Predstaviteľ politickej strany ĽSNS dostal od najväčšej sociálnej siete „červenú“. Facebook odstránil z jeho príspevkov dezinformačné video, v ktorom informoval o svojej „liečbe“ koronavírusu. Po 2 dňoch od zverejnenia na nástenke profilu Mariana Kotlebu bolo video odstránené, šíriť sa však môže naďalej prostredníctvom iných kanálov.

Facebook sa snaží bojovať proti rýchlo sa šíriacim dezinformáciám, hoaxom a konšpiráciám, ktoré vo veľkom vypukli už počas prvej vlny koronavírusu. Klamlivé informácie o ochorení COVID-19 a najnovšie o testovaní na tento vírus zdieľajú mnohí dezinformátori.

Kotleba sa liečil vodkou so sirupom. Facebook mu zmazal video

Aktuálne však sociálna sieť zakročila proti Marianovi Kotlebovi, ktorý na svojej nástenke publikoval video o „liečbe“ koronavírusu vodkou zmiešanou so sirupom proti kašľu s intuitívnym dávkovaním. Nezmyselné informácie vo videu si všimol aj Facebook, ktorý predmetné video zmazal po 2 dňoch od zverejnenia.

Predstaviteľ ĽSNS ho však ďalej šíri z platformy Vimeo. „Do polky som nalial stop kašeľ, do zvyšku vodku…dávka,“ odporúčal Kotleba svoju liečbu vo videu. Dávkovanie má byť podľa neho intuitívne, podľa potreby.

Reakciou na odstránenie videa bola sťažnosť Kotlebu v statuse, kde informoval, že údajne ide o „obmedzenie slobody názoru“. Facebook však video odstránil z dôvodu, že informácie o takejto „liečbe“ koronavírusu môžu byť pre ľudí nebezpečné.

Na tento svojvoľne naordinovaný mix vodky a sirupov proti kašľu reagoval na Facebooku krátko po vydaní videa aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv, ktorý varoval pred kombináciou sirupov s alkoholom.

Nejde pritom o prvý takýto prípad, kedy Facebook zasiahol proti dezinformáciám zo strany predstaviteľa ĽSNS. Sociálna sieť označila aj jeho príspevok z 20. septembra, v ktorom Kotleba zdieľal video o koronavíruse, ktorý mal byť „plánovaný“.

Klamlivý príspevok bol označený za nepravdivú informáciu na základe informácií od agentúry AFP, ktorá pravidelne overuje a vyvracia podobné nezmysly. Facebook takýmto spôsobom efektívne informuje svojich používateľov pred zdieľaním dezinformácií a klamstiev, ktoré sa v posledných mesiacoch šíria bohužiaľ omnoho rýchlejšie ako overené informácie.

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú