Teraz čítate
FAQ: Začíname s nákupmi z Číny

banner-redmi-note-3
Doba, kedy nákupy cez internet boli nebezpečným a nepreskúmaným územím plných nástrah sú už dávno preč. Na internete platia rovnaké štandardy ako v kamenných predajňach, ba dokonca ešte vyššie. Pripravili sme si pre vás sériu niekoľkých článkov, ktoré vás krok za krokom budú sprevádzať od prvej myšlienky nákupu až po reklamáciu tovaru.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na FacebookuGoogle+ Instagrame!

Predtým, než začneme nakupovať z Číny, je potrebné sa uistiť, že máme všetko z nasledujúceho zoznamu.

Čo potrebujeme pre nakupovanie z Číny?

 • Internet
 • Poštovú adresu
 • Paypal alebo debetnú/kreditnú kartu
  • Debetnú/kreditnú kartu
  • Povolené platby cez internet pomocou karty
  • Poznať svoje limity
 • Čas, než zásielka dorazí na Slovensko

V súčasnej dobe nie je možné objednávať z Číny na dobierku alebo bankovým prevodom, ako ste na to možno zvyknutí pri nákupoch Slovenska. Za produkty z Číny sa platí vopred a to pomocou kreditnej/debetnej karty. Karta musí mať povolené platby cez internet. Niektoré banky to majú predvolene povolené alebo naopak zakázané. Ich stav si dokážete ľahko overiť a zmeniť na zákazníckej linke vašej banky. Odporúčam si overiť rovno aj svoje limity na platby kartou cez internet, pretože ak máte limit 200 €, tak si napríklad Meizu Pro 5 za 430 € nekúpite. Kartou môžete vo väčšine e-shopov platiť priamo, ale vysoko odporúčame využiť službu PayPal. PayPal poskytuje nielen spoľahlivú platobnú bránu, ale aj akúsi kontrolnú vrstvu, ktorá dokáže v prípade potreby vyriešiť komplikácie počas objednávky alebo až do 180 dní. E-shopom veľmi záleží na dobrom mene spoločnosti, preto sa snažia všetky problémy vyriešiť najskôr cez email a vyhnúť sa PayPalu, o ktorom je známe, že aj mierne nadržiava zákazníkovi.

mobilne-platby-paypal
PayPal konto si veľmi ľahko vytvoríte na oficiálnych stránkach Paypal. Pre nákupy vám stačí základné osobné konto. Dávajte však pozor na zabezpečenie, vyhnite sa nákupom cez nezabezpečené WiFi siete a zvoľte silné heslo, ktoré obsahuje aj špeciálne znaky. Na použitie karty online potrebujete z nej poznať len 3 čísla, a to 12 miestne číslo, ktoré je umiestnené na prednej strane, dátum exspirácie a 3-ciferný bezpečnostný kód zo zadnej strany karty. Po pridaní karty je potrebné aj overenie jej vlastníctva, ktoré prebieha veľmi jednoducho. Z karty je stiahnutých 1,5 € a na výpise z účtu sa pri podrobnostiach platby objaví  kód. Po zadaní kódu bude na PayPal konto táto suma pripísaná. Následne je ju možné previesť späť, prípadne ich použiť pri nákupe.

Najčastejšie otázky

 1. Sú platby kartou a cez PayPal bezpečné?
  PayPal je celosvetovo využívaná služba na ktorú sa kladú veľké bezpečnostné nároky. Denne sa cez ňu sprostredkujú milióny transakcií. Jediné bezpečnostné riziko môže byť používanie nezabezpečených sietí alebo únik hesla spôsobný osobou stojacou za vami, keylogerom a iné.
 2. Účtujú sa nejaké poplatky za používanie PayPalu?
  Pri nákupoch z Číny vás žiadne poplatky nečakajú, všetky poplatky hradí e-shop. Niekedy však nastáva konverzia € na $ a naopak. Za konverziu sa poplatky tiež neúčtujú. PayPal má však mierne upravený konverzný kurz a z toho dôvodu je výhodnejšie vykonať celý prevod v €, ak to e-shop podporuje. Pri platbe v dolároch totižto cena produktu narastá kvôli inému kurzu služby PayPal a tiež nízkemu kurzu eura voči doláru. Banka urobí konverziu výhodnejšie. Celý cenník je k dispozícii tu.
 3. Po spojení karty s PayPalom mi zmizlo z karty 1,5 €, čo sa s nimi stalo?
  Táto suma bola len prevedená na vaše PayPal konto za účelom overenia vlastníctva karty. V administrácii je potom potrebné zadať kód, ktorý sa nachádza v poznámke na výpise vášho účtu. Po zadaní sa 1,5 € pripíše k PayPal zostatku. Ten je možné previesť späť na účet alebo použiť pri ďalšom nákupe.
Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
100%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Juraj Vasek
Som študent Gymnázia Viliama Paulinyho - Tótha v Martine. Venujem sa výrobe programov a webových stránok. Vlastnil som mobily ako iNew V3, Doogee DG550 a UMI Zero, Elephone P9000 a veľa ďalších. Aktuálne používam Xiaomi Mi5. V prípade akýchkoľvek otázok sa ma nebojte kontaktovať na [email protected]
 • dusani

  Objednal dom mobil z GearBest 5.12. A ešte stále žiadna odozva. Je to v poriadku? Dakujem.

  • SSsource

   z gearbestu je treba bacha na dobu. posielaju od 5-10 dní po prijatí platby na ich účet. objednávame z gearbestu a zatiaľ veci chodia a dokonca aj reklamácie prešli v pohode. A teraz cez december pracovníci sú vyťažení a niektoré funkcie po registrácii na stránke nefungujú keďže vrámci ich firemných pravidiel bude 31.12 prebiehať reset ;-). viac info napr. na yt kanáli
   https://www.youtube.com/watch?v=XL1S-f1doWc

 • haas

  Niekedy je lepsie v paypal si nastavit konverziu kurzu cez banku, sice mi to naposledy stiahlo euro za tuto moznost, ale usetril som daleko viac na kurze ktory ma banka ovela lepsi a pri takom telefone je to uz paru eur usetrenych

 • kladas

  Zdravím
  Ja mám taký menší problém
  Ja som si objednal mobil s coolicool-u telefón konkrétne ELEPHONE wowney lite.
  Všetko prebehlo tak ako malo platba …..
  Prišiel mi email že mi to dodajú o mesiac neskôr…. čert to ber
  Zajtra mi má telefón prísť aj s niečím navyše.
  Dohovoril som sa aj s tými tam čo sú.
  Tak som zvedavý či príde nejaký email, viete mi nejak pomôcť.

  • Dobrý deň, pravdepodobne budete platiť DPH, ktoré vychádza 20% z celkovej sumy smartfónu. Neviem, akou prepravnou spoločnosťou to k vám ide, no napríklad v prípade DHL by vám zavolali alebo poslali e-mail s inštrukciami, čo všetko im k colnému konaniu zaslať. Ak sa balík dostal do rúk Slovenskej Pošty, obálkou by vám malo prísť upozornenie, že Váš balík zastavili na colnici a je potrebné preclenie.

 • Mirko

  rad by som vedel ako sa da nastavit v paypal konverzny kurz cez banku teraz je nova verzia a pri platbe priamo od predajcu sa to neda nijako prehodit stale je aktulne len koverzia cez paypal .Dik