Slovenským prostredím Facebooku sa šíri dezinformačné video zo zámoria, ktoré si získalo obrovskú pozornosť ľudí, desiatky tisíc zdieľaní a milióny pozretí. Konšpirátor ľudí varuje pred „celoplanetárnou vládou založenou na medicínskej tyranii“. Jeho dezinformačné správy sa Facebook pokúsil zastaviť, neúspešne. O téme informovala agentúra AFP.

Posledné mesiace nám ukázali, akým rapídnym tempom sa dokážu prostredníctvom najväčších komunikačných kanálov, sociálnych sietí, šíriť falošné správy a dezinformácie postavené na nepravdivých informáciách. Hoaxy o koronavíruse, 5G sieťach a ďalších témach sa stali pre sociálne siete obrovským problémom, prerástli im cez hlavu.

Slováci uverili americkému konšpirátorovi

Hoci sa najväčší hráči ako Facebook či Twitteri snažia zamedziť šíreniu takýchto správ, ich metódy a nástroje sú mnohokrát neefektívne a neúčinné. Dôkazom toho je teraz ďalšie video, ktoré pochádza od amerického konšpirátora, Alexa Jonesa. Ten je v zámorí známy napríklad svojimi vyjadreniami o plánovaných útokoch na dvojičky a stojí za konšpirátorským webom Infowars.

Práve tam bolo 21. júna prvýkrát zverejnené aj predmetné video, v ktorom Jones označuje pandémiu koronavírusu za hoax. Tento dezinformačný obsah si získal množstvo zdieľaní a pozretí, a to aj napriek tomu, že Facebook obmedzil dosah Jonesových príspevkov ešte v máji 2019, pričom odstránil aj jeho platformu a Jonesov profil zablokoval. To však nebolo zjavne dostatočné.

Platforma však uvádza, že obsah môže odstrániť aj v prípade používateľov, ktorí podporujú takýchto konšpirátorov a zdieľajú ich príspevky. Týmto spôsobom sa snaží čo najviac obmedziť šírenie problémového obsahu, ktorý porušuje stanovené normy komunity.

Napriek týmto opatreniam sa sociálnou sieťou začalo šíriť spomínané video, ktoré sa dostalo aj na Slovensko. Podľa agentúry AFP malo do septembra u nás až 1,7 milióna videní, pričom ho zdieľali mnohé ďalšie skupiny na Facebooku . Doteraz ho zdieľalo aj viac ako 47 000 ľudí. Vo videu sa objavuje viacero dezinformácií, ktoré boli agentúrou AFP vyvrátené.

Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot / Redakcia

Jednalo sa o dezinformácie, v ktorých sa hovorilo o tom, že OSN považuje hospodársku krízu spôsobenú pandémiou za „dobrú vec“, že boli počty pacientov s koronavírusom umelo navyšované či o správy, podľa ktorých bola na pandémiu pripravená aj Rockefellerova nadácia. Množstvo dezinformácií vo videu je naozaj rozsiahle, všetky z nich sú nepravdivé a zavádzajú divákov.

Dezinformácie sa šíria rýchlosťou svetla, pomáhajú im aj samotné sociálne siete

Takéto video je však len kvapkou v mori rýchlo sa šíriacich dezinformácií a hoaxov, ktoré pribúdajú na sociálne siete každým dňom. Či už to sú skupiny alebo jednotlivci, množstvo klamlivého a zavádzajúceho obsahu na takýchto platformách je stále väčšie a rastie rýchlym tempom. Práve tento obsah si však paradoxne získava najväčšiu pozornosť a mnohokrát ho pretláčajú medzi používateľov aj samotné sociálne siete a ich algoritmy.

Aj nezaujatý človek sa tak potom môže na Facebooku či Twitteri stretnúť s propagáciou dezinformačného obsahu, ktorému môže nakoniec uveriť a šíriť ho ďalej. V tomto smere chýba sociálnym sieťam efektívny nástroj, ktorý by si s týmto zväčšujúcim sa problémom dokázal poradiť, moderátori na kontrolu nestačia.

Už v súčasnosti sú dostupné viaceré možnosti, vďaka ktorým môžeme predísť šíreniu dezinformácií a overiť si jednotlivé pochybné weby či fakty, ktoré na týchto platformách vídame.

Nenechaj si ujsť
Hoaxy o koronavíruse zdieľalo vyše 5000 Slovákov. Ich šírenie zastavila až polícia

Máme dostupné nástroje na overovanie faktov. Napriek tomu verí dezinformáciám až 56 % Slovákov

Na Slovensku máme možnosť overiť si konšpirátorské weby na stránke Konšpirátori.sk, ktorá obsahuje databázu webov šíriacich hoaxy a klamlivý či podvodný obsah. Okrem toho je možné využiť aj Checkbota, prvého bota pre Messenger, ktorý používateľom pomáha s overovaním informácií.

Napriek takýmto možnostiam a nástrojom sa v našej krajine naďalej rýchlo šíria dezinformačné príspevky bez toho, aby si ich ľudia pred zdieľaním a ďalším šírením overili. O tomto probléme svedčí aj prieskum Globsecu, podľa ktorého verí dezinformáciám a konšpiračným teóriám až 56 % Slovákov. Situácia síce nie je ružová ani v iných krajinách či susednom Česku, no tam podľa prieskumu verí takýmto podvodným informáciám „len“ 29 % ľudí.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú