Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Spoločnosť Facebook varovala, že môže ukončiť prevádzku svojich sociálnych sietí v Európskej únii. Dôvodom sú obmedzenia regulačných orgánov, ktoré nepovažujú prenášanie dát z EÚ do USA za dostatočné pri ochrane osobných údajov používateľov, píše The Guardian.

Siete Facebook a Instagram v Európe sú ohrozené

Súdny dvor Európskej únie v júli rozhodol, že dohoda, ktorá umožňuje veľkým technologickým firmám vrátane Facebooku prenášať dáta z EÚ do USA neplatí a národné regulačné orgány by mali prijať prísnejšie opatrenia, aby ochránili súkromie používateľských dát.

Ako informoval portál Vice, rozhodnutia sa neskôr chytil írsky dozorný úrad pre ochranu údajov (DPC), ktorý spoločnosti zakázal presúvať dáta do USA. Facebook následne podal v Dubline žalobu, pričom odporoval tým, že toto rozhodnutie prinúti giganta ponechať 410 miliónov európskych používateľov sociálnych sietí Facebook a Instagram v štichu.

„V prípade, že by Facebooku bola úplne odoprená možnosť prenosu používateľských dát do USA nie je jasné, ako by za týchto okolností mohla spoločnosť naďalej poskytovať služby Facebook a Instagramu v EÚ,“ uviedla šéfka oddelenia ochrany údajov Facebooku v Írsku Yvonne Cunnaneová.

Technologický gigant však poprel, že by úradom hrozil stiahnutím služieb sociálnej siete z Európy a podľa spoločnosti ide len o jednoduchý obraz reality.

Cunnaneová poukázala na to, že Facebooku boli na rozhodnutie DPC poskytnuté iba tri týždne, čo je „zjavne nedostatočná lehota“ a dodala, že spoločnosť nebola ani kontaktovaná pred rozhodnutím úradu.

Podľa giganta nejde o spravodlivý proces

V čestnom vyhlásení tiež uvádza, že obavy vyvoláva aj fakt, že toto rozhodnutie má na svedomí výlučne írska komisárka pre ochranu údajov, Helen Dixonová. V neposlednom rade upozorňuje, že žiadna iná veľká technologická spoločnosť využívajúca podobné mechanizmy na prenos údajov z EÚ do USA nepodlieha tak prísnej kontrole ako Facebook, čo môže vážne narušiť hospodársku súťaž.

„Skutočnosť, že za celý proces je zodpovedná jediná osoba, je pre obavy spoločnosti podstatná, pokiaľ ide o nedostatočnú nezávislosť rozhodovacieho procesu,“ píše Cunnaneová.

Toto opatrenie by podľa šéfky oddelenia ochrany údajov Facebooku odoprelo dôležitý nástroj pre slobodu prejavu jeho 410 miliónom používateľov v EÚ a tržby 208 miliárd € pre spoločnosti, ktoré sociálne siete využívajú.

Zobraziť celú galériu (0)
Flickr / Tony Webster

Sú to len prázdne vyhrážky, tvrdia experti

Facebooku na prenášaní údajov po celom svete veľmi záleží najmä preto, lebo vďaka tomu dokáže lepšie zacieliť svoje reklamy na používateľov.

Prerušenie tohto toku v EÚ ohrozuje celý výnosový potenciál sociálnej siete, čo spoločnosť berie skutočne veľmi vážne. Podľa bezpečnostných expertov však nie je „ultimátum“ Facebooku ničím iným, než len prázdno hrozbou.

„Myšlienka, že by sa Facebook stiahol z európskeho trhu, je absurdná. Nemyslím si, že tomu skutočne niekto verí,“ uviedol pre portál Vice výskumník technologickej politiky na UCL, Michael Veale. 

Situáciu zatiaľ upokojilo rozhodnutie írskeho súdu, ktorý minulý týždeň rozhodol v prospech Facebooku a zastavil zákaz DPC, no úrad môže toto rozhodnutie stále napadnúť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú