banner-redmi-note-3
Doba, kedy nákupy cez internet boli nebezpečným a nepreskúmaným územím plných nástrah sú už dávno preč. Na internete platia rovnaké štandardy ako v kamenných predajňach, ba dokonca ešte vyššie. Pripravili sme si pre vás sériu niekoľkých článkov, ktoré vás krok za krokom budú sprevádzať od prvej myšlienky nákupu až po reklamáciu tovaru.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na FacebookuGoogle+ Instagrame!

Predtým, než začneme nakupovať z Číny, je potrebné sa uistiť, že máme všetko z nasledujúceho zoznamu.

Čo potrebujeme pre nakupovanie z Číny?

 • Internet
 • Poštovú adresu
 • Paypal alebo debetnú/kreditnú kartu
  • Debetnú/kreditnú kartu
  • Povolené platby cez internet pomocou karty
  • Poznať svoje limity
 • Čas, než zásielka dorazí na Slovensko

V súčasnej dobe nie je možné objednávať z Číny na dobierku alebo bankovým prevodom, ako ste na to možno zvyknutí pri nákupoch Slovenska. Za produkty z Číny sa platí vopred a to pomocou kreditnej/debetnej karty. Karta musí mať povolené platby cez internet. Niektoré banky to majú predvolene povolené alebo naopak zakázané. Ich stav si dokážete ľahko overiť a zmeniť na zákazníckej linke vašej banky. Odporúčam si overiť rovno aj svoje limity na platby kartou cez internet, pretože ak máte limit 200 €, tak si napríklad Meizu Pro 5 za 430 € nekúpite. Kartou môžete vo väčšine e-shopov platiť priamo, ale vysoko odporúčame využiť službu PayPal. PayPal poskytuje nielen spoľahlivú platobnú bránu, ale aj akúsi kontrolnú vrstvu, ktorá dokáže v prípade potreby vyriešiť komplikácie počas objednávky alebo až do 180 dní. E-shopom veľmi záleží na dobrom mene spoločnosti, preto sa snažia všetky problémy vyriešiť najskôr cez email a vyhnúť sa PayPalu, o ktorom je známe, že aj mierne nadržiava zákazníkovi.

mobilne-platby-paypal
PayPal konto si veľmi ľahko vytvoríte na oficiálnych stránkach Paypal. Pre nákupy vám stačí základné osobné konto. Dávajte však pozor na zabezpečenie, vyhnite sa nákupom cez nezabezpečené WiFi siete a zvoľte silné heslo, ktoré obsahuje aj špeciálne znaky. Na použitie karty online potrebujete z nej poznať len 3 čísla, a to 12 miestne číslo, ktoré je umiestnené na prednej strane, dátum exspirácie a 3-ciferný bezpečnostný kód zo zadnej strany karty. Po pridaní karty je potrebné aj overenie jej vlastníctva, ktoré prebieha veľmi jednoducho. Z karty je stiahnutých 1,5 € a na výpise z účtu sa pri podrobnostiach platby objaví  kód. Po zadaní kódu bude na PayPal konto táto suma pripísaná. Následne je ju možné previesť späť, prípadne ich použiť pri nákupe.

Najčastejšie otázky

 1. Sú platby kartou a cez PayPal bezpečné?
  PayPal je celosvetovo využívaná služba na ktorú sa kladú veľké bezpečnostné nároky. Denne sa cez ňu sprostredkujú milióny transakcií. Jediné bezpečnostné riziko môže byť používanie nezabezpečených sietí alebo únik hesla spôsobný osobou stojacou za vami, keylogerom a iné.
 2. Účtujú sa nejaké poplatky za používanie PayPalu?
  Pri nákupoch z Číny vás žiadne poplatky nečakajú, všetky poplatky hradí e-shop. Niekedy však nastáva konverzia € na $ a naopak. Za konverziu sa poplatky tiež neúčtujú. PayPal má však mierne upravený konverzný kurz a z toho dôvodu je výhodnejšie vykonať celý prevod v €, ak to e-shop podporuje. Pri platbe v dolároch totižto cena produktu narastá kvôli inému kurzu služby PayPal a tiež nízkemu kurzu eura voči doláru. Banka urobí konverziu výhodnejšie. Celý cenník je k dispozícii tu.
 3. Po spojení karty s PayPalom mi zmizlo z karty 1,5 €, čo sa s nimi stalo?
  Táto suma bola len prevedená na vaše PayPal konto za účelom overenia vlastníctva karty. V administrácii je potom potrebné zadať kód, ktorý sa nachádza v poznámke na výpise vášho účtu. Po zadaní sa 1,5 € pripíše k PayPal zostatku. Ten je možné previesť späť na účet alebo použiť pri ďalšom nákupe.

Pošli nám TIP na článok