Apple počas premiéry svojho výročného smartfónu apeloval na prepracovanú technológiu rozpoznávania tváre. Dokonca mala byť tak špičková, že ju nebolo možné oklamať maskou, teda až doposiaľ. Bezpečnostná spoločnosť Bkav vytvorila špeciálnu masku, pomocou ktorej hravo oklamala funkciu Face ID v novom iPhone X.

Rozhodnutie Applu odstrániť z konštrukcie iPhonu X snímač odtlačkov prstov sa stretlo s rôznymi názormi. V každom prípade však malo byť toto biometrické zabezpečenie nahradené niečím ešte dokonalejším, čo spoločnosť pomenovala Face ID. Špeciálny hardvér zahŕňajúci TrueDepth kameru sníma tvár používateľa, ktorý tak iba letmým pohľadom na výrez displeja dokáže odomknúť svoj iPhone X.

Tisíceurový smartfón bol oklamaný

Ani takto prepracovaná technológia, akou Face ID má byť, nie je bezchybná, čo dokázal pokus spoločnosti Bkav. Na odomknutie iPhonu X jej totiž postačila maska vyrobená z rozličných materiálov ako napríklad silikón, z ktorého je vyrobený nos. Zvyšná časť masky bola dotlačená na 3D tlačiarni a jej celková cena sa pohybuje na úrovni 150 dolárov. S jej pomocou však bezpečnostná firma dokázala získať prístup do systému iPhonu X.

Maska je vyrobená kombináciou 3D tlače s využitím make-upu a 2D snímkov. Líca a okolie tváre sú špeciálne upravené, aby dokázali oklamať umelú inteligenciu funkcie Face ID.“ – Ngo Tuan Anh, viceprezident spoločnosti Cyber Security.

Face ID má by podľa Apple natoľko bezpečné, že šanca na odomknutie iným používateľom okrem majiteľa je jedna k miliónu. Spoločnosť Bkav po tomto teste však zdôraznila, že gigant z Cupertina sa až príliš spolieha na umelú inteligenciu a jej schopnosti.

Nenechaj si ujsť
Konečne vieme, či Face ID dokáže rozoznať jednovaječné dvojčatá. Podarilo sa Apple docieliť maximálnu bezpečnosť?

Technológia rozpoznávania tváre teda nie je dokonalou ani v iPhone X a najspoľahlivejším prostriedkom pre biometrické zabezpečenie smartfónu tak naďalej zrejme ostáva odtlačok prsta.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú