banner-note-7
Samsung je okrem popredného výrobcu smartfónov aj veľký dodávateľ polovodičových súčiastok. Procesory Exynos, ako aj ich pamäte nájdeme nielen vo vlastných zariadeniach tohoto kórejského giganta. Boj o najvýkonnejší čip pokračuje a Samsung opäť tasí zbrane proti Qualcommu.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na FacebookuGoogle+ Instagrame!

Spoločnosť Samsung pravdepodobne začala testovať nový mobilný procesor Exynos 8895, ktorý by mal byť veľkým krokom vpred v oblasti mobilných procesorov. Kým jeho predchodcovia Exynos 7420 a Exynos 8890, ktorý bol použitý v Galaxy Note 7, boli oba založené na 14 nm výrobnom procese, nový Exynos 8895 by mal otvoriť bránu do novej éry výroby 10 nm technológiou. Spolu s najnovším MediaTek Helio X30 sa mohli zaradiť medzi prvé čipsety s najmodernejším výrobným procesom.

Samsung Galaxy Note 7 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

antutu-note-7

Galaxy Note 7 v AnTuTu

Výsledok použitia 10 nm výrobného procesu by sa mal priaznivo odzrkadliť na výkone, ktorý by mal vzrásť, a tiež hlavne na spotrebe energie, ktorá by mala ísť drasticky dole. Samsung sa podarilo zmeniť aj maximálny takt jadier. Zdroj uvádza, že v konfigurácii big.LITTLE dosiahli výkonnejšie jadrá frekvenciu neuveriteľných 4 GHz, a slabšie Cortex A-53 jadrá sa zastavili na 2,7 GHz. To je približne 30% nárast oproti Exynos 8890, ktorý bol v testoch taktovaný na maximálnej frekvencii 3 GHz. Samozrejme, jednalo sa o test, čiže pravdepodobne ide o maximálne frekvencie, na ktorých je procesor schopný pracovať. To znamená, že z výrobnej linky nedostaneme zariadenie osadené 8895-kou s takýmto taktom. Samozrejme, ako demonštrácia, čoho je 10 nm výrobný proces schopný, je to dobrá ukážka.

Exynos_8895

Pri takýchto frekvenciách sa však naskytá otázka, ako je to so spotrebou a produkciou tepla. Už v minulosti sme sa mohli stretnúť s problémom prehrievania pri procesore Snapdragon 810 od Qualcommu. A s narastajúcim výkonom je neustále veľký problém udržať teplotu a spotrebu procesora na použiteľnej úrovni. Nový Exynos 8895 by si mal v tomto počínať veľmi dobre. Podla zdroja má ekvivalentnú spotrebu ako budúca generácia Snapdragon 830 procesorov pri 3,6 GHz. Ak sa táto informácia potvrdí, Exynos 8895 bude mať veľký potenciál nájsť si miesto v budúcich vlajkových lodiach nielen z dielne Samsungu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú