Za posledné roky sa na Slovensku šírilo množstvo podvodov, ktoré sa snažili od ľudí vylákať peniaze či osobné údaje. Potom tu boli taktiež podvodníci, ktorí zneužívali mená známych spoločností. Teraz však Slováci vo svojich emailových schránkach môžu nájsť aj podvodný email v mene polície. Polícia SR preto ľudí upozorňuje na takúto poštu, ktorá obsahuje falošné predvolanie a podozrivú prílohu obsahujúcu zrejme škodlivý vírus.

Podvodné správy obsahujú údajné predvolanie adresáta na políciu bez akéhokoľvek odôvodnenia zo spáchania priestupku či trestného činu. Správa pritom obsahuje aj komprimovanú prílohu vo formáte „.zip“, ktorá má obsahovať dokumenty pre výpoveď na polícii.

Falošné emaily s podozrivým obsahom

Polícia varuje ľudí, že takouto formou občanov nepredvoláva ani si s nimi bez predošlej komunikácie nevymieňa emailové správy. Falošný email možno rozoznať už na základe samotnej emailovej adresy. V prípade oficiálnej komunikácie zo strany polície by sa jednalo o adresu „@minv.sk“. Polícia pri predvolaní osôb využíva telefonický kontakt alebo poštu. Taktiež by ľudia, ktorí takýto email dostali, rozhodne nemali otvárať priložený súbor z dôvodu, že môže obsahovať vírus.

Nenechaj si ujsť
Polícia pripravuje mobilnú aplikáciu. Ľuďom poskytne najdôležitejšiu pomoc

V tomto prípade tak podvodník môže zneužiť dôveryhodnosť občanov, ktorí môžu správe uveriť. Aj pri emailovej komunikácií by ale polícia neskrývala podľa vyjadrenia na stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR prípadné otázky do komprimovaného súboru. WinRAR je síce používaný mnohými používateľmi aj na Slovensku, avšak polícia takúto formu „štandardného policajného formátu“, ako sa píše vo falošnom emaile, nepoužíva.

Čítajte viac z kategórie: Cyber

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú