prehliadanie „dark webu“ a kvôli bezpečnosti už príslušný prehliadač služby blokuje proces canvas fingerprinting. S najnovšou aktualizáciou rovnakú funkciu uvedie aj Firefox. K používateľom má vylepšená verzia doraziť v priebehu januára.
Nemajú zisk z reklám, bojujú za lepšie súkromie
Aj najnovšie kroky Mozilly tak dokazujú, že spoločnosť príliš netrápia zárobky inzerentov alebo to, či sociálne siete môžu prispôsobovať reklamy používateľom na základe ich činnosti. Pre lepšiu predstavu ohľadom množstva informácií, ktoré o nás napríklad Facebook vie, je vhodné využiť plugin Data Selfie. Pomocou tohto nástroja uvidíš rozsiahle údaje, ktoré sociálna sieť k našim účtom priraďuje.


Pozri, ako ťa sleduje umelá inteligencia Facebooku
Aj tento nástroj vytvoril člen neziskovej organizácie Mozilla, Hang Do Thi Duc. Jeho zámerom bolo hlavne upozorniť a vzdelať používateľov ohľadom toho, koľko informácií na internete vlastne odovzdávame. On, ale aj ďalší zamestnanci spoločnosti Mozilla, nám novou aktualizáciou Firefoxu znova pomáhajú posilniť kontrolu nad súkromnými dátami, a za to ich treba pochváliť.
Teraz čítajú

Dogecoin je minulosť. Teraz už môžeš investovať aj do kryptomeny so známym Pokémonom

Pôvodne vtip, dnes má prvého milionára. Dogecoin búra rekordy a za posledných 7 dní narástol o stovky percent

Muskov Neuralink desí aj uznávaných odborníkov. Je tu riziko, že bude predávať myšlienky ľudí

Bitcoinová horúčka eskaluje. Slováci sa vrhajú do kryptomien, od začiatku roka ich nakúpili za desiatky miliónov

Masové sledovanie ľudí a sociálny kredit dostane v EÚ „červenú“. Únia chce regulovať kritické dopady využitia umelej inteligencie
Články, ktoré hýbu svetom

Ľudské bunky rástli v opičích embryách a ľudsko-opičia chiméra žila rekordný počet dní, vedci varujú pred etickým problémom

Z e-shopov späť do obchodov. Predajcovia elektroniky po mesiacoch otvárajú, takéto sú podmienky

Autopilot Tesly opäť zabíjal. V aute, ktoré nikto nešoféroval, zahynuli dvaja ľudia

Za donutmi od východniarov sa idú Slováci zblázniť, cestujú za nimi aj zo Žiliny
