Darknet je akýmsi podsvetím internetu, kde sa nedostane len tak každý a väčšinou tam nájdeme ponuky, na aké by bežný človek nepomyslel. Napriek tomu, že ide o špecifickú a svojim spôsobom aj nebezpečnú sieť, hackeri dokázali oklamať niekoľkých jej používateľov pomocou falošného prehliadača. Slovenský ESET objavil kampaň, ktorá bežala celé roky, pričom medzi používateľov darknetu šírila upravený prehliadač Tor, cez ktorý útočníci kradli BitCoiny.

Pre pripájanie a používanie darknetu je potrebné využiť zabezpečený spôsob, ktorý by sťažil sledovanie aktivity používateľa. Práve kvôli tomu sa mnohí používatelia tejto „temnej siete“ spoliehajú na Tor, prehliadač, ktorý funguje na zabezpečenom pripojení cez náhodné servery. Týmto spôsobom je zložité zistiť aktivitu používateľa na darknete a každá jeho komunikácia býva šifrovaná.

Útočníci oklamali ľudí na darknete

Ani takýto spôsob fungovania však nezastavil hackerov, ktorí obrali niekoľkých ruských používateľov darknetu o ich virtuálne meny. Princíp podvodu bol pritom v celku jednoduchý a k dosiahnutiu cieľa im stačil upravený falošný prehliadač Tor.

Ten útočníci propagovali na viacerých fórach ako oficiálnu ruskú verziu aplikácie. Obete pritom chceli nalákať na dôveryhodne vyzerajúce stránky. Používateľ takéhoto upraveného prehliadača Tor dostal spočiatku upozornenie, že jeho aplikácia už nie je aktuálna.

Nenechaj si ujsť
Toto je čiastka, ktorú si môžu pýtať hackeri na darkwebe za svoje služby

Následne sa pri inštalácii dostala k obetiam falošná verzia s úpravami, ktoré však neovplyvnili binárne komponenty prehliadača a miesto toho sa útočníci zamerali na zmeny v nastaveniach a rozšíreniach. Rozdiel medzi oficiálnou a podvodnou verziou Toru bol pritom takmer nerozoznateľný.

Hackeri tiež zabránili overeniu digitálnych podpisov rôznych rozšírení a v nastaveniach zabránili aktualizáciám aplikácie. Taktiež sa postarali o zmeny, ktoré informujú C&C server o aktuálne navštevovanom webe a poskytli serveru JavaScript zaťaženie.

Škody môžu byť väčšie než sa zdá

Týmto spôsobom chceli zmeniť populárnu ruskú službu pre transfer peňazí, QIWI, alebo bitcoinové peňaženky na stránkach. Pokiaľ teda chcela obeť pridať do svojho účtu nejaké peniaze využitím bitcoinovej platby, upravený prehliadač Tor automaticky nahradil pôvodnú bitcoinovú adresu účtom hackerov.

Takýto spôsob podvodu mal podľa ESETu fungovať od roku 2017 a útočníci mali od tej doby získať zhruba 40 000 dolárov, čo predstavuje 4,8 BitCoinu. Skutočné množstvo ukradnutých peňazí však môže byť omnoho vyššie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom