Možno si s ním už stretol, možno nie, no celý internet je každý deň zaplavovaný videami, kde hlavnú úlohu hrá drobná rotujúca vecička – fidget spinner. Pýtaš sa, čo to vlastne je a k čomu slúži?

Fidget spinner je tvorený najčastejšie štyrmi guličkovými ložiskami, ktoré umožňujú roztočiť celé teleso do vysokých rýchlostí. To, čo z neho robí hit medzi používateľmi, je zotrvačnosť tohto rotujúceho telesa. Podobne ako aj starší power-ball, tak aj tu na zotrvačnosť pôsobí slabý odpor a vibrácie pri používaní. Majitelia si pochvaľujú upokojujúce a antistresové účinky počas otáčania medzi prstami. Vďaka jeho vlastnostiam sa fidget spinner propaguje aj ako pomôcka proti autizmu, hyperaktivite, poruchám pozornosti či úzkosti.


zdroj fotografie: Twitter/Hawkin’s Bazaar

Názory odborníkov sa rozdeľujú na dva tábory. Zástancovia argumentujú štúdiami, ktoré v minulosti preukázali, že zmyslové hračky, kam môžeme zaradiť aj fidget spinner, môžu pomôcť upokojiť deti s poruchami zmyslov. V roku 2015 bola tiež publikovaná štúdia v Journal of Abnormal Child Psychology, kde Dustin E. Sarver so svojím tímom skúmal 8 až 12 ročné deti s poruchou ADHD. Zistili, že žiaci, ktorí vykonávali pohyby končatinami alebo väčšími časťami tela, podávali oveľa väčšie výkony ako žiaci, ktorí museli sedieť na mieste počas toho, ako riešili úlohy, ktoré využívali pohybovú pamäť.

zdroj: Instagram

Zatiaľ čo pri osobách s poruchami môže dôjsť k zlepšeniu, prax ukazuje, že zdraví jedinci sú na tom presne opačne. Hit fidget spinner už úspešne zasiahol Ameriku a dnes je to povinná výbava každého „cool“ školáka. Učitelia sa z popularity fidget spinnerov tešia najmenej. Svoju nespokojnosť vyjadrujú aj na sociálnej sieti Twitter a vlastným diskusným vláknom na sociálnej sieti Reddit. Podľa slov pedagógov tento gadget vyrušuje a rozptyľuje žiakov. Tí sú následne nesústrední počas vyučovania. Niektoré školy pristúpili dokonca k prísnym opatreniam, akým je úplné zakázanie tohto gadgetu v triedach.


zdroj fotografie: Aliexpress

Nájdi svoj vlastný fidget spinner, ktorý vyhovuje tvojmu vkusu

Ako sa situácia vyvinie, ukáže len čas. Musíme si ešte počkať, kým budú dokončené nové vedecké štúdie, ktoré vrhnú svetlo sveta na tento prípad a potvrdia alebo vyvrátia argumenty jednej strany. Pokiaľ ho neplánuješ využiť na znervózňovanie svojho okolia, určite ti môže fidget spinner zabaviť počas nudných chvíľ.

S týmto gadgetom dokonca už stihli otestovať aj odolnosť displeja Galaxy S8:

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú