Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Nová štúdia publikovaná v žurnále Nature Astronomy odhalila vzdialenú explóziu, ktorá by mala byť dôkazom doposiaľ nikdy nevideného typu smrti hviezd. Na tému upozornil portál Space.

Ako píše portál IFLScience, hviezdy sme doposiaľ videli zomierať tromi rôznymi spôsobmi. Buď sa po vyčerpaní hviezdneho paliva zmenili na bielych trpaslíkov, prípadne explodujú v supernovu a zmenia sa na neutrónovú hviezdu alebo čiernu dieru. V prípade binárnych systémov sa môžu zlúčiť, čo sprevádza taktiež explózia.

V novej štúdii sa však vedcom podarilo spozorovať nový, doposiaľ iba teoretizovaný spôsob vesmírnej explózie, ktorá zahŕňa náhodnú kolíziu dvoch hviezd. Aspoň to naznačujú údaje z pozorovaného gama záblesku, ktorý bol vyprodukovaný touto udalosťou.

Záblesk gama žiarenia odhalil niečo zaujímavé

Záblesky gama žiarenia, ktoré sú známe pod skratkou GRB (Gamma Ray Burst), patria doposiaľ medzi tie najenergetickejšie a najextrémnejšie udalostí vo vesmíre.

Astronómovia v závislosti od dĺžky trvania rozdeľujú GRB na krátkodobé a dlhodobé gama záblesky. Tie krátkodobé trvajú maximálne 2 sekundy a sú spájané s udalosťami ako je fúzia dvoch neutrónových hviezd, zatiaľ čo tie dlhodobé súvisia s kolapsom hmotných hviezd.

Novoobjavený záblesk s označením GRB 191019A trval 80 sekúnd, pričom jeho pôvod bol vystopovaný do oblasti supermasívnej čiernej diery obývajúcej stred našej galaxie. V centrálnej časti sú hviezdy na sebe veľmi husto usporiadané, gravitačne sa ovplyvňujú, pričom v tomto prípade to malo viesť k chaotickej kolízii dvoch hviezd.

Ako sme spomínali, zdrojom dlhotrvajúcich GRB je kolaps mohutných hviezd. Oblasť odkiaľ  GRB 191019A pochádza je však nesmierne stará, pričom astronómovia sa nazdávajú, že by v tejto oblasti tak kolosálne hviezdy nemali existovať.

Ako došlo k záblesku?

Z tohto dôvodu vedci pátrali po zdroji GRB 191019A. Detailné pozorovania prostredníctvom teleskopu Gemini potom ukázali, že k výbuchu došlo len necelých 100 svetelných rokov od stredu galaxie, pričom v tejto oblasti neboli objavené žiadne známky supernovy.

NASA's Goddard Space Flight Center/S. Wiessinger

Ďalšie pozorovania potom ukázali, že GRB 191019A v skutočnosti nebola výsledkom zrútenia sa masívnej hviezdy, ale výbuch bol s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobený zlúčením dvoch kompaktných objektov.

Presnejšie ho mala vytvoriť úplne náhodná kolízia medzi dvomi hviezdami, prípadne zvyškami hviezd (čierna diera, neutrónová hviezda). Hoci do dnešných dní bolo pozorovaných niekoľko hviezdnych kolízií, vždy šlo o binárne systémy.

Tentokrát sa ale zdá, že GRB 191019A je výsledkom omnoho násilnejšej a chaotickejšej udalosti. Túto teóriu navyše podporuje aj fakt, kde ku kolízii došlo.

Podľa akceptovaných teórií je totiž centrum galaxie neuveriteľne husté miesto, kde sa nachádza viac než milión hviezd v oblasti menšej ako niekoľko svetelných rokov. Gravitačné interakcie týchto objektov pritom mohli spôsobiť, že dva objekty sa stretli na svojich trajektóriách a došlo ku kolosálnej explózii.

Najnovšie sa tím vedcov pokúsi vypátrať viacero rovnakých udalostí, ideálne prostredníctvom dát z viditeľného svetla a detekciou gravitačných vĺn, čo by mohlo odhaliť viac informácií o novom spôsobe zomierania hviezd.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú