S novými operačnými systémami Android 10 a iOS 13 prichádzajú aj lepšie možnosti ochrany súkromia, ktoré majú zabrániť tomu, aby aplikácie získavali citlivé informácie bez vedomia používateľa. Aj preto spoločnosť Facebook drzo od používateľov požaduje, aby aplikáciu nechali pristupovať k polohe aj v prípade, ak aplikáciu vôbec nepoužívajú – informuje BGR.

Aplikácie od používateľov vyžadujú povolenia, ktoré s jej fungovaním nemajú priamy súvis. Ak aplikácia na úpravu fotografií od teba požaduje prístup ku kontaktom či polohe, tak vieš, že niečo nie je v poriadku. Aj preto to spoločnosť Google vo svojom operačnom systéme začala zobrazovať nie len pri inštalovaní aplikácie z obchodu, ale aj pri jej prvom spustení, kde používateľ musí udeliť povolenie na prístup k rôznym funkciám a zložkám v smartfóne.

To sa s príchodom novej verzie Android 10 ešte viac sprísni. Konkrétne v získavaní údajov o polohe si budeš môcť zvoliť, či aplikácia bude môcť pristupovať k polohe len počas počas používania, alebo aj v prípade, ak ju už nepoužívaš. Rovnako tak iOS 13 ponúkne možnosť udelenia oprávnenia o polohe len jeden krát. To znamená, že pri každom spustení aplikácie sa bude znovu vyžadovať toto povolenie.

Facebook napriek tomu žiada kompletný prístup k polohe

A vyjadruje to zaujímavým spôsobom, ktorým sa snaží používateľa presvedčiť o tom, že Facebook s informáciami o polohe je oveľa lepší. Vylepšuje tým reklamy a udržuje teba a komunitu v bezpečí (napríklad upozorneniami v prípade prírodných katastrof). Môžeš sledovať priateľov nachádzajúcich sa v tvojej blízkosti či pripájať sa k známym WiFi sieťam.

Facebook žiada o udelenie prístupu k polohe
Nastavenia prístupu k polohe v najnovšom Androide 10 Zdroj: Facebook

Hoci na jednej strane spoločnosť chápe, že niektorí používatelia nebudú chcieť udeliť aplikácii potrebné povolenia, takýmto nepriamym spôsobom vlastne žiada, aby používatelia nechali aplikáciu aj naďalej zbierať informácie o polohe. Síce to prináša niekoľko menších výhod, no možné nevýhody výrazne prevyšujú tieto benefity.

Obzvlášť po nedávnom škandále s prenechávaním informácií pre Cambridge Analytica, za čo spoločnosť dostala niekoľko miliardovú pokutu. Sledovanie polohy by si preto mal zakázať v každej aplikácii, kde to nie je nevyhnutné.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú